Awards criteria and history
edit
Works are judged on their overall effect within the horror genre based on the author's skill, delivery, and the work's lasting resonance. Each year, a director is appointed by the AHWA to administer the award. Shortlists for each category are determined by a panel of judges, and the shortlisted nominees are announced in March/April every year.
From 2005 to 2008, the Australian Shadows Award evaluated novels, anthologies, and short stories against each other in a single category. In 2009, the award was expanded into three categories: Short Fiction, Long Fiction, and Edited Publication.
From 2011, the award was restructured to consist of five categories: Novel; Long Fiction (novellas and novelettes); Short Fiction (short stories); Collection (single author collections); and Edited Publication (anthologies and magazine issues). In 2013, the 'Long Fiction' award category was renamed 'Paul Haines Award for Long Fiction' in honour of New Zealand/Australian author Paul Haines.
The Australian Shadows Awards were sponsored by Altair Australia Books in its first two years, through the donation of two statuettes created by dark fantasy artist Brom (supplied by The Franklin Mint). Currently, winners of the awards receive a hand crafted trophy from the masters of the horror special effects industry, Nightshade FX.
Winners and nominees
edit
In the below list, the years correspond to the year of the book's eligibility; the awards are always announced the following year. If the short story was originally published in an anthology with other stories rather than by itself or in a magazine, the anthology title and anthology publisher's name is included.
2005
edit
Judges
edit
Winner
edit
Nominees
edit
2006
edit
Judges
edit
- Judging panel: David Schembri, Miranda Siemienowicz, Mark Smith-Briggs
- Guest judge: Robert Hood
- Award Director: Marty Young
Winner
edit
Nominees
edit
Honourable mentions
edit
2007
edit
Judges
edit
Winner
edit
Nominees
edit
Honourable mentions
edit
2008
edit
Judges
edit
Winner
edit
- "The Claws of Native Ghosts", Lee Battersby, The Beast Within (Graveside Books)
Nominees
edit
2009
edit
Judges
edit
Long fiction
edit
Winner
edit
Nominees
edit
Edited Publication
edit
Winner
edit
Nominees
edit
Short fiction
edit
Winner
edit
- "Six Suicides", Deborah Biancotti, A Book of Endings (Twelfth Planet Press)
Nominees
edit
2010
edit
Judges
edit
Long fiction
edit
Winner
edit
Nominees
edit
Edited Publication
edit
Winner
edit
- Macabre: A Journey through Australia's Darkest Fears, Angela Challis & Marty Young (eds) (Brimstone Press)
Nominees
edit
Short fiction
edit
Winner
edit
Nominees
edit
2011
edit
Judges
edit
Novel
edit
Winner
edit
Honourable mention
edit
Long fiction
edit
Winner
edit
Nominees
edit
Short fiction
edit
Winner
edit
- "Shovel Man Joe", Amanda J. Spedding, Shades of Sentience
Nominees
edit
- "Out Hunting for Teeth", Joanne Anderton, Midnight Echo #6
- "The Sea at Night", Joanne Anderton, Dead Red Heart (Ticonderoga Publications)
- "Taking It for the Team", Tracie McBride, Dead Red Heart (Ticonderoga Publications)
- "The Wanderer in Darkness", Andrew J. McKiernan, Midnight Echo #6
Edited Publication
edit
Winner
edit
Nominees
edit
Collection
edit
Winner
edit
- Tales of Sin and Madness, Brett McBean (Thunderstorm Books/Legume Man Books)
Nominees
edit
- Bluegrass Symphony, Lisa L. Hannett (Ticonderoga Publications)
- The Last Days of Kali Yuga, Paul Haines (Brimstone Press)
- Matilda Told Such Dreadful Lies, Lucy Sussex (Ticonderoga Publications)
- Apocrypha Sequence, Shane Jiraiya Cummings (self-published)
2012
edit
Judges
edit
- Short Stories/Collections/Edited Works panel: Steve Gerlach, Greg Chapman, Stephen Clark
- Novels/Novellas panel: Gerry Huntman, Jenny Blackford, B. Michael Radburn
Novel
edit
