1936 United States House of Representatives elections

← 1934 November 3, 1936[1] 1938 →

All 435 seats to the United States House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
  William Brockman Bankhead (Young).jpg Bertrand Snell cph.3c04408.jpg
Leader William Bankhead Bertrand Snell
Party Democratic Republican
Leader since January 3, 1935 March 4, 1931
Leader's seat Alabama 7th New York 31st
Last election 322 seats 103 seats
Seats won 334 88
Seat change Increase 12 Decrease 15

  Third party Fourth party
 
Party Progressive Farmer–Labor
Last election 7 seats 3 seats
Seats won 8 5
Seat change Increase 1 Increase 2

1936 House Elections in the United States.png

Speaker before election

William Bankhead
Democratic

Elected Speaker

William Bankhead
Democratic

The 1936 United States House of Representatives elections was an election for the United States House of Representatives in 1936 which coincided with President Franklin D. Roosevelt's landslide re-election. Roosevelt's Democratic Party gained twelve more net seats from the Republican Party, bringing them above a three-fourths majority. This was the largest majority since Reconstruction. The last time a party won so decisively was in 1866.[2]

Significant representation from the Progressives of Wisconsin and Farmer–Labor Party of Minnesota[citation needed] is also seen, as these two liberal populist groups gained a foothold.

The 1936 elections showed the continuing trust for the American people in that Roosevelt would guide the nation from depression. Despite setbacks, the people had faith in the New Deal and elected leaders who supported its measures. This was the last of four straight election losses for Republicans due to the lingering effects of the Depression.[3]

Overall results

334 5 8 88
Democratic FL P Republican

Source: Election Statistics - Office of the Clerk

House seats
Democratic
76.78%
Republican
20.23%
Progressive
1.84%
Farmer–Labor
1.15%
House seats by party holding plurality in state
  80.1-100% Democratic
  80.1-100% Republican
  60.1-80% Democratic
  60.1-80% Republican
  60.1-80% Progressive
  50.1-60% Democratic
  50.1-60% Republican
  50.1-60% Farmer–Labor
  6+ Republican gain
  3-5 Democratic gain
  3-5 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  1-2 Farmer–Labor gain
  no net change

Results by state

Alabama

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Alabama 1 Frank W. Boykin Democratic 1935 Re-elected
Alabama 2 J. Lister Hill Democratic 1923 Re-elected
Alabama 3 Henry B. Steagall Democratic 1914 Re-elected
Alabama 4 Sam Hobbs Democratic 1934 Re-elected
Alabama 5 Joe Starnes Democratic 1934 Re-elected
Alabama 6 William Bacon Oliver Democratic 1914 Retired
Democratic hold
Alabama 7 William B. Bankhead Democratic 1916 Re-elected
Alabama 8 Archibald Hill Carmichael Democratic 1933 Retired
Democratic hold
Alabama 9 George Huddleston Democratic 1914 Lost renomination
Democratic hold

Arizona

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arizona at-large Isabella Greenway Democratic 1933 Retired
Democratic hold

Arkansas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arkansas 1 William J. Driver Democratic 1920 Re-elected
Arkansas 2 John E. Miller Democratic 1930 Re-elected
Arkansas 3 Claude Fuller Democratic 1928 Re-elected
Arkansas 4 William B. Cravens Democratic 1932 Re-elected
Arkansas 5 David D. Terry Democratic 1933 Re-elected
Arkansas 6 John Little McClellan Democratic 1934 Re-elected
Arkansas 7 Tilman B. Parks Democratic 1920 Retired
Democratic hold

California

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
California 1 Clarence F. Lea Democratic 1916 Re-elected
California 2 Harry Lane Englebright Republican 1926 Re-elected
California 3 Frank H. Buck Democratic 1932 Re-elected
California 4 Florence Prag Kahn Republican 1925 Lost re-election
Progressive gain
California 5 Richard J. Welch Republican 1926 Re-elected
California 6 Albert E. Carter Republican 1924 Re-elected
California 7 John H. Tolan Democratic 1934 Re-elected
California 8 John J. McGrath Democratic 1932 Re-elected
California 9 Bertrand W. Gearhart Republican 1934 Re-elected
California 10 Henry E. Stubbs Democratic 1932 Re-elected
California 11 John S. McGroarty Democratic 1934 Re-elected
California 12 John H. Hoeppel Democratic 1932 Lost renomination
Democratic hold
California 13 Charles Kramer Democratic 1932 Re-elected
California 14 Thomas F. Ford Democratic 1932 Re-elected
California 15 John M. Costello Democratic 1934 Re-elected
California 16 John F. Dockweiler Democratic 1932 Re-elected
California 17 Charles J. Colden Democratic 1932 Re-elected
California 18 Byron N. Scott Democratic 1934 Re-elected
California 19 Sam L. Collins Republican 1932 Lost re-election
Democratic gain
California 20 George Burnham Republican 1932 Retired
Democratic gain

