Flying Dutchman (dinghy)

Summary

International Flying Dutchman
Flying Dutchman insigna.png
Class symbol
Flying Dutchman (dinghy).svg
+
Development
DesignerUus Van Essen
Conrad Gülcher
LocationNetherlands
Year1951
DesignOne-Design
RoleInternational class
NameInternational Flying Dutchman
Crew2
Boat
Crew2
Draft0.15 m (5.9 in)
1.07 m (3 ft 6 in)
TrapezeSingle trapeze
Hull
TypeMonohull
ConstructionGRP
Cold moulded plywood
Composite (Wood/GRP)
Hull weight130 kg (290 lb)
LOA6.06 m (19.9 ft)
LWL5.5 m (18 ft)
Beam1.78 m (5 ft 10 in)
Hull appendages
Keel/board typeCenterboard
Rig
Rig typeBermuda rig
Sails
Mainsail area10.2 m2 (110 sq ft)
Jib/genoa area8.4 m2 (90 sq ft)
Spinnaker area21 m2 (230 sq ft)
Upwind sail area18.6 m2 (200 sq ft)
Racing
D-PN80.1[1]
RYA PN879[2]
PHRF150.6
Former Olympic class

The Flying Dutchman (FD) is a 20-foot one-design high-performance two-person monohull racing dinghy. Developed in the early 1950s in the Netherlands, its large sail area per unit weight allow it to plane easily when sailing upwind. The boat utilizes a trapeze harness for the crew and hiking straps for the skipper to counterbalance the wind force on its sails. It made its Olympic debut at the 1960 Olympic Games.

The FD is still one of the fastest racing dinghies in the world.[3]

Events

Olympic Games

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Great Britain (GBR)2215
2 Spain (ESP)2002
3 Germany (GER)1124
4 Denmark (DEN)1113
 United States (USA)1113
6 Norway (NOR)1102
7 New Zealand (NZL)1001
8 Canada (CAN)0112
9 France (FRA)0101
 Ireland (IRL)0101
11 Brazil (BRA)0022
12 Hungary (HUN)0011
Totals (12 nations)99927
Gold Silver Bronze Ref.
1960 Rome  Norway (NOR)
Peder Lunde Jr.
Bjørn Bergvall
 Denmark (DEN)
Hans Fogh
Ole Erik Petersen
 United Team of Germany (EUA)
Rolf Mulka
Ingo Von Bredow
details
1964 Tokyo  New Zealand (NZL)
Helmer Pedersen
Earle Wells
 Great Britain (GBR)
Keith Musto
Tony Morgan
 United States (USA)
Harry Melges
William Bentsen
details
1968 Mexico City  Great Britain (GBR)
Rodney Pattisson
Iain MacDonald-Smith
 West Germany (FRG)
Ulli Libor
Peter Naumann
 Brazil (BRA)
Reinaldo Conrad
Burkhard Cordes
details
1972 Munich
 Great Britain (GBR)
Rodney Pattisson
Christopher Davies
 France (FRA)
Yves Pajot
Marc Pajot
 West Germany (FRG)
Ulli Libor
Peter Naumann
details
1976 Montreal
 West Germany (FRG)
Jörg Diesch
Eckart Diesch
 Great Britain (GBR)
Rodney Pattisson
Julian Brooke-Houghton
 Brazil (BRA)
Reinaldo Conrad
Peter Ficker
details
1980 Moscow
 Spain (ESP)
Alejandro Abascal
Miguel Noguer
 Ireland (IRL)
David Wilkins
James Wilkinson
 Hungary (HUN)
Szabolcs Detre
Zsolt Detre
details
1984 Los Angeles  United States (USA)
Jonathan McKee
William Carl Buchan
 Canada (CAN)
Terry McLaughlin
Evert Bastet
 Great Britain (GBR)
Jonathan Richards
Peter Allam
details
1988 Seoul  Denmark (DEN)
Jørgen Bojsen-Møller
Christian Grønborg
 Norway (NOR)
Ole Pollen
Erik Björkum
 Canada (CAN)
Frank McLaughlin
John Millen
details
1992 Barcelona  Spain (ESP)
Luis Doreste
Domingo Manrique
 United States (USA)
Paul Foerster
Stephen Bourdow
 Denmark (DEN)
Jørgen Bojsen-Møller
Jens Bojsen-Møller
details