Winner
edit
Nominees
edit
Long fiction
edit
Winner
edit
- "Sky", Kaaron Warren, Through Splintered Walls (Twelfth Planet Press)
Nominees
edit
Short fiction
edit
Winner
edit
- "Birthday Suit", Martin Livings, Living with the Dead (Dark Prints Press)
Nominees
edit
- "To Wish On A Clockwork Heart", Felicity Dowker, Bread and Circuses (Ticonderoga Publications)
- "Pigroot Flat", Jason Fischer, Midnight Echo #8
- "Birthday Suit", Martin Livings, Living with the Dead (Dark Prints Press)
- "They Don't Know That We Know What They Know", Andrew J. McKiernan, Midnight Echo #8
- "Creek", Kaaron Warren, Through Splintered Walls (Twelfth Planet Press)
- "Mountain", Kaaron Warren, Through Splintered Walls (Twelfth Planet Press)
- "Road", Kaaron Warren, Through Splintered Walls (Twelfth Planet Press)
- "A Monstrous Touch", Marty Young, Dangers Untold (Alliteration Ink)
Edited Publication
edit
Winner
edit
- Surviving The End, Craig Bezant (Dark Prints Press)
Nominees
edit
Collection
edit
Winner
edit
Nominees
edit
2013
edit
Judges
edit
- Short Stories/Collections/Edited Works panel: Steve Gerlach, Gitte Christensen, Lee Pletzers
- Novels/Novellas panel: Gerry Huntman, Geoff Brown, Chuck McKenzie
Novel
edit
Winner
edit
- 809 Jacob Street, Marty Young (Black Beacon Books)
Nominees
edit
- Undead Kelly, Timothy Bowden (Severed Press)
- Topsiders, Scott Tyson (Legume Man Books)
Paul Haines Award for Long Fiction
edit
Winner
edit
Nominees
edit
Short fiction
edit
Winner
edit
- "Caterpillars", Debbie Cowens, Baby Teeth - Bite Sized Tales of Terror (Paper Road Press)
Nominees
edit
- "Nip, Tuck, Zip, Pluck", John Paul Fitch, Psychopomp Volume 4 (Artifice Comics)
- "Fence Lines", Joanne Anderton, The Bone Chime Song and other stories (FableCroft Publishing)
- "The Nest", C. S. McMullen, Nightmare Magazine #12
- "The Dead Way", J. C. Hart, Baby Teeth - Bite Sized Tales of Terror (Paper Road Press)
Edited Publication
edit
Winner
edit
- Baby Teeth - Bite Sized Tales of Terror, Dan Rabarts and Lee Murray (eds) (Paper Road Press)
Nominees
edit
- Midnight Echo #9, Geoff Brown (ed) (Australian Horror Writers Association)
- A Killer Among Demons, Craig Bezant (ed) (Dark Prints Press)
- Star Quake 1, Sophie Yorkston (ed) (IFWG Publishing)
Collection
edit
Winner
edit
- The Bone Chime Song and other stories, Jo Anderton (FableCroft Publishing)
Nominees
edit
- There was no nominee shortlist in 2013.
2014
edit
Judges
edit
- Short Stories/Collections/Edited Works panel: Christine Ferdinands, Natalie Satakovski, B. R. de Loryn
- Novels/Novellas panel: Jay Caselberg (novellas only), Kathy Williams-DeVries, Lee Pletzers, B. R. de Loryn
Novel
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- Suicide Forest, Jeremy Bates (Ghillinnein Books)
- Book of the Dead, Greig Beck (Momentum Books)
- Dark Deceit, Lauren Dawes (Momentum Books)
- Davey Ribbon, Matthew Tait (HodgePodge Press)
Paul Haines Award for Long Fiction
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- Ghost Camera, Darcy Coates (self-published)
- "The Shark God Covenant", Robert Hood, Dimension6 #3
Short fiction
edit
Winner
edit
- "Shadows of the Lonely Dead", Alan Baxter, Suspended in Dusk (Books of the Dead Press)
Nominees
edit
- "Mephisto", Alan Baxter, Daily Science Fiction
- "Mummified Monk", Rebecca Fung, Daylight Dims Volume 2
- "Bones", Michelle Jager, SQ Mag #14
- "Last Year When We Were Young", Andrew J. McKiernan, Last Year When We Were Young (Satalyte Publishing)
Edited Publication
edit
Winner
edit
- SQ Mag #14, Sophie Yorkston (ed) (IFWG Publishing)
Nominees
edit
- SNAFU, Geoff Brown and Amanda J. Spedding (eds) (Cohesion Press)
- Suspended in Dusk, Simon Dewar (ed) (Books of the Dead Press)
Collection
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- There was no nominee shortlist in 2014.
