1934 United States House of Representatives elections

← 1932 November 6, 1934[a] 1936 →

All 435 seats in the U.S. House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
  Joseph Byrns.jpg Bertrand Snell cph.3c04408.jpg
Leader Jo Byrns Bertrand Snell
Party Democratic Republican
Leader since March 4, 1933 March 4, 1931
Leader's seat Tennessee 5th New York 31st
Last election 313 seats 117 seats
Seats won 322 103
Seat change Increase 9 Decrease 14

  Third party Fourth party
 
Party Progressive Farmer–Labor
Last election 0 seats 5 seats
Seats won 7 3
Seat change Increase 7 Decrease 2

1934 House Elections in the United States.png

Speaker before election

Henry Rainey
Democratic

Elected Speaker

Jo Byrns
Democratic

The 1934 United States House of Representatives elections were held in the middle of President Franklin D. Roosevelt's first term. The Democratic Party continued its progress, gaining another 9 net seats from the opposition Republican Party, who also lost seats to the Progressive Party. The Republicans were reduced below one-fourth of the chamber for the first time since the creation of the party. The Wisconsin Progressive Party, a liberal group which allied with the Democrats, also became a force in Wisconsin politics.

The 1934 elections can be seen as a referendum on New Deal policies. While conservatives and people among the middle class who did not bear the brunt of the depression saw New Deal programs as radical, ordinary people overwhelmingly voted in this election cycle to continue implementation of Roosevelt's agenda. It was the first time in modern history that the president's party had gained House seats in a midterm year, something that did not happen again until 1998.

Overall results

322 3 7 103
Democratic FL P Republican

Source: Election Statistics - Office of the Clerk

House seats
Democratic
74.02%
Republican
23.68%
Progressive
1.61%
Farmer–Labor
0.69%
House seats by party holding plurality in state
  80%+ to 100% Democratic
 
  80%+ to 100% Republican
  60%+ to 80% Democratic
  60%+ to 80% Progressive
  60%+ to 80% Republican
  Up to 60% Democratic
 
  Up to 60% Republican
Net gains in seats
  6+ Democratic
 
  6+ Republican
  3-5 Democratic
  3-5 Progressive
  3-5 Republican
  1-2 Democratic
 
  1-2 Republican

  no net change

Special elections

There were special elections in 1934 to the 73rd United States Congress.

Special elections are sorted by date then district.

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Vermont At-large Ernest Willard Gibson Republican 1923 (Special) Incumbent resigned October 19, 1933 to become U.S. Senator.
New member elected January 16, 1934.
Republican hold.
Winner was subsequently re-elected in November

Alabama

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Alabama 1 John McDuffie Democratic 1918 Incumbent re-elected.
  • John McDuffie (Democratic) 99.7%
  • Andrew Forsman (Republican) 0.3%
Alabama 2 J. Lister Hill Democratic 1923 Incumbent re-elected.
Alabama 3 Henry B. Steagall Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Lamar Jeffers Democratic 1921 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Sam Hobbs (Democratic) 87.6%
  • Charles R. Robinson (Republican) 12.4%
Alabama 5 Miles C. Allgood Democratic 1922 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Joe Starnes (Democratic) 75.2%
  • J. C. Swan (Republican) 24.8%
Alabama 6 William B. Oliver Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Alabama 7 William B. Bankhead Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Alabama 8 Archibald Hill Carmichael Democratic 1933 Incumbent re-elected.
Alabama 9 George Huddleston Democratic 1914 Incumbent re-elected.

Arizona

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Arizona at-large Isabella Greenway Democratic 1933 Incumbent re-elected.

Arkansas

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Arkansas 1 William J. Driver Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 John E. Miller Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Arkansas 3 Claude Fuller Democratic 1928 Incumbent re-elected.
  • Claude Fuller (Democratic) 63.1%
  • Pat Murphy (Republican) 36.9%
Arkansas 4 Ben Cravens Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Arkansas 5 David D. Terry Democratic 1933 Incumbent re-elected.
Arkansas 6 David Delano Glover Democratic 1928 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Arkansas 7 Tilman B. Parks Democratic 1920 Incumbent re-elected.

California

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
California 1 Clarence F. Lea Democratic 1916 Incumbent re-elected.
California 2 Harry Lane Englebright Republican 1926 Incumbent re-elected.
California 3 Frank H. Buck Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 4 Florence Prag Kahn Republican 1925 Incumbent re-elected.
California 5 Richard J. Welch Republican 1926 Incumbent re-elected.
California 6 Albert E. Carter Republican 1924 Incumbent re-elected.
California 7 Ralph R. Eltse Republican 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • John H. Tolan (Democratic) 52.3%
  • Ralph R. Eltse (Republican) 47.7%
California 8 John J. McGrath Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 9 Denver S. Church Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
California 10 Henry E. Stubbs Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 11 William E. Evans Republican 1926 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
California 12 John H. Hoeppel Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 13 Charles Kramer Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Charles Kramer (Democratic) 62.5%
  • Thomas K. Case (Republican) 21.0%
  • Charles H. Randall (Progressive) 14.1%
  • Michael S. Kerrigan (Socialist) 1.6%
  • John J. Graham (Communist) 0.9%
California 14 Thomas F. Ford Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Thomas F. Ford (Democratic) 57.7%
  • William D. Campbell (Republican) 37.1%
  • Lyndon R. Foster (Progressive) 2.7%
  • Harry Sherr (Socialist) 1.2%
  • Lawrence Ross (Communist) 1.2%
California 15 William I. Traeger Republican 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
California 16 John F. Dockweiler Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 17 Charles J. Colden Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 18 John H. Burke Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
California 19 Sam L. Collins Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • Sam L. Collins (Republican) 88.8%
  • A. B. Hillabold (Independent) 11.2%
California 20 George Burnham Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • George Burnham (Republican) 52.4%
  • Edward V. Izac (Democratic) 47.6%

Colorado

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Colorado 1 Lawrence Lewis Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Lawrence Lewis (Democratic) 56.0%
  • William R. Eaton (Republican) 32.0%
  • Charles W. Varnum (Old Age Pension) 8.9%
  • Carle Whitehead (Socialist) 2.4%
  • George Bardwell (Communist) 0.7%
Colorado 2 Fred Nelson Cummings Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Colorado 3 John Andrew Martin Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Colorado 4 Edward Thomas Taylor Democratic 1908 Incumbent re-elected.
  • Edward Thomas Taylor (Democratic) 67.3%
  • Harry McDevitt (Republican) 29.2%
  • Gustavis A. Billstrom (Veterans) 2.8%
  • O. W. Daggett (Independent) 0.8%