Asian Games

Source:[4]

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Japan1001
2 Thailand0101
3 Indonesia0011
Totals (3 nations)1113
Event Gold Silver Bronze
1970
Flag of Thailand.svg
Bangkok
 Japan (JPN)
Akira Yamamura
Takashi Yamamura
 Thailand (THA)
Dawee Chullasapya
Suthep Indrakosoom
 Indonesia (INA)
John Gunawan
David Udjulawa

Pan American Games

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 United States2204
2 Brazil2103
3 Canada0134
Totals (3 nations)44311
Source: Pan American Archived 25 June 2009 at the Wayback Machine
Event Gold Silver Bronze
1959
Flag of the United States.svg
Chicago
 United States (US)  Canada (KC)
1963
Flag of Brazil.svg
São Paulo
 Brazil (BL)  United States (US)  Canada (KC)
1967
Flag of Canada.svg
Winnipeg
 United States (US)  Brazil (BL)  Canada (KC)
1971
Flag of Mexico.svg
Mexico City
 Brazil (BL)  United States (US)  Canada (KC)

World Championship

Source:[5]

Gold Silver Bronze Ref.
1956 Starnberger See  West Germany
Rolf Mulka
Ingo von Bredow
 East Germany
Walter Berger
Walter Hohensee
 West Germany
Harald Kuehling
Hans Lorentz
[6]
1957 Rimini  West Germany
Rolf Mulka
Ingo von Bredow
 Netherlands
Jaap Helder
Joop van Meggelen
 West Germany
Jürgen Wagner
Hans Hauschildt
[6]
1958 Attersee  Australia
Rolly Tasker
Ian Palmer
 Italy
Vittorio Porta
Emilio Massino
 Netherlands
Norman Oerlemans
Bob Boeschoten
1959 Whitstable  Italy
Mario Capio
Tullio Pizzorno
 Great Britain
Adrian Jardine
Angus Fryer
 West Germany
Rolf Mulka
Ingo von Bredow
1962 St. Petersburg  Denmark
Hans Fogh
Paul Elvstrøm
 Australia
Rolly Tasker
Andrew White
 Great Britain
Stewart Jardine
James Ramus
1963 Starnberger See  Switzerland
Jean-Pierre Renevier
Serge Graz
 Great Britain
Keith Musto
Tony Morgan
 Italy
Mario Capio
Marco Sartori
1965 Alassio  Great Britain
Richard Pitcher
Ian McCormack
 Italy
Mario Capio
Marco Sartori
 East Germany
Hans J. Cochius
Werner Christoph
1967 Montréal  Great Britain
John Oakeley
David Hunt
 New Zealand
Geoffrey Smale
Ralph Roberts
 Austria
Karl Geiger
Werner Fischer
1969 Napoli  Great Britain
Rodney Pattison
Ian MacDonald-Smith
 France
Alain Draeger
Pierre Nottet
 Great Britain
Keith Musto
John Wigglesworth
1970 Adelaide  Great Britain
Rodney Pattison
Ian MacDonald-Smith
 Great Britain
John Truett
Edward Leask
 Australia
Craig Whitworth
Bob Miller
1971 La Rochelle  Great Britain
Rodney Pattison
Julian Brooke-Houghton
 New Zealand
Jock Bilger
Murray Ross
 Australia
Mark Bethwaite
Tim Alexander
1973 Rochester  Denmark
Hans Fogh
Evert Bastet
 France
Marc Pajot
Yves Pajot
 Brazil
Reinaldo Conrad
Burkhard Cordes
1974 Weymouth  East Germany
Ilja Wolf
Bernd Klenke
 East Germany
Herbert Hüttner
Ulf Pagenkopf
 Canada
Hans Fogh
Evert Bastet
1975 Abino Bay  France
Marc Pajot
Yves Pajot
 New Zealand
Jock Bilger
Murray Ross
 West Germany
Jörg Diesch
Eckart Diesch
1977 Nago-Torbole  Switzerland
Jörg Hotz
André Nicolet
 West Germany
Jörg Diesch
Eckart Diesch
 Netherlands