2015
edit
The Paul Haines Award for Long Fiction
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- The Haunting of Gillespie House, Darcy Coates
- Night Shift, Dirk Flinthart
- The Whimper, Robert Hood
Edited works
edit
Winner
edit
- Blurring the Line, Marty Young
Nominees
edit
- Bloodlines, Amanda Pillar
- Lighthouses, Cameron Trost
- Midnight Echo 11, Kaaron Warren
Collected works
edit
Winner
edit
- Peripheral Visions: The Collected Ghost Stories, Rob Hood
Nominees
edit
Short fiction
edit
Winner
edit
- "Mine Intercom", Kaaron Warren
Nominees
edit
- "The Bone Maiden", Greg Chapman
- "Eight Seconds", Pandora Hope
- "El Caballo Muerte", Martin Livings
- "Perfect Little Stitches", Deborah Sheldon
Comics/Graphic Novels
edit
Winner
edit
- The Road to Golgotha, G. N. Braun & Amanda J. Spedding
Nominees
edit
- Troll, Michael Michalandos
- The Monster, Ben Rosenthal
- Undad, Shane W. Smith
The Rocky Wood Award for Non-fiction and Criticism
edit
Winner
edit
- The Literary Gothic, Marija Elektra Rodriguez
Novels
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- The Haunting of Blackwood House, Darcy Coates
- The Transgressions Cycle: The Mother, Mike Jones
- The Transgressions Cycle: The Reparation, Mike Jones
- The Big Smoke, Jason Nahrung
2016
edit
Award Director: Claire Fitzpatrick
Short fiction
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- "D Is for Death", Pete Aldin (C is for Chimera)
- "Midnight in the Graffiti Tunnel", Terry Dowling (Dreaming in the Dark)
- "Protege", Anthony Ferguson (Monsters Among Us)
- "No Other Men in Mitchell", Rose Hartley (Nightmare 2/16)
- "Selfie", Lee Murray (SQ Mag 5/16)
- "What the Sea Wants", Deb Sheldon (SQ Mag 2/16)
- "Uncontainable", Helen Stubbs (Apex Magazine 12/16)
- "All Roll Over", Kaaron Warren (In Your Face)
- "Fade to Grey", Janeen Webb (Dreaming in the Dark)
Collected works
edit
Winner
edit
Nominees
edit
Edited Work
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- Dreaming in the Dark, Jack Dann, ed. (PS Australia)
- At the Edg'e, Dan Rabarts & Lee Murray, eds. (Paper Road)
Novel
edit
Winner
edit
- The Grief Hole, Kaaron Warren (IFWG)
Nominees
edit
- Hollow House, Greg Chapman (Omnium Gatherum)
- The Devil’s Prayer, Luke Gracias (self-published)
- Presumed Dead, Rick Kennett (self-published)
- The Invasion, Brett McBean (Sinister Grin)
- Into the Mist, Lee Murray (Cohesion)
- Unbidden, TJ Park (HarperImpulse)
- Devil Dragon, Deborah Sheldon (Severed)
Paul Haines Award for Long Fiction
edit
Winner
edit
- "Tipuna Tapu", Dan Rabarts (And Then…: The Great Big Book of Awesome Adventure Tales, Vol I)
Nominees
edit
- "Box Of Bones", Jeremy Bates (Ghillinnein)
- "Served Cold", Alan Baxter (Dreaming in the Dark)
- "The Eschatologist", Greg Chapman (Voodoo)
- "The Heart of the Mission", Matthew R. Davis (Oz Horror Con)
- "Burnt Sugar", Kirstyn McDermott (Dreaming in the Dark)
2017
edit
Award Director: J. Ashley Smith
The Rocky Wood Award for Non-Fiction and Criticism
edit
Winner
edit
- The Body Horror Book, Claire Fitzpatrick (Oscillate Wildly Press)
Nominees
edit
- "101 Weird Writers #46 – Ryūnosuke Akutagawa", Kat Clay (Weird Fiction Review)
- Literary Serial Killer Fiction: The Evolution of a Genre, William Cook (Victoria University, Wellington NZ)
- It Follows is the Millennial STD Parable of Our Time, Maria Lewis (SBS)
- "A Shared Ambition: Horror Writers in Horror Fiction", Kyla Lee Ward (AHWA, Midnight Echo #12)
Written Work in a Comic/Graphic Novel
edit
No award.