Connecticut

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Connecticut 1 Herman P. Kopplemann Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Connecticut 2 William L. Higgins Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • William L. Higgins (Republican) 49.6%
  • John M. Dowe (Democratic) 48.4%
  • Arthur E. Oddie (Socialist) 1.5%
  • Peter Larsen (Old Age Pension) 0.5%
Connecticut 3 Francis T. Maloney Democratic 1932 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
Connecticut 4 Schuyler Merritt Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • Schuyler Merritt (Republican) 44.1%
  • Edward T. Buckingham (Democratic) 37.3%
  • Arnold E. Freese (Socialist) 17.1%
  • Albert Levitt (Ind Cit) 1.1%
  • Abraham M. Spivack (Communist) 0.3%
Connecticut 5 Edward W. Goss Republican 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • J. Joseph Smith (Democratic) 51.4%
  • Edward W. Goss (Republican) 46.5%
  • Paul O. Grossenbacher (Socialist) 1.8%
  • Joseph W. Nygren (Ind Cit) 0.4%
Connecticut at-large Charles M. Bakewell Republican 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

Delaware

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Delaware at-large Wilbur L. Adams Democratic 1932 Retired to run for U. S. Senator.
New member elected.
Republican gain.

Florida

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Florida 1 J. Hardin Peterson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Florida 2 Robert A. Green Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Florida 3 Millard F. Caldwell Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Florida 4 J. Mark Wilcox Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Florida at-large William J. Sears Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Georgia

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Georgia 1 Homer C. Parker Democratic 1931 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 2 Edward E. Cox Democratic 1924 Incumbent re-elected.
Georgia 3 Bryant T. Castellow Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Georgia 4 Emmett Marshall Owen Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Georgia 5 Robert Ramspeck Democratic 1929 Incumbent re-elected.
Georgia 6 Carl Vinson Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Georgia 7 Malcolm C. Tarver Democratic 1926 Incumbent re-elected.
Georgia 8 Braswell Deen Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Georgia 9 John S. Wood Democratic 1930 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 10 Paul Brown Democratic 1933 Incumbent re-elected.

Idaho

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Idaho 1 Compton I. White Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Idaho 2 Thomas C. Coffin Democratic 1932 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.

Illinois

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Illinois 1 Oscar Stanton De Priest Republican 1928 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Illinois 2 P. H. Moynihan Republican 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Illinois 3 Edward A. Kelly Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Illinois 4 Harry P. Beam Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Harry P. Beam (Democratic) 78.8%
  • Frank George Zelezinski (Republican) 21.2%
Illinois 5 Adolph J. Sabath Democratic 1906 Incumbent re-elected.
Illinois 6 Thomas J. O'Brien Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 7 Leonard W. Schuetz Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Illinois 8 Leo Kocialkowski Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Leo Kocialkowski (Democratic) 74.1%
  • Edward Richard Piszatowski (Republican) 25.9%
Illinois 9 Frederick A. Britten Republican 1912 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • James McAndrews (Democratic) 56.3%
  • Frederick A. Britten (Republican) 43.7%
Illinois 10 James Simpson, Jr. Republican 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 11 Frank R. Reid Republican 1922 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 12 John T. Buckbee Republican 1926 Incumbent re-elected.
Illinois 13 Leo E. Allen Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • Leo E. Allen (Republican) 60.5%
  • Edward S. Nichols (Democratic) 39.5%
Illinois 14 Chester Thompson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 15 J. Leroy Adair Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 16 Everett Dirksen Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • Everett Dirksen (Republican) 65.4%
  • Rayburn L. Russell (Democratic) 34.6%
Illinois 17 Frank Gillespie Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 18 James A. Meeks Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 19 Donald C. Dobbins Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 20 Henry T. Rainey Democratic 1922 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
  • Scott W. Lucas (Democratic) 56.9%
  • Warren E. Wright (Republican) 43.1%
Illinois 21 J. Earl Major Democratic 1930 Resigned when appointed judge
Democratic hold.
Illinois 22 Edwin M. Schaefer Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 23 William W. Arnold Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Illinois 24 Claude V. Parsons Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Illinois 25 Kent E. Keller Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Kent E. Keller (Democratic) 54.8%
  • J. Lester Buford (Republican) 45.2%
Illinois at-large Martin A. Brennan Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Illinois at-large Walter Nesbit Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.

Indiana

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Indiana 1 William T. Schulte Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Indiana 2 George Durgan Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Indiana 3 Samuel B. Pettengill Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Indiana 4 James I. Farley Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Indiana 5 Glenn Griswold Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Indiana 6 Virginia Jenckes Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Indiana 7 Arthur H. Greenwood Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Indiana 8 John W. Boehne, Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Indiana 9 Eugene B. Crowe Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Indiana 10 Finly Hutchinson Gray Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Indiana 11 William H. Larrabee Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Indiana 12 Louis Ludlow Democratic 1928 Incumbent re-elected.

Iowa

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Iowa 1 Edward C. Eicher Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Iowa 2 Bernhard M. Jacobsen Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Iowa 3 Albert C. Willford Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Iowa 4 Fred Bierman Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Iowa 5 Lloyd Thurston Republican 1924 Incumbent re-elected.
Iowa 6 Cassius C. Dowell Republican 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Iowa 7 Otha D. Wearin Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Otha D. Wearin (Democratic) 52.0%
  • Charles Edward Swanson (Republican) 48.0%
Iowa 8 Fred C. Gilchrist Republican 1930 Incumbent re-elected.
Iowa 9 Guy M. Gillette Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Kansas

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Kansas 1 William P. Lambertson Republican 1928 Incumbent re-elected.
Kansas 2 Ulysses Samuel Guyer Republican 1926 Incumbent re-elected.
Kansas 3 Harold C. McGugin Republican 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Kansas 4 Randolph Carpenter Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Kansas 5 William Augustus Ayres Democratic 1922 Resigned when appointed to Federal Trade Commission
Democratic hold.
  • John Mills Houston (Democratic) 57.1%
  • Ira C. Watson (Republican) 36.2%
  • C. F. Whitson (Independent) 5.4%
  • Barney C. McCartney (Socialist) 1.3%
Kansas 6 Kathryn O'Loughlin McCarthy Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Frank Carlson (Republican) 51.1%
  • Kathryn O'Loughlin McCarthy (Democratic) 48.9%
Kansas 7 Clifford R. Hope Republican 1926 Incumbent re-elected.