Colorado

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Colorado 1 Lawrence Lewis Democratic 1932 Re-elected
Colorado 2 Fred Nelson Cummings Democratic 1932 Re-elected
Colorado 3 John Andrew Martin Democratic 1932 Re-elected
Colorado 4 Edward Thomas Taylor Democratic 1908 Re-elected

Connecticut

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Connecticut 1 Herman P. Kopplemann Democratic 1932 Re-elected
Connecticut 2 William L. Higgins Republican 1932 Lost re-election
Democratic gain
Connecticut 3 James A. Shanley Democratic 1934 Re-elected
Connecticut 4 Schuyler Merritt Republican 1932 Lost re-election
Democratic gain
Connecticut 5 J. Joseph Smith Democratic 1934 Re-elected
Connecticut at-large William M. Citron Democratic 1934 Re-elected

Delaware

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Delaware at-large J. George Stewart Republican 1934 Lost re-election
Democratic gain

Florida

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Florida 1 J. Hardin Peterson Democratic 1932 Re-elected
Florida 2 Robert A. Green Democratic 1932 Re-elected
Florida 3 Millard F. Caldwell Democratic 1932 Re-elected
Florida 4 J. Mark Wilcox Democratic 1932 Re-elected
Florida 5 William J. Sears
Redistricted from At-large
Democratic 1932 Lost renomination
Democratic hold

Georgia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Georgia 1 Hugh Peterson Democratic 1934 Re-elected
Georgia 2 Edward E. Cox Democratic 1924 Re-elected
Georgia 3 Bryant T. Castellow Democratic 1932 Retired
Democratic hold
Georgia 4 Emmett Marshall Owen Democratic 1932 Re-elected
Georgia 5 Robert Ramspeck Democratic 1929 Re-elected
Georgia 6 Carl Vinson Democratic 1914 Re-elected
Georgia 7 Malcolm C. Tarver Democratic 1926 Re-elected
Georgia 8 Braswell Deen Democratic 1932 Re-elected
Georgia 9 B. Frank Whelchel Democratic 1934 Re-elected
Georgia 10 Paul Brown Democratic 1933 Re-elected

Idaho

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Idaho 1 Compton I. White Democratic 1932 Re-elected
Idaho 2 David Worth Clark Democratic 1934 Re-elected

Illinois

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Illinois 1 Arthur W. Mitchell Democratic 1934 Re-elected
Illinois 2 Raymond S. McKeough Democratic 1934 Re-elected
Illinois 3 Edward A. Kelly Democratic 1930 Re-elected
Illinois 4 Harry P. Beam Democratic 1930 Re-elected
Illinois 5 Adolph J. Sabath Democratic 1906 Re-elected
Illinois 6 Thomas J. O'Brien Democratic 1932 Re-elected
Illinois 7 Leonard W. Schuetz Democratic 1930 Re-elected
Illinois 8 Leo Kocialkowski Democratic 1932 Re-elected
Illinois 9 James McAndrews Democratic 1934 Re-elected
Illinois 10 Ralph E. Church Republican 1934 Re-elected
Illinois 11 Chauncey W. Reed Republican 1934 Re-elected
Illinois 12 John T. Buckbee Republican 1926 Retired
Republican hold
Illinois 13 Leo E. Allen Republican 1932 Re-elected
Illinois 14 Chester C. Thompson Democratic 1932 Re-elected
Illinois 15 J. Leroy Adair Democratic 1932 Retired
Democratic hold
Illinois 16 Everett Dirksen Republican 1932 Re-elected
Illinois 17 Leslie C. Arends Republican 1934 Re-elected
Illinois 18 James A. Meeks Democratic 1932 Re-elected
Illinois 19 Donald C. Dobbins Democratic 1932 Retired
Democratic hold
Illinois 20 Scott W. Lucas Democratic 1934 Re-elected
Illinois 21 Harry H. Mason Democratic 1934 Retired
Democratic hold
Illinois 22 Edwin M. Schaefer Democratic 1932 Re-elected
Illinois 23 William W. Arnold Democratic 1922 Resigned June 25, 1936 to become member of the U.S. Board of Tax Appeals
Democratic hold
Illinois 24 Claude V. Parsons Democratic 1930 Re-elected
Illinois 25 Kent E. Keller Democratic 1930 Re-elected
Illinois at-large Michael L. Igoe Democratic 1934 Resigned June 2, 1935 to become U.S. Attorney
Democratic hold
nowrap |
Illinois at-large Martin A. Brennan Democratic 1932 Retired
Democratic hold