Edited Work
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- Midnight Echo #12, Shane Jiraiya Cummings & Anthony P. Ferguson (AHWA)
- Below the Stairs – Tales from the Cellar, Steven Dillon (Things in the Well)
Collected Work
edit
Winner
edit
- Perfect Little Stitches and Other Stories, Deborah Sheldon (IFWG Publishing)
Nominees
edit
Short fiction
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- "Outside a Drifter", Lisa L. Hannett (Looming Low Vol.1, Dim Shores Press)
- "The Hand Walker", Rue Karney (Pacific Monsters, Fox Spirit Press)
- "The Circle Line", Martin Livings (Between the Tracks, Things in the Well)
- "The Little Mermaid", in Passing, Angela Slatter (The Review of Australian Fiction, April 2017)
- "The Big Reveal", David Stevens (Kaleidotrope)
The Paul Haines Award for Long Fiction
edit
Winner
edit
- "Ismail's Expulsion", Brian Craddock (Between the Tracks, Things in the Well)
Nominees
edit
- "Hope and Walker", Andrew Cull (Vermillion2One)
- "This Impossible Gift", Matthew R. Davis (Midnight Echo #12, AHWA)
- "No Good Deed", Angela Slatter (New Fears, Titan Books)
- "Furtherest", Kaaron Warren (Dark Screams Vol. 7, Cemetery Dance)
- "Eden in the End", Ashlee Scheuerman (Perpetual Motion Machine Publishing)
Novel
edit
Winner
edit
- Corpselight (Verity Fassbinder Book 2), Angela Slatter (Jo Fletcher Books)
Nominees
edit
- Aletheia, J. S. Breukelaar (Crystal Lake Publishing)
- Slithers, W. W. Mortensen (Self Published)
- Soon, Lois Murphy (Transit Lounge)
- Providence Place, Matthew Tait (Dark Crib Publications)
2018
edit
Award Director: Silvia Brown
Poetry
edit
Winner
edit
- "Revenants of the Antipodes", Kyla Lee Ward (HWA Poetry Showcase, Volume V)
Nominees
edit
- "Polarity", Jay Caselberg (The Literary Hatchet 8-9/18)
- "The Middle of the Night", Rebecca Fraser (Breach #09)
- "Your Mortician Knows", Bee Nielsen (A Little Ray of Obsidian Black)
- "Matinee", Hester J. Rook (Chrome Baby 4/12/18)
Written Work in a Comic/Graphic Novel
edit
Winner
edit
- The Demon: Hell is Earth, Andrew Constant, Brad Walker, Andrew Hennessy & Chris Sotomayor (DC)
Edited Work
edit
Winner
edit
- Hellhole: An Anthology of Subterranean Horror, Lee Murray, ed. (Adrenaline)
Nominees
edit
- Behind the Mask, Steve Dillon, ed. (Oz Horror Con)
- Cthulhu: Land of the Long White Cloud and Cthulhu Deep Down Under, Volume 2, Steve Proposch, Christopher Sequeira & Bryce J. Stevens, eds. (IFWG)
Collected Work
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- Singing My Sister Down and Other Stories, Margo Lanagan (Allen & Unwin)
- Bones, Andrew Cull (Vermillion2One)
- The Dalziel Files, Brian Craddock (Broken Puppet Books)
- Exploring Dark Fiction #2: A Primer to Kaaron Warren, Eric J. Guignard, ed. (Dark Moon)
- Beneath the Ferny Tree, David Schembri (Close-Up)
Short fiction
edit
Winner
edit
- "Riptide", Dan Rabarts (Suspended in Dusk II)
Nominees
edit
- "The House of Jack’s Girls", Lee Battersby (PseudoPod 10/12/18)
- "The Ward of Tindalos", Debbie Cowens & Matt Cowens (Cthulhu: Land of the Long White Cloud)
- "Planned and Expected", Piper Mejia (Breach #09)
- "Slither", Jason Nahrung (Cthulhu Deep Down Under, Volume 2)
The Paul Haines Award for Long Fiction
edit
Winner
edit
- "The Black Sea", Chris Mason (Beneath the Waves: Tales from the Deep)
Nominees
edit