Kentucky

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Kentucky 1 William Voris Gregory
Redistricted from the at-large district
Democratic 1926 Incumbent re-elected.
Kentucky 2 Glover H. Cary
Redistricted from the at-large district
Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Kentucky 3 John Y. Brown, Sr.
Redistricted from the at-large district
Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Kentucky 4 Cap R. Carden
Redistricted from the at-large district
Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Cap R. Carden (Democratic) 52.1%
  • James Tudor (Republican) 47.9%
Kentucky 5 Brent Spence
Redistricted from the at-large district
Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Brent Spence (Democratic) 65.1%
  • J. Lincoln Newhall (Republican) 30.6%
  • John J. Thobe (Independent) 4.3%
Kentucky 6 Virgil Chapman
Redistricted from the at-large district
Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Virgil Chapman (Democratic) 60.0%
  • W. D. Rodgers (Republican) 40.0%
Kentucky 7 Andrew J. May
Redistricted from the at-large district
Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Andrew J. May (Democratic) 52.8%
  • Harry H. Ramey (Republican) 47.2%
Kentucky 8 Fred M. Vinson
Redistricted from the at-large district
Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Fred M. Vinson (Democratic) 59.2%
  • George P. Ellison (Republican) 40.8%
Kentucky 9 Finley Hamilton
Redistricted from the at-large district
Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.

Louisiana

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Louisiana 1 Joachim O. Fernandez Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Paul H. Maloney Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Louisiana 3 Numa F. Montet Democratic 1929 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 John N. Sandlin Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Riley Joseph Wilson Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 Jared Y. Sanders, Jr. Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Louisiana 7 René L. De Rouen Democratic 1927 Incumbent re-elected.
Louisiana 8 Cleveland Dear Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Maine

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Maine 1 Carroll L. Beedy Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Maine 2 Edward C. Moran, Jr. Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Maine 3 John G. Utterback Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Maryland

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Maryland 1 T. Alan Goldsborough Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Maryland 2 William P. Cole, Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • William P. Cole, Jr. (Democratic) 57.7%
  • Theodore F. Brown (Republican) 39.3%
  • Edgar R. McShane (Independent) 1.6%
  • Oswald S. Hunt (Socialist) 1.4%
Maryland 3 Vincent Luke Palmisano Democratic 1926 Incumbent re-elected.
Maryland 4 Ambrose Jerome Kennedy Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Maryland 5 Stephen W. Gambrill Democratic 1924 Incumbent re-elected.
Maryland 6 David J. Lewis Democratic 1930 Incumbent re-elected.

Massachusetts

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Massachusetts 1 Allen T. Treadway Republican 1912 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 William J. Granfield Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Massachusetts 3 Frank H. Foss Republican 1924 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Massachusetts 4 Pehr G. Holmes Republican 1930 Incumbent re-elected.
Massachusetts 5 Edith Nourse Rogers Republican 1925 Incumbent re-elected.
Massachusetts 6 Abram Andrew Republican 1921 Incumbent re-elected.
Massachusetts 7 William P. Connery, Jr. Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Massachusetts 8 Arthur D. Healey Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 Robert Luce Republican 1918 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Massachusetts 10 George H. Tinkham Republican 1914 Incumbent re-elected.
Massachusetts 11 John J. Douglass Democratic 1924 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Massachusetts 12 John William McCormack Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 13 Richard B. Wigglesworth Republican 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 14 Joseph William Martin, Jr. Republican 1924 Incumbent re-elected.
Massachusetts 15 Charles L. Gifford Republican 1922 Incumbent re-elected.

Michigan

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Michigan 1 George G. Sadowski Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • George G. Sadowski (Democratic) 65.8%
  • Charles A. Roxborough (Republican) 31.5%
  • Frank Sykes (Independent) 1.4%
  • Alex Levitt (Socialist) 1.1%
  • Cassimer Hajduk (Independent) 0.2%
Michigan 2 John C. Lehr Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Michigan 3 Joseph L. Hooper Republican 1925 Incumbent died.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 4 George Ernest Foulkes Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Michigan 5 Carl E. Mapes Republican 1912 Incumbent re-elected.
Michigan 6 Claude E. Cady Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Michigan 7 Jesse P. Wolcott Republican 1930 Incumbent re-elected.
Michigan 8 Michael J. Hart Democratic 1931 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Michigan 9 Harry W. Musselwhite Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Michigan 10 Roy O. Woodruff Republican 1920 Incumbent re-elected.
Michigan 11 Prentiss M. Brown Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Michigan 12 W. Frank James Republican 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Michigan 13 Clarence J. McLeod Republican 1922 Incumbent re-elected.
  • Clarence J. McLeod (Republican) 56.7%
  • John H. Slevin (Democratic) 40.9%
  • Meyer Schneider (Independent) 1.4%
  • Daniel Burkhardt (Independent) 0.9%
  • Thomas J. Rado (Independent) 0.1%
  • Blanche Winters (American) 0.03%
Michigan 14 Carl M. Weideman Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Louis C. Rabaut (Democratic) 62.2%
  • John H. McPherson (Republican) 35.7%
  • Axel Londal (Independent) 1.4%
  • Earl Reno (Independent) 0.7%
Michigan 15 John D. Dingell, Sr. Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • John D. Dingell, Sr. (Democratic) 54.4%
  • Charles Bowles (Republican) 43.4%
  • Francis King (Independent) 1.4%
  • Leo Sulkowski (Independent) 0.7%
  • John F. Walzel (Independent) 0.1%
Michigan 16 John Lesinski, Sr. Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • John Lesinski, Sr. (Democratic) 52.7%
  • Clyde Ford (Republican) 44.9%
  • John T. Pace (Communist) 1.3%
  • Merlin D. Bishop (Independent) 0.9%
  • Joseph Horvath (Independent) 0.2%
Michigan 17 George A. Dondero Republican 1932 Incumbent re-elected.