Indiana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Indiana 1 William T. Schulte Democratic 1932 Re-elected
Indiana 2 Charles A. Halleck Republican 1935 Re-elected
Indiana 3 Samuel B. Pettengill Democratic 1930 Re-elected
Indiana 4 James I. Farley Democratic 1932 Re-elected
Indiana 5 Glenn Griswold Democratic 1930 Re-elected
Indiana 6 Virginia Jenckes Democratic 1932 Re-elected
Indiana 7 Arthur H. Greenwood Democratic 1922 Re-elected
Indiana 8 John W. Boehne, Jr. Democratic 1930 Re-elected
Indiana 9 Eugene B. Crowe Democratic 1930 Re-elected
Indiana 10 Finly Hutchinson Gray Democratic 1932 Re-elected
Indiana 11 William H. Larrabee Democratic 1930 Re-elected
Indiana 12 Louis Ludlow Democratic 1928 Re-elected

Iowa

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Iowa 1 Edward C. Eicher Democratic 1932 Re-elected
Iowa 2 Bernhard M. Jacobsen Democratic 1930 Died in office
Democratic hold
Iowa 3 John W. Gwynne Republican 1934 Re-elected
Iowa 4 Fred Bierman Democratic 1932 Re-elected
Iowa 5 Lloyd Thurston Republican 1924 Re-elected
Iowa 6 Hubert Utterback Democratic 1934 Retired to run for U. S. Senate
Republican gain
Iowa 7 Otha D. Wearin Democratic 1932 Re-elected
Iowa 8 Fred C. Gilchrist Republican 1930 Re-elected
Iowa 9 Guy M. Gillette Democratic 1932 Retired to run for U. S. Senate
Democratic hold

Kansas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kansas 1 William P. Lambertson Republican 1928 Re-elected
Kansas 2 Ulysses Samuel Guyer Republican 1926 Re-elected
Kansas 3 Edward White Patterson Democratic 1934 Re-elected
Kansas 4 Randolph Carpenter Democratic 1932 Retired
Republican gain
Kansas 5 John Mills Houston Democratic 1934 Re-elected
Kansas 6 Frank Carlson Republican 1934 Re-elected
Kansas 7 Clifford R. Hope Republican 1926 Re-elected

Kentucky

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kentucky 1 William Voris Gregory Democratic 1926 Died in office
Democratic hold
Kentucky 2 Glover H. Cary Democratic 1930 Re-elected
Kentucky 3 Emmet O'Neal Democratic 1934 Re-elected
Kentucky 4 Edward W. Creal Democratic 1935 Re-elected
Kentucky 5 Brent Spence Democratic 1930 Re-elected
Kentucky 6 Virgil Chapman Democratic 1930 Re-elected
Kentucky 7 Andrew J. May Democratic 1930 Re-elected
Kentucky 8 Fred M. Vinson Democratic 1930 Re-elected
Kentucky 9 John M. Robsion Republican 1934 Re-elected

Louisiana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Louisiana 1 Joachim O. Fernandez Democratic 1930 Re-elected
Louisiana 2 Paul H. Maloney Democratic 1930 Re-elected
Louisiana 3 Numa F. Montet Democratic 1929 Lost renomination
Democratic hold
Louisiana 4 John N. Sandlin Democratic 1920 Retired to run for U. S. Senate
Democratic hold
Louisiana 5 Riley Joseph Wilson Democratic 1914 Lost renomination
Democratic hold
Louisiana 6 Jared Y. Sanders, Jr. Democratic 1934 Lost renomination
Democratic hold
Louisiana 7 René L. DeRouen Democratic 1927 Re-elected
Louisiana 8 Cleveland Dear Democratic 1932 Retired to run for Governor
Democratic hold

Maine

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maine 1 Simon M. Hamlin Democratic 1934 Lost re-election
Republican gain
Maine 2 Edward C. Moran, Jr. Democratic 1932 Retired
Republican gain
Maine 3 Ralph Owen Brewster Republican 1934 Re-elected

Maryland

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maryland 1 T. Alan Goldsborough Democratic 1920 Re-elected
Maryland 2 William P. Cole, Jr. Democratic 1930 Re-elected
Maryland 3 Vincent Luke Palmisano Democratic 1926 Re-elected
Maryland 4 Ambrose Jerome Kennedy Democratic 1932 Re-elected
Maryland 5 Stephen W. Gambrill Democratic 1924 Re-elected
Maryland 6 David J. Lewis Democratic 1930 Re-elected