- "Time and Tide", Robert Hood (Cthulhu Deep Down Under, Volume 2)
- "Thylacines", Deborah Sheldon (Severed)
- "Love Thee Better", Kaaron Warren (Creatures: The Legacy of Frankenstein)
Novel
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- Devouring Dark, Alan Baxter (Grey Matter)
- Teeth of the Wolf, Dan Rabarts & Lee Murray (Raw Dog Screaming)
- Contrition, Deborah Sheldon (IFWG)
2019
edit
The winners were announced in June 2019:[1]
Poetry
edit
Winner
edit
- "Taxonomy of Captured Roses", Hester J. Rook (Kaleidotrope, Autumn '19)
Nominees
edit
- "Separation", Jay Caselberg (The Literary Hatchet #23)
- "Please Do Not Feed the Animals", Anne Casey (out of emptied cups)
- "Ode to a Black Hole", Charles Lovecraft (Spectral Realms Winter '19)
- "Brine and Vanishings", Hester J. Rook (Luminality #21)
- "Boat of a Million Years", Kyla Lee Ward (The Macabre Modern and Other Morbidities)
Written Work in a Comic/Graphic Novel
edit
Winner
edit
- The Demon: Hell is Earth, Andrew Constant, Brad Walker, Andrew Hennessy & Chris Sotomayor (DC)
Edited Work
edit
Winner
edit
- Midnight Echo Volume 14, Deborah Sheldon, ed. (Australasian Horror Writers Association)
Nominees
edit
- Beside the Seaside: Tales from the Day-Tripper, Steve Dillon, ed. (self-published)
- Trickster's Treats, Volume 3: The Seven Deadly Sins Edition, Marie O'Regan & Lee Murray, eds. (self-published)
Collected Work
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- Collision: Stories, J. S. Breukelaar (Meerkat)
- Figments and Fragments, Deborah Sheldon (IFWG)
Short fiction
edit
Winner
edit
- "Steadfast Shadowsong", Matthew R. Davis (Dig Two Graves)
Nominees
edit
- "The Ocean Hushed the Stones", Alan Baxter (Served Cold)
- "Ave Rune", J. S. Breukelaar (Collision: Stories)
- "Vivienne & Agnes", Chris Mason (Beside the Seaside: Tales from the Daytripper)
The Paul Haines Award for Long Fiction
edit
Winner
edit
- "Supermassive Black Mass", Matthew R. Davis
Nominees
edit
- "1862", C. J. Halbard (Man on Fire)
- "Enemy of My Enemy", Rick Kennett (War of the Worlds: Battleground Australia)
- "Out of Darkness", Chris Mason (Tales of the Lost, Volume 1)
- "The Neverwhere Line", Matthew J. Morrison (Midnight Echo #14)
Novel
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- The Flower and the Serpent, Madeleine D'Este (self-published)
- Fusion, Kate Richards (Raw Dog Screaming)
- Contrition, Deborah Sheldon (IFWG)
Rocky Wood Award for Non-Fiction and Criticism
edit
Winner
edit
- "The Danse Macabre", Kyla Lee Ward (The Macabre Modern and Other Morbidities)
Nominees
edit
- "Suffer the Little Children", Kris Ashton (Aurealis #119)
- "Horror and the paranormal", Eugen Bacon (Writing Speculative Fiction)
- "Horror Movies That Mean Something and Childhood Trauma Manifested", Maria Lewis (flicks.com.au)
2020
edit
Poetry
edit
Winner
edit
- "This Soundless Murk", Hester J. Rook (The Future File)
Nominees
edit
- "Separation", K.S. Nikakis (Journey: Seeking the Sacred, Spirit and Soul in the Australian Wilderness)
- "The King of Eyes", P. S. Cottier (Monstrous)
- "Ode to a Black Hole", P. S. Cottier (Monstrous)
- "The Tongueless Dead", Leigh Blackmore (Spectral Realms #13)
Rocky Wood Award for Non-Fiction and Criticism
edit
Winner
edit
- "Exploration of Menstruation in Horror and Dark Fiction", Tabatha Wood