Erik Vollebregt
Sjoerd Vollebregt
1978 Hayling Island  West Germany
Albert Batzill
Rudolf Batzill
 West Germany
Jörg Diesch
Eckart Diesch
 Spain
Alejandro Abascal
Miguel Noguer
1979 Kiel  France
Mark Bouet
Thierry Poirey
 Spain
Alejandro Abascal
Miguel Noguer
 Netherlands
Erik Vollebregt
Sjoerd Vollebregt
1980 Malmö  Canada
Terence McLaughlin
Evert Bastet
 West Germany
Albert Batzill
Rudolf Batzill
 West Germany
Jörg Diesch
Eckart Diesch
1981 Palamós  West Germany
Albert Batzill
Rudolf Batzill
 West Germany
Jörg Diesch
Eckart Diesch
 Italy
Marco Savelli
Roberto Gazzei
1982 Geelong  West Germany
Anton Schwarz
Peter Fröschl
 Sweden
Bengt Hagander
Magnus Kjell
 Canada
Terence McLaughlin
Evert Bastet
1983 Cagliari  United States
Jonathan McKee
William Carl Buchan
 West Germany
Jörg Diesch
Eckart Diesch
 Soviet Union
Sergey Borodinov
Vladyslav Akimenko
1984 La Rochelle  West Germany
Albert Batzill
Klaus Wende
 France
Mark Bouet
Bruno Gandolphe
 France
Laurent Delage
Thierry Poirey
1985 Carignano  Denmark
Jörgen Schønherr
Michael Poulsen
 West Germany
Jörg Diesch
Eckart Diesch
 Italy
Mario Celon
Claudio Celon
1986 Rio de Janeiro  West Germany
Jörg Diesch
Eckart Diesch
 West Germany
Albert Batzill
Klaus Wende
 Canada
Frank McLaughlin
John Millen
1987 Kiel  Spain
Luis Doreste
Andor Serra
 Soviet Union
Sergey Borodinov
Viktor Budanzev
 West Germany
Markus Wieser
Franz Wieser
1988 Medemblik  Denmark
Jørgen Bojsen Møller
Christian Grønborg
 New Zealand
Murrey Jones
Gerg Knowles
 France
Thierry Berger
Vincent Berger
1989 Alassio  West Germany
Albert Batzill
Peter Lang
 West Germany
Markus Wieser
Peter Fröschl
 Norway
Ole Petter Pollen
Erik Bjorkum
1990 Newport  Denmark
Jørgen Bojsen Møller
Jens Bojsen Møller
 France
Thierry Berger
Vincent Berger
 West Germany
Albert Batzill
Peter Lang
1991 Tauranga  United States
Paul Foerster
Stephen Bourdow
 France
Thierry Berger
Vincent Berger
 Denmark
Jørgen Bojsen Møller
Jens Bojsen Møller
1992 Cadiz  United States
Paul Foerster
Stephen Bourdow
 New Zealand
Murrey Jones
Greg Knowles
 France
Thierry Berger
Vincent Berger
1993 Travemünde  Denmark
Jørgen Bojsen Møller
Jens Bojsen Møller
 Germany
Stephan Schurich
Mark Dieckmann
 Germany
Andreas Piettner
Max Friedrich
1994 Adelaide  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Australia
Ian McCrossin
James Cook
 New Zealand
Paul Francis
Simon Mander
1995 Nago-Torbole  Australia
Ian McCrossin
James Cook
 Germany
Eddy Eich
Ben Hagenmeyer
 Netherlands
Wim Lageslag
Peter van Koppen
1996 Balatonfüred  Germany
Ulf Lehmann
Stefan Mädicke
 Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Germany
Uwe Steingross
Sven Hermenau
1997 St. Petersburg  Australia
Ian McCrossin
James Cook
 Italy
Roberto Cipriani
Stefano Morelli
 Germany
Hans-Peter Schwarz
Roland Kirst
1998 Den Oever  Netherlands
Enno Kramer
Hein Dijksterhuis
 Australia
Ian McCrossin
James Cook
 Netherlands
Wim Langeslag
Jacob Bojsen-Møller
1999 Lee-on-the-Solent  Denmark