Massachusetts

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Massachusetts 1 Allen T. Treadway Republican 1912 Re-elected
Massachusetts 2 William J. Granfield Democratic 1930 Retired
Republican gain
Massachusetts 3 Joseph E. Casey Democratic 1934 Re-elected
Massachusetts 4 Pehr G. Holmes Republican 1930 Re-elected
Massachusetts 5 Edith Nourse Rogers Republican 1925 Re-elected
Massachusetts 6 Abram Andrew Republican 1921 Died in office
Republican hold
Massachusetts 7 William P. Connery, Jr. Democratic 1922 Re-elected
Massachusetts 8 Arthur D. Healey Democratic 1932 Re-elected
Massachusetts 9 Richard M. Russell Democratic 1934 Lost re-election
Republican gain
Massachusetts 10 George H. Tinkham Republican 1914 Re-elected
Massachusetts 11 John Patrick Higgins Democratic 1934 Re-elected
Massachusetts 12 John William McCormack Democratic 1928 Re-elected
Massachusetts 13 Richard B. Wigglesworth Republican 1928 Re-elected
Massachusetts 14 Joseph William Martin, Jr. Republican 1924 Re-elected
Massachusetts 15 Charles L. Gifford Republican 1922 Re-elected

Michigan

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Michigan 1 George G. Sadowski Democratic 1932 Re-elected
Michigan 2 Earl C. Michener Republican 1934 Re-elected
Michigan 3 Verner Main Republican 1935 Lost renomination
Republican hold
Michigan 4 Clare E. Hoffman Republican 1934 Re-elected
Michigan 5 Carl E. Mapes Republican 1912 Re-elected
Michigan 6 William W. Blackney Republican 1934 Lost re-election
Democratic gain
Michigan 7 Jesse P. Wolcott Republican 1930 Re-elected
Michigan 8 Fred L. Crawford Republican 1934 Re-elected
Michigan 9 Albert J. Engel Republican 1934 Re-elected
Michigan 10 Roy O. Woodruff Republican 1920 Re-elected
Michigan 11 Prentiss M. Brown Democratic 1932 Retired to run for U. S. Senate
Democratic hold
Michigan 12 Frank Eugene Hook Democratic 1934 Re-elected
Michigan 13 Clarence J. McLeod Republican 1922 Lost re-election
Democratic gain
Michigan 14 Louis C. Rabaut Democratic 1934 Re-elected
Michigan 15 John D. Dingell, Sr. Democratic 1932 Re-elected
Michigan 16 John Lesinski, Sr. Democratic 1932 Re-elected
Michigan 17 George A. Dondero Republican 1932 Re-elected

Minnesota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Minnesota 1 August H. Andresen Republican 1934 Re-elected
Minnesota 2 Elmer Ryan Democratic 1934 Re-elected
Minnesota 3 Ernest Lundeen Farmer–Labor 1932 Retired to run for U. S. Senate
Farmer–Labor hold
Minnesota 4 Melvin J. Maas Republican 1934 Re-elected
Minnesota 5 Theodore Christianson Republican 1934 Retired to run for U. S. Senate
Farmer–Labor gain
Minnesota 6 Harold Knutson Republican 1934 Re-elected
Minnesota 7 Paul John Kvale Farmer–Labor 1929 Re-elected
Minnesota 8 William Alvin Pittenger Republican 1934 Lost re-election
Farmer–Labor gain
Minnesota 9 Rich T. Buckler Farmer–Labor 1934 Re-elected

Mississippi

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Mississippi 1 John E. Rankin Democratic 1920 Re-elected
Mississippi 2 Wall Doxey Democratic 1928 Re-elected
Mississippi 3 William Madison Whittington Democratic 1924 Re-elected
Mississippi 4 Aaron L. Ford Democratic 1934 Re-elected
Mississippi 5 Aubert C. Dunn Democratic 1934 Retired
Democratic hold
Mississippi 6 William M. Colmer Democratic 1932 Re-elected
Mississippi 7 Dan R. McGehee Democratic 1934 Re-elected

Missouri

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Missouri 1 Milton A. Romjue Democratic 1922 Re-elected
Missouri 2 William L. Nelson Democratic 1934 Re-elected
Missouri 3 Richard M. Duncan Democratic 1932 Re-elected
Missouri 4 C. Jasper Bell Democratic 1934 Re-elected
Missouri 5 Joe Shannon Democratic 1930 Re-elected
Missouri 6 Reuben T. Wood Democratic 1932 Re-elected
Missouri 7 Dewey Short Republican 1934 Re-elected
Missouri 8 Clyde Williams Democratic 1930 Re-elected
Missouri 9 Clarence Cannon Democratic 1922 Re-elected
Missouri 10 Orville Zimmerman Democratic 1934 Re-elected
Missouri 11 Thomas C. Hennings, Jr. Democratic 1934 Re-elected
Missouri 12 James Robert Claiborne Democratic 1932 Lost renomination
Democratic hold
Missouri 13 John J. Cochran Democratic 1926 Re-elected

Montana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Montana 1 Joseph P. Monaghan Democratic 1932 Retired to run for U. S. Senate
Democratic hold
Montana 2 Roy E. Ayers Democratic 1932 Retired to run for Governor
Democratic hold