Nominees
edit
- Queer Vampires in Modern Cinema, Tabatha Wood
- Cthulu in California, Emmet O’Cuana
- What Makes Good Horror, Tim Hawken
- Phantasmagoria and the Earliest Forms of Horror Storytelling, Maria Lewis
- Sandalwood and Jade: The Weird and Fantastic Verse of Lin Carter, Leigh Blackmore
Graphic Novel
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- DCeased: Unkillables, Tom Taylor and Karl Mostert (DC Comics)
- The Mycelium Complex, Daniel Reed
- Redback Armageddon, Nathan Grixti (Self-published)
- Undad Volume Three, Katie Walsh-Smith, Miranda Richardson, Tim Stiles, Ryan Lindsay, Shane W Smith, Mitchell Collins and Simon Robins (Self-published)
Edited Work
edit
Winner
edit
- Midnight Echo Volume 15, Lee Murray, ed. (Australasian Horror Writers Association)
Nominees
edit
- Black Cranes: Tales of Unquiet Women, Lee Murray and Geneve Flynn, eds. (Omnium Gatherum)
- Hadithi & the State of Black Speculative Fiction, Eugen Bacon and Milton Davis, eds. (Luna Press Publishing)
- Black Dogs, Black Tales – Where the Dogs Don’t Die, Tabatha Wood and Cassie Hart, eds. (Things in the Well)
- Trickster’s Treats 4 – Coming, Buried or Not!, Louise Zedda-Sampson and Geneve Flynn, eds. (Things in the Well)
Collected Work
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- Behind the Midnight Blinds, Marty Young (Things in the Well)
- Red New Day, Angela Slatter (Brain Jar Press)
- Bleak Precision, Greg Chapman (self-published)
- Grotesque, Lee Murray (Things in the Well)
Short fiction
edit
Winner
edit
- "Brumation", Anthony Ferguson (Midnight Echo Volume 15)
Nominees
edit
- “Vision Thing”, Matthew R. Davis (Black Dogs, Black Tales)
- “Let Shadows Slip Through”, Kali Napier (New Gothic Review 2)
- “The Bone Fairy”, Martin Livings (Midnight Echo Volume 15)
- “Hideous Armature”, Joanne Anderton (Midnight Echo Volume 15)
- “Needles”, Kali Napier (The Dark #62)
The Paul Haines Award for Long Fiction
edit
Winner
edit
- "By Touch and By Glance", Lisa L Hannett (Songs for Dark Seasons)
Nominees
edit
- “New Wine”, Angela Slatter (Cursed)
- The Attic Tragedy, Joseph Ashley-Smith
- “Barralang, pop. 63”, Deborah Sheldon (Dimension6 #19)
- “Kua Hinga Te Kauri”, Dan Rabarts (Outback Horrors Down Under)
Novel
edit
Winner
edit
- Deception Pass, Matthew Tait (Dark Crib)
Nominees
edit
- The Crying Forest, Venero Armanno (IFWG Publishing)
- Gutterbreed, Marty Young (Eclectic Trio)
- Flyaway, Kathleen Jennings (Picador)
2021
edit
Rocky Wood Award for Non-Fiction and Criticism
edit
Winner
edit
- I’m Looking Right At You, HP Lovecraft, Jack Dann (IFWG)
Nominees
edit
- Vampire Poetry, Kyla Lee Ward (Hippocampus Press)
- The Curious Reclassification of Peter Benchley’s Jaws, Kris Ashton (Aurealis Magazine)
- Capturing Ghosts on the Page, Kaaron Warren (Brain Jar Press)
- Murder Down Under, Anthony Ferguson (Exposit Books)
Poetry
edit
Winner
edit
- "Cheongsam", Lee Murray (Tortured Willows: Bent. Bowed. Unbroken)
Nominees
edit
- “When The Girls Began To Fall”, Geneve Flynn (Tortured Willows: Bent. Bowed. Unbroken.)
- “Sonnet for a Scarecrow”, Rebecca Fraser (Curioser Magazine, issue 1)
- “Guest of Honour”, Geneve Flynn (Tortured Willows: Bent. Bowed. Unbroken.)
- “Snip”, P.S. Cottier (Midnight Echo #16)
- “Exquisite”, Lee Murray (Tortured Willows: Bent. Bowed. Unbroken.)