Minnesota

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Minnesota 1 None (District created) New seat
Republican gain.
Minnesota 2 Henry M. Arens
Redistricted from the at-large district
Farmer–Labor 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Minnesota 3 Ernest Lundeen
Redistricted from the at-large district
Farmer–Labor 1932 Incumbent re-elected.
  • Ernest Lundeen (Farmer–Labor) 53.3%
  • Josiah H. Chase (Republican) 25.8%
  • John W. Schmidt (Democratic) 20.3%
  • Peter O. Sjodin (Independent) 0.6%
Minnesota 4 Einar Hoidale
Redistricted from the at-large district
Democratic 1932 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.
  • Melvin J. Maas (Republican) 36.8%
  • A. E. Smith (Farmer–Labor) 29.4%
  • John J. McDonough (Democratic) 23.4%
  • Charles J. Andre (Independent) 9.9%
  • Thomas Tracy (Independent) 0.5%
Minnesota 5 Theodore Christianson
Redistricted from the at-large district
Republican 1932 Incumbent re-elected.
Ray P. Chase
Redistricted from the at-large district
Republican 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican loss
Minnesota 6 Harold Knutson
Redistricted from the at-large district
Republican 1916 Incumbent re-elected.
Magnus Johnson
Redistricted from the at-large district
Farmer–Labor 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Farmer–Labor loss
Minnesota 7 Paul John Kvale
Redistricted from the at-large district
Farmer–Labor 1929 Incumbent re-elected.
Minnesota 8 Francis H. Shoemaker
Redistricted from the at-large district
Farmer–Labor 1932 Lost re-election as independent
Republican gain.
  • William Alvin Pittenger (Republican) 35.7%
  • Francis H. Shoemaker (Independent) 23.0%
  • A. L. Winterquist (Farmer–Labor) 22.6%
  • Jerry A. Harri (Democratic) 16.9%
  • Thomas Foley (Independent) 1.8%
Minnesota 9 None (District created) New seat
Farmer–Labor gain.

Mississippi

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Mississippi 1 John E. Rankin Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Mississippi 2 Wall Doxey Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Mississippi 3 William Madison Whittington Democratic 1924 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 Jeff Busby Democratic 1922 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Mississippi 5 Ross A. Collins Democratic 1920 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
Mississippi 6 William M. Colmer Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Mississippi 7 Lawrence Russell Ellzey Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.

Missouri

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Missouri 1 Milton A. Romjue
Redistricted from the at-large district
Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Missouri 2 Ralph F. Lozier
Redistricted from the at-large district
Democratic 1922 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Missouri 3 Richard M. Duncan
Redistricted from the at-large district
Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Jacob L. Milligan
Redistricted from the at-large district
Democratic 1922 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic loss
Missouri 4 None (District created) New seat
Democratic gain.
Missouri 5 Joe Shannon
Redistricted from the at-large district
Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Missouri 6 Reuben T. Wood
Redistricted from the at-large district
Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Clement C. Dickinson
Redistricted from the at-large district
Democratic 1930 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic loss
James Edward Ruffin
Redistricted from the at-large district
Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic loss
Missouri 7 Frank H. Lee
Redistricted from the at-large district
Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 8 Clyde Williams
Redistricted from the at-large district
Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Missouri 9 Clarence Cannon
Redistricted from the at-large district
Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Missouri 10 None (District created) New seat
Democratic gain.
Missouri 11 None (District created) New seat
Democratic gain.
Missouri 12 James Robert Claiborne
Redistricted from the at-large district
Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Missouri 13 John J. Cochran
Redistricted from the at-large district
Democratic 1926 Incumbent re-elected.

Montana

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Montana 1 Joseph P. Monaghan Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Montana 2 Roy E. Ayers Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Nebraska

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Nebraska 1 John H. Morehead Democratic 1922 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Henry Carl Luckey (Democratic) 52.9%
  • Marcus L. Poteet (Republican) 42.7%
  • Wilber E. Sanford (Independent) 4.4%
Nebraska 2 Edward R. Burke Democratic 1932 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Charles F. McLaughlin (Democratic) 54.2%
  • Herbert Rhoades (Republican) 42.5%
  • Edward S. Burdick (Independent) 2.2%
  • Hugh W. Thomas (Independent) 1.1%
Nebraska 3 Edgar Howard Democratic 1922 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Karl Stefan (Republican) 58.1%
  • Edgar Howard (Democratic) 41.9%
Nebraska 4 Ashton C. Shallenberger Democratic 1930 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Nebraska 5 Terry Carpenter Democratic 1932 Retired to run for Governor of Nebraska.
New member elected.
Democratic hold.
  • Harry B. Coffee (Democratic) 52.0%
  • Albert N. Mathers (Republican) 45.9%
  • Burt Sell (Independent) 1.0%
  • Harold B. Applegate (Independent) 1.0%

Nevada

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Nevada at-large James G. Scrugham Democratic 1932 Incumbent re-elected.

New Hampshire

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New Hampshire 1 William Nathaniel Rogers Democratic 1932 Incumbent re-elected.
New Hampshire 2 Charles W. Tobey Republican 1932 Incumbent re-elected.

New Jersey

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New Jersey 1 Charles A. Wolverton Republican 1926 Incumbent re-elected.
New Jersey 2 Isaac Bacharach Republican 1914 Incumbent re-elected.
New Jersey 3 William H. Sutphin Democratic 1930 Incumbent re-elected.
New Jersey 4 D. Lane Powers Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • D. Lane Powers (Republican) 56.7%
  • Walter Lincoln Whittlesey (Democratic) 42.2%
  • William C. Kauffman (Socialist) 0.6%
  • William T. Love (Farmer–Labor) 0.2%
  • Thomas McNally (Communist) 0.2%
  • C. D. Mendenhall (Personal Choice) 0.001%
New Jersey 5 Charles A. Eaton Republican 1924 Incumbent re-elected.
  • Charles A. Eaton (Republican) 51.7%
  • Charles S. MacKenzie (Democratic) 47.4%
  • Bordeaux W. Stokes (Socialist) 0.7%
  • Alexander Friel (Communist) 0.2%
  • John Stelling (Personal Choice) 0.001%
New Jersey 6 Donald H. McLean Republican 1932 Incumbent re-elected.
New Jersey 7 Randolph Perkins Republican 1920 Incumbent re-elected.
New Jersey 8 George N. Seger Republican 1922 Incumbent re-elected.
New Jersey 9 Edward A. Kenney Democratic 1932 Incumbent re-elected.
New Jersey 10 Fred A. Hartley, Jr. Republican 1928 Incumbent re-elected.
New Jersey 11 Peter Angelo Cavicchia Republican 1930 Incumbent re-elected.
New Jersey 12 Frederick R. Lehlbach Republican 1914 Incumbent re-elected.
New Jersey 13 Mary Teresa Norton Democratic 1924 Incumbent re-elected.
New Jersey 14 Oscar L. Auf der Heide Democratic 1924 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

New Mexico

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New Mexico at-large Dennis Chavez Democratic 1930 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.