Nebraska

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nebraska 1 Henry Carl Luckey Democratic 1934 Re-elected
Nebraska 2 Charles F. McLaughlin Democratic 1934 Re-elected
Nebraska 3 Karl Stefan Republican 1934 Re-elected
Nebraska 4 Charles Gustav Binderup Democratic 1934 Re-elected
Nebraska 5 Harry B. Coffee Democratic 1934 Re-elected

Nevada

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nevada at-large James G. Scrugham Democratic 1932 Re-elected

New Hampshire

In the 1st district, Republican Arthur B. Jenks was initially declared the winner, and sat in the House from January 1937 to June 1938, but Democrat Alphonse Roy successfully contested the election and served the remainder of the term before losing the 1938 election to Jenks.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Hampshire 1 William Nathaniel Rogers Democratic 1932 Retired to run for U. S. Senate
Democratic hold
New Hampshire 2 Charles W. Tobey Republican 1932 Re-elected

New Jersey

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Jersey 1 Charles A. Wolverton Republican 1926 Re-elected
New Jersey 2 Isaac Bacharach Republican 1914 Lost re-election
Democratic gain
New Jersey 3 William H. Sutphin Democratic 1930 Re-elected
New Jersey 4 D. Lane Powers Republican 1932 Re-elected
New Jersey 5 Charles A. Eaton Republican 1924 Re-elected
New Jersey 6 Donald H. McLean Republican 1932 Re-elected
New Jersey 7 Randolph Perkins Republican 1920 Died in office
Republican hold
New Jersey 8 George N. Seger Republican 1922 Re-elected
New Jersey 9 Edward A. Kenney Democratic 1932 Re-elected
New Jersey 10 Fred A. Hartley, Jr. Republican 1928 Re-elected
New Jersey 11 Peter Angelo Cavicchia Republican 1930 Lost re-election
Democratic gain
New Jersey 12 Frederick R. Lehlbach Republican 1914 Lost re-election
Democratic gain
New Jersey 13 Mary Teresa Norton Democratic 1924 Re-elected
New Jersey 14 Edward J. Hart Democratic 1934 Re-elected

New Mexico

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Mexico at-large John J. Dempsey Democratic 1934 Re-elected

New York

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New York 1 Robert L. Bacon Republican 1922 Re-elected
New York 2 William Bernard Barry Democratic 1935 Re-elected
New York 3 Joseph L. Pfeifer Democratic 1934 Re-elected
New York 4 Thomas H. Cullen Democratic 1918 Re-elected
New York 5 Marcellus H. Evans Democratic 1934 Re-elected
New York 6 Andrew Lawrence Somers Democratic 1924 Re-elected
New York 7 John J. Delaney Democratic 1931 Re-elected
New York 8 Richard J. Tonry Democratic 1934 Lost renomination
Democratic hold
New York 9 Stephen A. Rudd Democratic 1931 Died in office
Democratic hold
New York 10 Emanuel Celler Democratic 1922 Re-elected
New York 11 James A. O'Leary Democratic 1934 Re-elected
New York 12 Samuel Dickstein Democratic 1922 Re-elected
New York 13 Christopher D. Sullivan Democratic 1916 Re-elected
New York 14 William Irving Sirovich Democratic 1926 Re-elected
New York 15 John J. Boylan Democratic 1922 Re-elected
New York 16 John J. O'Connor Democratic 1923 Re-elected
New York 17 Theodore A. Peyser Democratic 1932 Re-elected
New York 18 Martin J. Kennedy Democratic 1930 Re-elected
New York 19 Sol Bloom Democratic 1923 Re-elected
New York 20 Vito Marcantonio Republican 1934 Lost re-election
Democratic gain
New York 21 Joseph A. Gavagan Democratic 1929 Re-elected
New York 22 Edward W. Curley Democratic 1935 Re-elected
New York 23 Charles A. Buckley Democratic 1934 Re-elected
New York 24 James M. Fitzpatrick Democratic 1926 Re-elected
New York 25 Charles D. Millard Republican 1930 Re-elected
New York 26 Hamilton Fish III Republican 1920 Re-elected
New York 27 Philip A. Goodwin Republican 1932 Re-elected
New York 28 Parker Corning Democratic 1922 Retired
Democratic hold
New York 29 William D. Thomas Republican 1934 Died in office
Republican hold
New York 30 Frank Crowther Republican 1918 Re-elected
New York 31 Bertrand Snell Republican 1915 Re-elected
New York 32 Francis D. Culkin Republican 1928 Re-elected
New York 33 Fred J. Sisson Democratic 1932 Lost re-election
Republican gain
New York 34 Bert Lord Republican 1934 Re-elected
New York 35 Clarence E. Hancock Republican 1927 Re-elected
New York 36 John Taber Republican 1922 Re-elected
New York 37 W. Sterling Cole Republican 1934 Re-elected
New York 38 James P. B. Duffy Democratic 1934 Lost renomination
Democratic hold
New York 39 James Wolcott Wadsworth, Jr. Republican 1932 Re-elected
New York 40 Walter Gresham Andrews Republican 1930 Re-elected
New York 41 Alfred F. Beiter Democratic 1932 Re-elected
New York 42 James M. Mead Democratic 1918 Re-elected
New York 43 Daniel A. Reed Republican 1918 Re-elected
New York at-large Matthew J. Merritt Democratic 1934 Re-elected nowrap |
New York at-large Caroline O'Day Democratic 1934 Re-elected