Graphic Novel
edit
Winner
edit
- The Mycelium Complex Issue 2, Daniel Reed (Nautilus Illustrations)
Nominees
edit
- Frankie’s Drive-In Ozploitation Double Feature, Aaron Harvie (Badharvie)
- Goetia, Robert Buratti (Sub Rosa Publishing)
Edited Work
edit
Winner
edit
- Spawn: Weird Horror Tales About Pregnancy, Birth and Babies, Deborah Sheldon, ed. (IFWG Publishing)
Nominees
edit
- SNAFU: Holy War, Amanda J. Spedding and Geoff Brown, eds. (Cohesion Press)
- Midnight Echo #16, Tim Hawken, ed. (AHWA)
Collected Work
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- The Tallow-Wife and Other Tales, Angela Slatter (Tartarus Press)
- Seeds, Tabatha Wood (Wild Wood Books)
- Inanimates, Joanne Anderton (Brain Jar Press)
- Danged Black Thing, Eugen Bacon (Transit Lounge Publishing)
Short Fiction
edit
Winner
edit
- “A Good Big Brother”, Matt Tighe (Spawn: Weird Horror Tales About Pregnancy, Birth and Babies)
Nominees
edit
- “Bad Apple” by Louise Pieper (Good Southern Witches)
- “Tagged” by Chuck McKenzie (Andromeda Spaceways Inflight Magazine)
- “The Best Medicine” by Pauline Yates (Midnight Echo #16)
- “The Steering Wheel Club” by Kaaron Warren (Giving the Devil His Due)
The Paul Haines Award for Long Fiction
edit
Winner
edit
- Ariadne, I Love You, J. Ashley-Smith (Meerkat Press)
Nominees
edit
- “The Waiting Room”, Matthew Davis (It Calls from the Doors)
- Cryptid Killers, Alister Hodge
- “The Little One”, Rebecca Fraser (Coralesque and Other Tales to Disturb and Distract)
- Dirty Heads, Aaron Dries
Novel
edit
Winner
edit
- The Girls Left Behind, J.P. Townley
Nominees
edit
- Butcherbird, Cassie Hart
- An Ill Wind, Martin Livings
- Papa Lucy and the Boneman, Jason Fischer
- The Airways, Jennifer Mills
- Merfolk, Jeremy Bates
2022
edit
Rocky Wood Award for Non-Fiction and Criticism
edit
Winner
edit
- "The Slow Burn Brilliance of Midnight Mass", Kris Ashton (Aurealis Magazine)
Nominees
edit
- "I Don’t Read Horror (and other weird tales)" by Lee Murray (Interstellar Flight Magazine)
- "Vampire, the Ageless Monster", Tim Hawken (Aurealis Magazine)
- No Horror Without the Body, Tabatha Wood (Self-published)
Poetry
edit
Winner
edit
- "Hip Gnomes", P. S. Cottier (Antipodean SF)
Nominees
edit
- Night Terrors, L. E. Daniels
- "How Does Your Garden Grow?", Gene Flynn (Hybrid: Misfits, Monsters and Other Phenomena)
- "If I Touch You, You’ll Know", Rebecca Fraser (Nightmare Fuel Magazine)
Graphic Novel
edit
Winner
edit
- Gorilla My Dreams Team-Up #1: When Freaks Collide, Big Tim Stiles (Big Tim’s Funny Books)
Nominees
edit
- How to Win a Raid, Emmet O’Cuana (Bird’s Eye Comics)
- Batrisha and the Creepy Caretaker, Dillon Naylor (Comicoz)
Edited Work
edit
Winner
edit
- Death in the Mouth: An Anthology of Original Horror by People of Colour, Cassie Hart and Sloane Leong, eds. (self-published)
Nominees
edit
- Found: An Anthology of Found Footage Horror Stories, Andrew Cull & Gabino Iglesias, eds. (Vermillion2One Press)
- Midnight Echo #17, Greg Chapman, ed. (AHWA)
Collected Work
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- Cut to Care: A Collection of Little Hurts, Aaron Dries (IFWG Australia)
- Liminal Spaces: Horror Stories, Deborah Sheldon (IFWG Australia)
- The Devil Took Her: Tales of Horror, Michael Botur (The Sager Group)
- Reflections, Tabatha Wood (Wild Wood Books)
Short Fiction
edit
Winner
edit
- "Little Balloons", Aaron Dries (Cut To Care: A Collection of Little Hurts)
Nominees
edit
- "Break the Skin If You Have To", Emma Osborne, Cadwell Turnbull and Jess Essey (Nightmare Magazine)
- "They Call Me Mother", Geneve Flynn (Classic Monsters Unleashed)
- "The Tub", J. Ashley Smith (Midnight Echo #17)
The Paul Haines Award for Long Fiction
edit
Winner
edit
- And Then I Woke Up, Malcolm Devlin (Tor.com)
Nominees
edit