New York

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New York 1 Robert L. Bacon Republican 1922 Incumbent re-elected.
New York 2 William F. Brunner Democratic 1928 Incumbent re-elected.
  • William F. Brunner (Democratic) 69.6%
  • Thomas J. Styles (Republican) 23.9%
  • Samuel A. DeWitt (Socialist) 3.2%
  • Mark Jackson (Independent) 2.3%
  • Paul P. Crosbie (Independent) 1.0%
New York 3 George W. Lindsay Democratic 1922 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Joseph L. Pfeifer (Democratic) 72.7%
  • Alex Pisciotta (Republican) 22.3%
  • Joseph A. Weil (Socialist) 3.3%
  • Dominick Flaiani (Independent) 1.7%
New York 4 Thomas H. Cullen Democratic 1918 Incumbent re-elected.
  • Thomas H. Cullen (Democratic) 74.5%
  • Charles E. Miller (Republican) 22.3%
  • David M. Cory (Socialist) 2.5%
  • Joe Roberts (Independent) 0.8%
New York 5 Loring M. Black, Jr. Democratic 1922 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Marcellus H. Evans (Democratic) 64.7%
  • Frank E. Davis (Republican) 29.9%
  • Max H. Frankle (Socialist) 4.0%
  • Abraham Markoff (Independent) 1.2%
  • Alva L. McDonald (Independent) 0.3%
New York 6 Andrew Lawrence Somers Democratic 1924 Incumbent re-elected.
  • Andrew Lawrence Somers (Democratic) 60.9%
  • Donald C. Strachan (Republican) 26.6%
  • Jacob Axelrad (Socialist) 9.0%
  • Robert Alfred Campbell (Independent) 3.5%
New York 7 John J. Delaney Democratic 1931 Incumbent re-elected.
  • John J. Delaney (Democratic) 67.9%
  • Joseph M. Aimee (Republican) 23.2%
  • Alexander Kahn (Socialist) 5.9%
  • Clarence Hathaway (Independent) 3.0%
New York 8 Patrick J. Carley Democratic 1926 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Richard J. Tonry (Democratic) 59.2%
  • Sigurd J. Arnesen (Republican) 23.6%
  • Baruch C. Vladeck (Socialist) 11.8%
  • Hyman Costrill (Independent) 4.0%
  • Joseph B. Melgram (Law) 1.0%
  • Herman Shapiro (Independent) 0.4%
New York 9 Stephen A. Rudd Democratic 1931 Incumbent re-elected.
  • Stephen A. Rudd (Democratic) 60.6%
  • Murray Rosof (Republican) 32.6%
  • Theodore Shapiro (Socialist) 5.1%
  • Tillie Littinsky (Independent) 1.7%
New York 10 Emanuel Celler Democratic 1922 Incumbent re-elected.
  • Emanuel Celler (Democratic) 60.9%
  • Michael C. Antonelli (Republican) 28.8%
  • Samuel H. Friedman (Socialist) 6.8%
  • Henry Williams (Independent) 3.5%
New York 11 Anning S. Prall Democratic 1923 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • James A. O'Leary (Democratic) 59.9%
  • Arthur L. Willshaw (Republican) 25.6%
  • Vernon B. Hampton (Independent) 11.0%
  • Walter Dearing (Socialist) 2.6%
  • Gussie Reed (Independent) 1.0%
New York 12 Samuel Dickstein Democratic 1922 Incumbent re-elected.
  • Samuel Dickstein (Democratic) 76.8%
  • Solomon Siss (Republican) 15.6%
  • Abraham P. Conan (Socialist) 3.9%
  • Joseph Brandt (Independent) 3.7%
New York 13 Christopher D. Sullivan Democratic 1916 Incumbent re-elected.
New York 14 William Irving Sirovich Democratic 1926 Incumbent re-elected.
New York 15 John J. Boylan Democratic 1922 Incumbent re-elected.
  • John J. Boylan (Democratic) 80.2%
  • Frank J. McCoy (Republican) 16.1%
  • Jessie W. Hughan (Socialist) 2.0%
  • Dale Jones (Independent) 1.6%
New York 16 John J. O'Connor Democratic 1923 Incumbent re-elected.
  • John J. O'Connor (Democratic) 66.3%
  • J. Homer Cudmore (Republican) 28.6%
  • George Turitz (Socialist) 2.9%
  • Pauline Rogers (Independent) 2.1%
New York 17 Theodore A. Peyser Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Theodore A. Peyser (Democratic) 53.9%
  • George A. Spiegelberg (Republican) 41.7%
  • Henry Fruchter (Socialist) 3.1%
  • William Albertson (Independent) 1.3%
New York 18 Martin J. Kennedy Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Martin J. Kennedy (Democratic) 69.0%
  • Charles W. Ferry (Republican) 26.0%
  • Emerich Steinberger (Socialist) 3.4%
  • Sidney LeRoy (Independent) 1.6%
New York 19 Sol Bloom Democratic 1923 Incumbent re-elected.
  • Sol Bloom (Democratic) 65.3%
  • Harold Goldman (Republican) 28.5%
  • Layle Lane (Socialist) 3.8%
  • Peter Uffre (Independent) 2.3%
New York 20 James J. Lanzetta Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Vito Marcantonio (Republican) 46.6%
  • James J. Lanzetta (Democratic) 45.8%
  • Edward J. Cassidy (Socialist) 4.3%
  • Orvaldo Eusepi (Independent) 3.3%
New York 21 Joseph A. Gavagan Democratic 1929 Incumbent re-elected.
  • Joseph A. Gavagan (Democratic) 68.2%
  • Kenneth Cameron (Republican) 25.9%
  • Frank R. Crosswaith (Socialist) 4.4%
  • James W. Ford (Independent) 1.5%
New York 22 Anthony J. Griffin Democratic 1918 Incumbent re-elected.
  • Anthony J. Griffin (Democratic) 69.3%
  • John J. Sochurek (Republican) 22.3%
  • Charles B. Garfinkel (Socialist) 4.1%
  • Samuel Acquina (Independent) 2.2%
  • Richard Sullivan (Independent) 2.0%
New York 23 Frank A. Oliver Democratic 1922 Resigned when appointed justice
Democratic hold.
  • Charles A. Buckley (Democratic) 64.2%
  • Isaac F. Becker (Republican) 18.2%
  • Samuel Orr (Socialist) 8.4%
  • Moissye Olgin (Independent) 4.4%
  • Michael J. Villamena (Independent) 3.6%
  • Benjamin Gassman (Independent) 0.9%
  • I. Benjamin Schachter (Independent) 0.2%
New York 24 James M. Fitzpatrick Democratic 1926 Incumbent re-elected.
New York 25 Charles D. Millard Republican 1930 Incumbent re-elected.
New York 26 Hamilton Fish III Republican 1920 Incumbent re-elected.
New York 27 Philip A. Goodwin Republican 1932 Incumbent re-elected.
New York 28 Parker Corning Democratic 1922 Incumbent re-elected.
New York 29 William D. Thomas Republican 1934 Incumbent re-elected.
New York 30 Frank Crowther Republican 1918 Incumbent re-elected.
New York 31 Bertrand Snell Republican 1915 Incumbent re-elected.
New York 32 Francis D. Culkin Republican 1928 Incumbent re-elected.
New York 33 Fred J. Sisson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
New York 34 Marian W. Clarke Republican 1933 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Bert Lord (Republican) 60.1%
  • Charles C. Flaesch (Democratic) 38.2%
  • Pierre De Nio (Socialist) 1.4%
  • Matthew J. Maxian (Communist) 0.3%
New York 35 Clarence E. Hancock Republican 1927 Incumbent re-elected.
New York 36 John Taber Republican 1922 Incumbent re-elected.
  • John Taber (Republican) 61.0%
  • Dennis F. Sullivan (Democratic) 36.4%
  • Alexander Benedict (Socialist) 2.2%
  • Charles Van Gordon (Law) 0.4%
New York 37 Gale H. Stalker Republican 1922 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 38 James L. Whitley Republican 1928 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • James P. B. Duffy (Democratic) 54.2%
  • James L. Whitley (Republican) 42.1%
  • Jack Britt Gearity (Socialist) 2.4%
  • Gertrude Welsh (Communist) 0.8%
  • James A. Alesi (Independent) 0.4%
  • Harry Paul (Independent) 0.2%
New York 39 James Wolcott Wadsworth, Jr. Republican 1932 Incumbent re-elected.
New York 40 Walter Gresham Andrews Republican 1930 Incumbent re-elected.
New York 41 Alfred F. Beiter Democratic 1932 Incumbent re-elected.
New York 42 James M. Mead Democratic 1918 Incumbent re-elected.
New York 43 Daniel A. Reed Republican 1918 Incumbent re-elected.
New York at-large
Seat A
Elmer E. Studley Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
New York at-large
Seat B
John Fitzgibbons Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