Jørgen Schonherr
Jacob Bojsen-Møller
 Germany
Jörn Borowski
Andreas Berlin
 Netherlands
Enno Kramer
Hein Dijksterhuis
2000 Durban  Australia
Ian McCrossin
James Cook
 Germany
Hans-Peter Schwarz
Roland Kirst
 Great Britain
John Best
James Cole
2001 Gilleleje  Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Germany
Hans-Peter Schwarz
Roland Kirst
2002 Tavira  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Germany
Hans-Peter Schwarz
Roland Kirst
 Italy
Roberto Cipriani
Stefano Morelli
2003 Sandringham  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Australia
Norman Rydge
Richard Scarr
 Germany
Hans-Peter Schwarz
Peter van Koppen
2004 Warnemünde  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Germany
Jörn Borowski
Andreas Berlin
2005 Balatonföldvár  Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Australia
Norman Rydge
Richard Scarr
2006 St. Petersburg  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Germany
Hans-Peter Schwarz
Roland Kirst
 Italy
Roberto Cipriani
Stefano Morelli
2007 Los Alcázares  Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Spain
Carlos Beltri
Javier Cayuela
 Germany
Dirk Bogumil
Michael Lisken
2008 Napier  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Australia
Ian McCrossin
James Cook
 Australia
Norman Rydge
Richard Scarr
2009 Medemblik  Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Netherlands
Bas van der Pol
Mark van der Pol
2010 Constanţa  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Netherlands
Enno Kramer
Ard Geelkerken
 Italy
Nicola Vespasiani
Francesco Vespasiani
2011 Malcesine  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Netherlands
Enno Kramer
Ard Geelkerken
2012 Santa Cruz  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Netherlands
Enno Kramer
Ard Geelkerken
 Germany
Kay-Uwe Lüdtke
Kai Schäfers
2013 Balatonföldvár  Netherlands
Enno Kramer
Ard Geelkerken
 Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
2014 Largs  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Netherlands
Enno Kramer
Ard Geelkerken
 Italy
Nicola Vespasiani
Francesco Vespasiani
2015 Sydney  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Netherlands
Enno Kramer
Ard Geelkerken
 Germany
Kilian König
Johannes Brack
2016 Steinhude  Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Germany
Kay-Uwe Lüdtke
Kai Schäfers
 Germany
Kilian König
Johannes Brack
2017 Scarlino  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Germany
Hans-Peter Schwarz
Roland Kirst
 Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
[7]
2018 Medemblik  Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Italy
Nicola Vespasiani
Francesco Vespasiani
[8]
2019 Nelson  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Germany
Kay-Uwe Lüdtke
Kai Schäfers
 Netherlands
Enno Kramer
Ard Geelkerken
[9]
2021 Altea  Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Germany
Kay-Uwe Lüdtke
Kai Schäfers
 Spain
Francisco Martinez Torregrosa
Jose Luis Ruiz
[10]