North Carolina

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Carolina 1 Lindsay C. Warren Democratic 1924 Re-elected
North Carolina 2 John H. Kerr Democratic 1923 Re-elected
North Carolina 3 Graham Arthur Barden Democratic 1934 Re-elected
North Carolina 4 Harold D. Cooley Democratic 1934 Re-elected
North Carolina 5 Franklin Wills Hancock, Jr. Democratic 1930 Re-elected
North Carolina 6 William B. Umstead Democratic 1932 Re-elected
North Carolina 7 J. Bayard Clark Democratic 1928 Re-elected
North Carolina 8 Walter Lambeth Democratic 1930 Re-elected
North Carolina 9 Robert L. Doughton Democratic 1910 Re-elected
North Carolina 10 Alfred L. Bulwinkle Democratic 1930 Re-elected
North Carolina 11 Zebulon Weaver Democratic 1930 Re-elected

North Dakota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Dakota at-large William Lemke Republican 1932 Re-elected nowrap |
North Dakota at-large Usher L. Burdick Republican 1934 Re-elected

Ohio

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Ohio 1 John B. Hollister Republican 1931 Lost re-election
Democratic gain
Ohio 2 William E. Hess Republican 1928 Lost re-election
Democratic gain
Ohio 3 Byron B. Harlan Democratic 1930 Re-elected
Ohio 4 Frank L. Kloeb Democratic 1932 Re-elected
Ohio 5 Frank C. Kniffin Democratic 1930 Re-elected
Ohio 6 James G. Polk Democratic 1930 Re-elected
Ohio 7 Leroy T. Marshall Republican 1932 Lost re-election
Democratic gain
Ohio 8 Thomas B. Fletcher Democratic 1932 Re-elected
Ohio 9 Warren J. Duffey Democratic 1932 Lost renomination
Democratic hold
Ohio 10 Thomas A. Jenkins Republican 1924 Re-elected
Ohio 11 Mell G. Underwood Democratic 1922 Resigned April 10, 1936 to become U.S. District Judge
Democratic hold
Ohio 12 Arthur P. Lamneck Democratic 1930 Re-elected
Ohio 13 William L. Fiesinger Democratic 1930 Lost renomination
Republican gain
Ohio 14 Dow W. Harter Democratic 1932 Re-elected
Ohio 15 Robert T. Secrest Democratic 1932 Re-elected
Ohio 16 William R. Thom Democratic 1932 Re-elected
Ohio 17 William A. Ashbrook Democratic 1934 Re-elected
Ohio 18 Lawrence E. Imhoff Democratic 1932 Re-elected
Ohio 19 John G. Cooper Republican 1914 Lost re-election
Democratic gain
Ohio 20 Martin L. Sweeney Democratic 1931 Re-elected
Ohio 21 Robert Crosser Democratic 1922 Re-elected
Ohio 22 Chester C. Bolton Republican 1928 Lost re-election
Democratic gain
Ohio at-large Charles V. Truax Democratic 1932 Died in office
Democratic hold
nowrap |
Ohio at-large Stephen M. Young Democratic 1932 Retired to run for Governor
Democratic hold

Oklahoma

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oklahoma 1 Wesley E. Disney Democratic 1930 Re-elected
Oklahoma 2 John Conover Nichols Democratic 1934 Re-elected
Oklahoma 3 Wilburn Cartwright Democratic 1926 Re-elected
Oklahoma 4 Percy Lee Gassaway Democratic 1934 Lost renomination
Democratic hold
Oklahoma 5 Joshua B. Lee Democratic 1934 Retired to run for U. S. Senate
Democratic hold
Oklahoma 6 Jed Johnson Democratic 1926 Re-elected
Oklahoma 7 Sam C. Massingale Democratic 1934 Re-elected
Oklahoma 8 Phil Ferguson Democratic 1934 Re-elected
Oklahoma at-large Will Rogers Democratic 1932 Re-elected

Oregon

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oregon 1 James W. Mott Republican 1932 Re-elected
Oregon 2 Walter M. Pierce Democratic 1932 Re-elected
Oregon 3 William A. Ekwall Republican 1934 Lost re-election
Democratic gain