North Carolina

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
North Carolina 1 Lindsay C. Warren Democratic 1924 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 John H. Kerr Democratic 1923 Incumbent re-elected.
North Carolina 3 Charles L. Abernethy Democratic 1922 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 4 Harold D. Cooley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 5 Franklin Wills Hancock, Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.
North Carolina 6 William B. Umstead Democratic 1932 Incumbent re-elected.
North Carolina 7 J. Bayard Clark Democratic 1928 Incumbent re-elected.
North Carolina 8 Walter Lambeth Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Walter Lambeth (Democratic) 57.9%
  • Avalon E. Hall (Republican) 42.1%
North Carolina 9 Robert L. Doughton Democratic 1910 Incumbent re-elected.
North Carolina 10 Alfred L. Bulwinkle Democratic 1930 Incumbent re-elected.
North Carolina 11 Zebulon Weaver Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Zebulon Weaver (Democratic) 59.6%
  • Halsey B. Leavitt (Republican) 40.4%

North Dakota

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
North Dakota At-large William Lemke Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • William Lemke (Republican) 30.6%
  • Usher L. Burdick (Republican) 24.3%
  • William D. Lynch (Democratic) 18.1%
  • G. F. Lamb (Democratic) 16.8%
  • James H. Sinclair (Progressive) 9.8%
  • Jasper Haaland (Communist) 0.3%
  • Effie Kjorstad (Communist) 0.2%
James H. Sinclair Republican 1918
Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.

Ohio

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Ohio 1 John B. Hollister Republican 1931 Incumbent re-elected.
Ohio 2 William E. Hess Republican 1928 Incumbent re-elected.
  • William E. Hess (Republican) 55.1%
  • Charles E. Miller (Democratic) 44.9%
Ohio 3 Byron B. Harlan Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Ohio 4 Frank L. Kloeb Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Frank L. Kloeb (Democratic) 53.9%
  • Guy D. Hawley (Republican) 46.1%
Ohio 5 Frank C. Kniffin Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Ohio 6 James G. Polk Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • James G. Polk (Democratic) 52.1%
  • Albert L. Daniels (Republican) 47.5%
  • Mark A. Crawford (Independent) 0.4%
Ohio 7 Leroy T. Marshall Republican 1932 Incumbent re-elected.
Ohio 8 Thomas B. Fletcher Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Ohio 9 Warren J. Duffey Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Ohio 10 Thomas A. Jenkins Republican 1924 Incumbent re-elected.
Ohio 11 Mell G. Underwood Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Ohio 12 Arthur P. Lamneck Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Ohio 13 William L. Fiesinger Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • William L. Fiesinger (Democratic) 54.3%
  • Walter E. Kruger (Republican) 44.7%
  • Charles C. Few (Independent) 1.0%
Ohio 14 Dow W. Harter Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Dow W. Harter (Democratic) 49.1%
  • Carl D. Sheppard (Republican) 47.7%
  • James McCarten (Independent) 1.6%
  • Park Sumner (Socialist) 0.9%
  • Frederick W. Seibert (Communist) 0.8%
Ohio 15 Robert T. Secrest Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Ohio 16 William R. Thom Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Ohio 17 Charles F. West Democratic 1930 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
Ohio 18 Lawrence E. Imhoff Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Ohio 19 John G. Cooper Republican 1914 Incumbent re-elected.
Ohio 20 Martin L. Sweeney Democratic 1931 Incumbent re-elected.
Ohio 21 Robert Crosser Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Ohio 22 Chester C. Bolton Republican 1928 Incumbent re-elected.
Ohio at-large Charles V. Truax Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Ohio at-large Stephen M. Young Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Oklahoma

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Oklahoma 1 Wesley E. Disney Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Oklahoma 2 William Wirt Hastings Democratic 1922 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Oklahoma 3 Wilburn Cartwright Democratic 1926 Incumbent re-elected.
Oklahoma 4 Tom D. McKeown Democratic 1922 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Percy Lee Gassaway (Democratic) 67.6%
  • James S. Davidson (Republican) 28.5%
  • Allen C. Adams (Socialist) 3.9%
  • E. W. Whitney (Independent) 0.08%
Oklahoma 5 Fletcher B. Swank Democratic 1930 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Joshua B. Lee (Democratic) 74.6%
  • Paul Huston (Republican) 23.9%
  • J. T. Bays (Socialist) 1.4%
  • James W. Hill (Independent) 0.07%
Oklahoma 6 Jed Johnson Democratic 1926 Incumbent re-elected.
  • Jed Johnson (Democratic) 67.2%
  • George E. Young (Republican) 27.8%
  • J. W. Madison (Socialist) 5.0%
Oklahoma 7 James V. McClintic Democratic 1914 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Oklahoma 8 Ernest W. Marland Democratic 1932 Retired to run for Governor of Oklahoma.
New member elected.
Democratic hold.
  • Phil Ferguson (Democratic) 56.8%
  • T. J. Sargent (Republican) 42.4%
  • Siegfried Ameringer (Socialist) 0.8%
  • Boyd Northcutt (Independent) 0.06%
Oklahoma at-large Will Rogers Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Will Rogers (Democratic) 66.8%
  • U. S. Stone (Republican) 30.7%
  • Edgar Cleamons (Socialist) 2.3%
  • E. B. Sandfort (Independent) 0.08%