- "Among The Faded Woods", Faith Mudge (The Art of Being Human)
- "Kookaburra Cruel" by Aaron Dries (Damnation Games)
Novel
edit
Winner
edit
Nominees
edit
- The Stone Road, Trent Jamieson (Erewhon Books)
- Denizen, James McKenzie Watson (Viking)
- Red Ruin, Ian J. Middleton and Denver Grenell (Self-published)
2023
edit
Rocky Wood Award for Non-Fiction and Criticism
edit
Nominees
edit
- A Vindication of Monsters, Claire Fitzpatrick, ed. (IFWG Publishing International)
- "Displaced Spirits: Ghosts of the Diaspora" by Lee Murray (Unquiet Spirits: Essays by Asian Women in Horror)
- "Holy Revelations", Grace Chan (Unquiet Spirits: Essays by Asian Women in Horror)
Poetry
edit
Nominees
edit
- "The Broonie", Deborah Sheldon (Nightmare Fuel Magazine)
- Dancers on the Road, K. S. Nikakis (SOV Media)
- "Guiding Star", Tim Jones (Remains to be Told Dark Tales of Aotearoa)
- "Never Leave the Path", Kyla Lee Ward (Eternal Haunted Summer)
- "What It Means to be With You", Pauline Yates (HWA Poetry Showcase Volume X)
Graphic Novel
edit
Nominees
edit
- Fables of Fear, Karl Brandt (KB Comics)
- Monomyth, David Hazan (Mad Cave Studios)
- Splitting Sides 2, David Schembri (North Forest Books)
- Yuletide Flame, Hayden Fryer (Siberian Productions)
Edited Work
edit
Nominees
edit
- Black Beacon Book of Horror, Cameron Trost, ed. (Black Beacon Books)
- Killer Creatures Down Under, Deborah Sheldon, ed. (IFWG Publishing)
- Remains to be Told, Lee Murray, ed. (Clan Destine Press)
- SNAFU Punk’d, Geoff Brown and Amanda J. Spedding, eds. (Cohesion Press)
Collected Work
edit
Nominees
edit
- Bites Eyes, Matthew R. Davis (Brain Jar Press)
- Midnight Masquerades, Greg Chapman (IFWG Publishing International)
- Precarious Waters, Pamela Jeffs (Four Ink Press)
- Stingers, Noel Osualdini & T.M. McLean (Self-published)
Short Fiction
edit
Nominees
edit
- "All the Eyes That See", Alan Baxter (Cosmic Horror Monthly #42)
- Camp Never, J. S. Bruekelaar
- Death Interrupted, Pamela Jeffs
- "What Bones These Tides Bring", Nikky Lee (Remains to be Told Dark Tales of Aotearoa)
The Paul Haines Award for Long Fiction
edit
Nominees
edit
- "After I Found Her", Claire Low (This Fresh Hell)
- Bitters, Kaaron Warren (Cemetery Dance Books)
- Those That Pursue Us Yet, Kyla Ward (Independent Legion Publishing)
- "We Called it Graffitiville", Aaron Dries (Vandal: Stories of Damage)
Novel
edit
Nominees
edit
- Cretaceous Canyon, Deborah Sheldon (Severed Press)
- The Graveyard Shift, Maria Lewis (Angry Robot/Datura)
- Polyphemus, Zachary Ashford (Darklit Press)
- When Ghosts Call Us Home, Katya de Becerra (Page Street Publishing (US), Pan Macmillan (UK/AU/NZ))
References
edit
- General
- Australian Horror Writers Association "Australian Shadows Awards" (Accessed 2 May 2015).
- Australian Horror Writers Association Facebook page (Accessed 2 May 2015).
- Crabb, Brendan. (30 April 2015). "Shadows of the Lonely Dead picks up award for Jamberoo author Alan Baxter" Kiama Independent.
- 2009 Australian Shadows Award: Finalists (Accessed 16 May 2010).
- "News: Australian Shadows Award Expands". HorrorScope[permanent dead link] (Accessed 12 September 2009).
- "News: Australian Shadows finalists". HorrorScope (Accessed 14 February 2009).
- Kemble, Gary. (17 March 2007). "Elliott wins Australian Shadows award". ABC online news (Articulate).
- Kemble, Gary. (13 March 2009). "Lee Battersby Snares 2nd Australian Shadows Award" ABC News (Articulate). (Accessed 21 March 2009).
- Siemienowicz, Miranda (16 March 2007). "News: Australian Shadows winner announced". HorrorScope
- (10 June 2019) "2018 Australian Shadows Awards Winners". Locus Mag
- Specific
- ^ "2019 Australian Shadows Awards Winners". Locus Online. 2020-06-09. Retrieved 2023-08-21.
External links
edit
- Australian Shadows Awards page of AHWA website
- Australian Shadows Facebook page