Pennsylvania

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Pennsylvania 1 Harry C. Ransley Republican 1920 Lost re-election
Democratic gain
Pennsylvania 2 William H. Wilson Republican 1934 Lost re-election
Democratic gain
Pennsylvania 3 Clare G. Fenerty Republican 1934 Lost re-election
Democratic gain
Pennsylvania 4 J. Burrwood Daly Democratic 1934 Re-elected
Pennsylvania 5 Frank Joseph Gerard Dorsey Democratic 1934 Re-elected
Pennsylvania 6 Michael J. Stack Democratic 1934 Re-elected
Pennsylvania 7 George P. Darrow Republican 1914 Lost re-election
Democratic gain
Pennsylvania 8 James Wolfenden Republican 1928 Re-elected
Pennsylvania 9 Oliver W. Frey Democratic 1933 Re-elected
Pennsylvania 10 J. Roland Kinzer Republican 1930 Re-elected
Pennsylvania 11 Patrick J. Boland Democratic 1930 Re-elected
Pennsylvania 12 Charles Murray Turpin Republican 1929 Lost re-election
Democratic gain
Pennsylvania 13 James H. Gildea Democratic 1934 Re-elected
Pennsylvania 14 William Emanuel Richardson Democratic 1932 Lost renomination
Democratic hold
Pennsylvania 15 Charles E. Dietrich Democratic 1934 Lost re-election
Republican gain
Pennsylvania 16 Robert F. Rich Republican 1930 Re-elected
Pennsylvania 17 J. William Ditter Republican 1932 Re-elected
Pennsylvania 18 Benjamin K. Focht Republican 1932 Re-elected
Pennsylvania 19 Isaac Hoffer Doutrich Republican 1926 Lost re-election
Democratic gain
Pennsylvania 20 Denis J. Driscoll Democratic 1934 Lost re-election
Republican gain
Pennsylvania 21 Francis E. Walter Democratic 1932 Re-elected
Pennsylvania 22 Harry L. Haines Democratic 1930 Re-elected
Pennsylvania 23 Don Gingery Democratic 1934 Re-elected
Pennsylvania 24 J. Buell Snyder Democratic 1932 Re-elected
Pennsylvania 25 Charles I. Faddis Democratic 1932 Re-elected
Pennsylvania 26 Charles R. Eckert Democratic 1934 Re-elected
Pennsylvania 27 Joseph Anthony Gray Democratic 1934 Re-elected
Pennsylvania 28 William M. Berlin Democratic 1932 Lost renomination
Democratic hold
Pennsylvania 29 Charles N. Crosby Democratic 1932 Re-elected
Pennsylvania 30 J. Twing Brooks Democratic 1932 Lost renomination
Democratic hold
Pennsylvania 31 James L. Quinn Democratic 1934 Re-elected
Pennsylvania 32 Theodore L. Moritz Democratic 1934 Lost re-election as Progressive
Democratic hold
Pennsylvania 33 Henry Ellenbogen Democratic 1932 Re-elected
Pennsylvania 34 Matthew A. Dunn Democratic 1932 Re-elected

Rhode Island

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Rhode Island 1 Charles Risk Republican 1935 Lost re-election
Democratic gain
Rhode Island 2 John M. O'Connell Democratic 1932 Re-elected

South Carolina

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Carolina 1 Thomas S. McMillan Democratic 1924 Re-elected
South Carolina 2 Hampton P. Fulmer Democratic 1920 Re-elected
South Carolina 3 John C. Taylor Democratic 1932 Re-elected
South Carolina 4 John J. McSwain Democratic 1920 Retired
Democratic hold
South Carolina 5 James P. Richards Democratic 1932 Re-elected
South Carolina 6 Allard H. Gasque Democratic 1922 Re-elected

South Dakota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Dakota 1 Fred H. Hildebrandt Democratic 1932 Re-elected
South Dakota 2 Theodore B. Werner Democratic 1932 Lost re-election
Republican gain

Tennessee

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Tennessee 1 B. Carroll Reece Republican 1932 Re-elected
Tennessee 2 J. Will Taylor Republican 1918 Re-elected
Tennessee 3 Sam D. McReynolds Democratic 1922 Re-elected
Tennessee 4 John Ridley Mitchell Democratic 1930 Re-elected
Tennessee 5 Joseph W. Byrns, Sr. Democratic 1908 Died in office
Democratic hold
Tennessee 6 Clarence W. Turner Democratic 1932 Re-elected
Tennessee 7 Herron C. Pearson Democratic 1934 Re-elected
Tennessee 8 Jere Cooper Democratic 1928 Re-elected
Tennessee 9 E. H. Crump Democratic 1930 Retired
Democratic hold