Oregon

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Oregon 1 James W. Mott Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • James W. Mott (Republican) 49.8%
  • R. R. Turner (Democratic) 38.1%
  • Emmett W. Gulley (Independent) 9.6%
  • W. S. Richards (Socialist) 2.4%
Oregon 2 Walter M. Pierce Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Oregon 3 Charles H. Martin Democratic 1930 Retired to run for Governor of Oregon.
New member elected.
Republican gain.
  • William A. Ekwall (Republican) 41.1%
  • Walter B. Gleason (Democratic) 38.5%
  • Andrew C. Smith (Independent) 9.3%
  • Albert Streiff (Socialist) 4.1%
  • J. E. Bennett (Independent) 3.1%
  • Grace Wick (Independent) 1.8%
  • Philip Ickler (Independent) 1.2%
  • Louis Olson (Independent) 1.0%

Pennsylvania

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Pennsylvania 1 Harry C. Ransley Republican 1920 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 2 James M. Beck Republican 1927 Incumbent resigned.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 3 Alfred M. Waldron Republican 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Clare G. Fenerty (Republican) 52.0%
  • Michael Joseph Bradley (Democratic) 46.8%
  • Alfred M. Waldron (Industrial Recovery) 0.6%
  • Joseph Kazmark (Socialist) 0.5%
  • Rose E. Landberg (Progressive) 0.1%
Pennsylvania 4 George W. Edmonds Republican 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • J. Burrwood Daly (Democratic) 49.6%
  • George W. Edmonds (Republican) 49.2%
  • William Eckel (Socialist) 0.7%
  • Sterling T. Rochester (Communist) 0.4%
  • Charles Fred White (Progressive) 0.08%
Pennsylvania 5 James J. Connolly Republican 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 6 Edward L. Stokes Republican 1931 Retired to run for Governor of Pennsylvania.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 7 George P. Darrow Republican 1914 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 8 James Wolfenden Republican 1928 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 9 Oliver W. Frey Democratic 1933 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 10 J. Roland Kinzer Republican 1930 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 11 Patrick J. Boland Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 12 Charles Murray Turpin Republican 1929 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 13 George F. Brumm Republican 1928 Incumbent died.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 14 William Emanuel Richardson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 15 Louis T. McFadden Republican 1914 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 16 Robert F. Rich Republican 1930 Incumbent re-elected.
  • Robert F. Rich (Republican) 53.0%
  • Paul A. Rothfuss (Democratic) 44.4%
  • George L. Reeder (Peoples) 1.7%
  • Robert I. Fisher (Socialist) 0.9%
Pennsylvania 17 J. William Ditter Republican 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 18 Benjamin K. Focht Republican 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 19 Isaac Hoffer Doutrich Republican 1926 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 20 Thomas Cunningham Cochran Republican 1926 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 21 Francis E. Walter Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 22 Harry L. Haines Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 23 J. Banks Kurtz Republican 1922 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Don Gingery (Democratic) 52.4%
  • J. Banks Kurtz (Republican) 44.2%
  • George W. Hartman (Socialist) 3.4%
Pennsylvania 24 J. Buell Snyder Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 25 Charles I. Faddis Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 26 J. Howard Swick Republican 1926 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 27 Nathan Leroy Strong Republican 1916 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 28 William M. Berlin Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 29 Charles N. Crosby Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 30 J. Twing Brooks Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 31 Melville Clyde Kelly Republican 1916 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 32 Michael J. Muldowney Republican 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Theodore L. Moritz (Democratic) 43.6%
  • Michael J. Muldowney (Republican) 34.4%
  • Alexander Schullman (Independent) 15.2%
  • Anne E. Felix (Honest Elections) 5.2%
  • James H. Hueston, Sr. (Socialist) 1.0%
  • Ben Careathers (Communist) 0.6%
Pennsylvania 33 Henry Ellenbogen Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 34 Matthew A. Dunn Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Matthew A. Dunn (Democratic) 89.2%
  • Guy E. Campbell (Republican) 6.8%
  • John W. Slayton, Sr. (Socialist) 1.8%
  • Charles R. Murray (Ind Cit) 1.4%
  • Louis C. Clark (Prohibition) 0.8%

Rhode Island

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Rhode Island 1 Francis Condon Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Francis Condon (Democratic) 59.0%
  • John C. Cosseboom (Republican) 41.0%
Rhode Island 2 John M. O'Connell Democratic 1932 Incumbent re-elected.

South Carolina

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
South Carolina 1 Thomas S. McMillan Democratic 1924 Incumbent re-elected.
South Carolina 2 Hampton P. Fulmer Democratic 1920 Incumbent re-elected.
South Carolina 3 John C. Taylor Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • John C. Taylor (Democratic) 99.4%
  • T. Frank McCord (Republican) 0.6%
South Carolina 4 John J. McSwain Democratic 1920 Incumbent re-elected.
South Carolina 5 James P. Richards Democratic 1932 Incumbent re-elected.
South Carolina 6 Allard H. Gasque Democratic 1922 Incumbent re-elected.

South Dakota

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
South Dakota 1 Fred H. Hildebrandt Democratic 1932 Incumbent re-elected.
South Dakota 2 Theodore B. Werner Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Tennessee

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Tennessee 1 B. Carroll Reece Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • B. Carroll Reece (Republican) 56.8%
  • W. A. S. Furlow (Democratic) 35.2%
  • Nat G. Taylor (Independent) 3.8%
  • D. R. Smalling (Independent) 3.1%
  • L. C. Grigsby (Independent) 1.1%
Tennessee 2 J. Will Taylor Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • J. Will Taylor (Republican) 58.7%
  • T. C. Drinnen (Democratic) 22.2%
  • E. E. Patton (Independent) 16.2%
  • Charles M. Wallace (Independent) 2.1%
  • Calvin Rutherford (Independent) 0.8%
Tennessee 3 Sam D. McReynolds Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Tennessee 4 John Ridley Mitchell Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Tennessee 5 Joseph W. Byrns, Sr. Democratic 1908 Incumbent re-elected.
Tennessee 6 Clarence W. Turner Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Tennessee 7 Gordon Browning Democratic 1922 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
Tennessee 8 Jere Cooper Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Tennessee 9 E. H. Crump Democratic 1930 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

Texas

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Texas 2 Martin Dies, Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Texas 3 Morgan G. Sanders Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Texas 4 Sam Rayburn Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Texas 5 Hatton W. Sumners Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Texas 6 Luther A. Johnson Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Texas 7 Clark W. Thompson Democratic 1933 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Texas 8 Joe H. Eagle Democratic 1933 Incumbent re-elected.
Texas 9 Joseph J. Mansfield Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Texas 10 James P. Buchanan Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Texas 11 Oliver H. Cross Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Texas 12 Fritz G. Lanham Democratic 1919 Incumbent re-elected.
Texas 13 William D. McFarlane Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Texas 14 Richard M. Kleberg Democratic 1931 Incumbent re-elected.
Texas 15 Milton H. West Democratic 1933 Incumbent re-elected.
Texas 16 R. Ewing Thomason Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Texas 17 Thomas L. Blanton Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Texas 18 John Marvin Jones Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Texas 19 Joseph W. Bailey, Jr.
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1932 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
Texas 20 Sterling P. Strong
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Texas 21 George B. Terrell
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

Utah

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Utah 1 Abe Murdock Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Utah 2 J. W. Robinson Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Vermont

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Vermont at-large Charles Albert Plumley Republican 1934 Incumbent re-elected.

Virginia

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Virginia 1 S. Otis Bland
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Virginia 2 Colgate Darden
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Virginia 3 Andrew Jackson Montague
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Virginia 4 Patrick H. Drewry
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Virginia 5 Thomas G. Burch
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Virginia 6 Clifton A. Woodrum
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1922 Incumbent re-elected.
  • Clifton A. Woodrum (Democratic) 67.1%
  • Thomas J. Wilson, Jr. (Republican) 31.6%
  • W. L. Gibson (Socialist) 0.7%
  • John Moffett Robinson (Independent) 0.5%
Virginia 7 Absalom Willis Robertson
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Virginia 8 Howard W. Smith
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Virginia 9 John W. Flannagan, Jr.
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1930 Incumbent re-elected.

Washington

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Washington 1 Marion Zioncheck Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Marion Zioncheck (Democratic) 57.7%
  • Bert C. Ross (Republican) 32.3%
  • Cecil R. Fuller (Cincinnatus) 7.2%
  • Willman K. Garrison (Socialist) 2.1%
  • James Murphy (Communist) 0.7%
Washington 2 Monrad C. Wallgren Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Washington 3 Martin F. Smith Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Washington 4 Knute Hill Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Washington 5 Samuel B. Hill Democratic 1923 Incumbent re-elected.
Washington 6 Wesley Lloyd Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Wesley Lloyd (Democratic) 70.5%
  • Emery Asbury (Republican) 29.5%

West Virginia

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
West Virginia 1 Robert L. Ramsay Democratic 1932 Incumbent re-elected.
West Virginia 2 Jennings Randolph Democratic 1932 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 Andrew Edmiston, Jr. Democratic 1933 Incumbent re-elected.
West Virginia 4 George William Johnson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
West Virginia 5 John Kee Democratic 1932 Incumbent re-elected.
West Virginia 6 Joe L. Smith Democratic 1928 Incumbent re-elected.

Wisconsin

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Wisconsin 1 George Washington Blanchard Republican 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Progressive gain.
  • Thomas Ryum Amlie (Progressive) 37.4%
  • Judson W. Staplecamp (Republican) 32.9%
  • Ralph V. Brown (Democratic) 27.2%
  • Frank S. Symmonds (Socialist) 2.6%
Wisconsin 2 Charles W. Henney Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Progressive gain.
  • Harry Sauthoff (Progressive) 41.8%
  • Charles W. Henney (Democratic) 33.6%
  • John B. Gay (Republican) 23.2%
  • Clifford O. Wescott (Socialist) 1.5%
Wisconsin 3 Gardner R. Withrow Republican 1920 Re-elected as Progressive
Progressive gain.
  • Gardner R. Withrow (Progressive) 52.1%
  • Levi H. Bancroft (Republican) 28.5%
  • Bart E. McGonigle (Democratic) 19.0%
  • Frank Driefke (Socialist) 0.5%
Wisconsin 4 Raymond Joseph Cannon Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Wisconsin 5 Thomas O'Malley Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Thomas O'Malley (Democratic) 34.7%
  • Otto Hauser (Socialist) 24.6%
  • Arthur T. Spence (Republican) 22.7%
  • Carl J. Ludwig (Progressive) 17.6%
  • Fred Basset Blair (Ind Com) 0.5%
Wisconsin 6 Michael Reilly Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Michael Reilly (Democratic) 42.3%
  • Walter D. Corrigan (Progressive) 34.7%
  • William J. Campbell (Republican) 23.0%
Wisconsin 7 Gerald J. Boileau Republican 1930 Re-elected as Progressive
Progressive gain.
  • Gerald J. Boileau (Progressive) 48.5%
  • Frank D. Chapman (Democratic) 29.2%
  • Caspar Wallrich (Republican) 20.5%
  • Lewis Frick (Socialist) 1.8%
Wisconsin 8 James F. Hughes Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Progressive gain.
  • George J. Schneider (Progressive) 43.8%
  • Gerald F. Clifford (Democratic) 38.1%
  • L. Herman Waite (Republican) 17.5%
  • Trygve Hansen (Independent) 0.6%
Wisconsin 9 James A. Frear Republican 1912 Incumbent retired.
New member elected.
Progressive gain.
Wisconsin 10 Hubert H. Peavey Republican 1922 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Progressive gain.
  • Bernard J. Gehrmann (Progressive) 35.3%
  • Hubert H. Peavey (Republican) 29.8%
  • Charles P. Cadigan (Democratic) 29.6%
  • Alex Schaufelberger, Jr. (Socialist) 4.9%
  • Others 0.2%
  • Lawrence Stone (Independent) 0.1%

Wyoming

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Wyoming at-large Vincent Carter Republican 1928 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.

Notes

  1. ^ Maine held its elections September 10, 1934.
  1. ^ http://www.ourcampaigns.com/ContainerHistory.html?ContainerID=305

References

  • "Election Statistics" (PDF). Office of the Clerk, U.S. House of Representatives. Retrieved September 5, 2011.

See also