Texas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
c 1 Wright Patman Democratic 1928 Re-elected
Texas 2 Martin Dies, Jr. Democratic 1930 Re-elected
Texas 3 Morgan G. Sanders Democratic 1920 Re-elected
Texas 4 Sam Rayburn Democratic 1912 Re-elected
Texas 5 Hatton W. Sumners Democratic 1914 Re-elected
Texas 6 Luther A. Johnson Democratic 1922 Re-elected
Texas 7 Nat Patton Democratic 1934 Re-elected
Texas 8 Joe H. Eagle Democratic 1933 Retired to run for U. S. Senate
Democratic hold
Texas 9 Joseph J. Mansfield Democratic 1916 Re-elected
Texas 10 James P. Buchanan Democratic 1912 Re-elected
Texas 11 Oliver H. Cross Democratic 1928 Retired
Democratic hold
Texas 12 Fritz G. Lanham Democratic 1919 Re-elected
Texas 13 William D. McFarlane Democratic 1932 Re-elected
Texas 14 Richard M. Kleberg Democratic 1931 Re-elected
Texas 15 Milton H. West Democratic 1933 Re-elected
Texas 16 R. Ewing Thomason Democratic 1930 Re-elected
Texas 17 Thomas L. Blanton Democratic 1930 Lost renomination
Democratic hold
Texas 18 John Marvin Jones Democratic 1916 Re-elected
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Re-elected
Texas 20 Maury Maverick Democratic 1934 Re-elected
Texas 21 Charles L. South Democratic 1934 Re-elected

Utah

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Utah 1 Abe Murdock Democratic 1932 Re-elected
Utah 2 J. W. Robinson Democratic 1932 Re-elected

Vermont

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Vermont at-large Charles Albert Plumley Republican 1934 Re-elected

Virginia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Virginia 1 S. Otis Bland Democratic 1918 Re-elected
Virginia 2 Colgate Darden Democratic 1932 Lost renomination
Democratic hold
Virginia 3 Andrew Jackson Montague Democratic 1912 Re-elected
Virginia 4 Patrick H. Drewry Democratic 1920 Re-elected
Virginia 5 Thomas G. Burch Democratic 1930 Re-elected
Virginia 6 Clifton A. Woodrum Democratic 1922 Re-elected
Virginia 7 Absalom Willis Robertson Democratic 1932 Re-elected
Virginia 8 Howard W. Smith Democratic 1930 Re-elected
Virginia 9 John W. Flannagan, Jr. Democratic 1930 Re-elected

Washington

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Washington 1 Marion Zioncheck Democratic 1932 Died in office
Democratic hold
Washington 2 Monrad C. Wallgren Democratic 1932 Re-elected
Washington 3 Martin F. Smith Democratic 1932 Re-elected
Washington 4 Knute Hill Democratic 1932 Re-elected
Washington 5 Samuel B. Hill Democratic 1923 Resigned June 25, 1936 to become member of the U.S. Board of Tax Appeals
Democratic hold
Washington 6 Wesley Lloyd Democratic 1932 Died in office
Democratic hold

West Virginia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
West Virginia 1 Robert L. Ramsay Democratic 1932 Re-elected
West Virginia 2 Jennings Randolph Democratic 1932 Re-elected
West Virginia 3 Andrew Edmiston, Jr. Democratic 1933 Re-elected
West Virginia 4 George William Johnson Democratic 1932 Re-elected
West Virginia 5 John Kee Democratic 1932 Re-elected
West Virginia 6 Joe L. Smith Democratic 1928 Re-elected

Wisconsin

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wisconsin 1 Thomas Ryum Amlie Progressive 1934 Re-elected
Wisconsin 2 Harry Sauthoff Progressive 1934 Re-elected
Wisconsin 3 Gardner R. Withrow Progressive 1920 Re-elected
Wisconsin 4 Raymond Joseph Cannon Democratic 1932 Re-elected
Wisconsin 5 Thomas O'Malley Democratic 1932 Re-elected
Wisconsin 6 Michael Reilly Democratic 1930 Re-elected
Wisconsin 7 Gerald J. Boileau Progressive 1930 Re-elected
Wisconsin 8 George J. Schneider Progressive 1934 Re-elected
Wisconsin 9 Merlin Hull Progressive 1934 Re-elected
Wisconsin 10 Bernard J. Gehrmann Progressive 1934 Re-elected

Wyoming

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wyoming at-large Paul R. Greever Democratic 1934 Re-elected

See also

References

  1. ^ September 14, 1936, in Maine
  2. ^ "Statistics of the Congressional Election of November 3, 1936" (PDF). February 18, 1998. Retrieved October 5, 2014.
  3. ^ "CNN Explains: How today's GOP has its roots in anti-slavery crusade - CNN.com". cnn.com. Retrieved October 5, 2014.