European Championship

Source:[11]

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Great Britain102214
2 Hungary6118
3 Denmark5319
4 West Germany23510
5 France2136
6  Switzerland2114
7 Italy2013
8 East Germany1416
9 Spain1315
10 Canada1113
11 Soviet Union1001
12 Germany0426
13 Norway0202
14 Austria0123
15 Poland0101
16 Netherlands0033
17 Australia0011
 Japan0011
Totals (18 nations)33272686
Event Gold Silver Bronze
1955  Denmark
Paul Elvstrøm
Aage Birch
1956  Italy
Vittorio Porta
Beppe Barnao
1957   Switzerland
Pierre Siegenthaler
Michel Buzzi
 Poland
Zbigniew Szpetulski[12]
1959
Flag of Denmark.svg
Juelsminde
 West Germany
Detlev Kreidel
Joachim Möller
 Austria
Harald Fereberger
Gottfried Praxmarer
 United Kingdom
Adrian Jardine
Angus Fryer
1960
Flag of Sweden.svg
Sandhamn
 Denmark
Hans Fogh
Ole Gunnar Petersen
  Switzerland
Pierre Siegenthaler
Michel Buzzi
 United Kingdom
Slotty Dawes
James Ramus
1961
Flag of Austria.svg
Attersee
  Switzerland
Pierre Siegenthaler
Michel Buzzi
 West Germany
Hans-Joachim Kadelbach
Karsten Meyer
 Netherlands
Ben Verhagen
Jaap Helder
1962
Flag of Netherlands.svg
Muiden
 United Kingdom
N. Wooderson Johnson
Christopher Davies
 Norway
Peder Lunde Jr.
Bjørn Bergvall
 France
Jean-Michel Auclair
A. Lehoeff
1964
Flag of the United Kingdom.svg
Whitstable
 United Kingdom
Keith Musto
Tony Morgan
 Denmark
Hans Fogh
Ole Gunnar Petersen
 Austria
Karl Geiger
Werner Fischer
1966
Flag of Norway.svg
Horten
 United Kingdom
John Oakeley
David Hunt
 United Kingdom
Keith Musto
Tony Morgan
 France
Draeger
Gavier
1967
Flag of France.svg
Bandol
 United Kingdom
John Oakeley
David Hunt
 United Kingdom
Rodney Pattison
Iain MacDonald-Smith
 Austria
Karl Geiger
Werner Fischer
1968
Flag of Hungary.svg
Balatonfüred
 United Kingdom
Rodney Pattison
Iain MacDonald-Smith
 France
Bertrand Cheret
Bernard Trouble
 Netherlands
Ben Verhagen
Nick de Jong
1969  United Kingdom
Rodney Pattison
Iain MacDonald-Smith
1970
Flag of Spain.svg
Arenys de Mar
 United Kingdom
Rodney Pattison
Nicholas Davies
 East Germany
Herbert Hüttner
Dietmar Gede
 Italy
Carlo Massone
Emanuele Ottonello
1972
Flag of Netherlands.svg
Medemblik
 United Kingdom
Rodney Pattison
Christopher Davies
 Germany
Ullrich Libor
Peter Naumann
 Netherlands
Fred Imhoff
Simon Korver
1973
Flag of Switzerland.svg
Thun
 East Germany
Herbert Hüttner
Ulf Pagenkopf
 East Germany
Fröbe
Mayer
 France
Marc Pajot
Yves Pajot
1975
Flag of Germany.svg
Travemünde
 United Kingdom
Rodney Pattison
Julian Brooke-Houghton
 West Germany
Albert Batzill
Rudolf Batzill
  Switzerland
Jörg Hotz
André Nicolet
1976
Flag of France.svg
Hyères
 Canada
Hans Fogh
Evert Bastet
 East Germany
Uwe Steingross
Jörg Schramme
 West Germany
Jörg Diesch
Eckart Diesch
1982
Flag of Switzerland.svg
Silvaplana
 Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 West Germany
Jörg Diesch
Eckart Diesch
 West Germany
Peter Wiesner
Thomas Dressendörfer
1986
Flag of SFR Yugoslavia.svg
Rijeka
 West Germany
Jörg Diesch
Eckart Diesch
 Canada
Frank McLaughlin
John Millen
 Japan
Saburo Sato
Tatsuya Wakinaga
1987
Flag of Norway.svg
Horten
 France
Thierry Berger
Vincent Berger
 Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Spain
Luis Doreste
Andor Serra
1988
Flag of Spain.svg
Palma de Mallorca
 Spain
Luis Doreste
Miguel Noguer
 Norway
Ole Petter Pollen
Erik Bjørkum
 West Germany
Albert Batzill
Peter Lang
1989
Flag of Hungary.svg
Balatonfüred
 Hungary
Tamás Pomucz
Béla Argay
 East Germany
Ulf Lehmann
Stefan Mädicke
 East Germany
Jörn Borowski
Matthias Kroh
1990
Flag of Spain.svg
Laredo
 Soviet Union
Georgy Shayduko
Viktor Budanzev
 Spain
Luis Doreste
Domingo Manrique
 West Germany
Andreas Willim
Carsten Kemmling
1991
Flag of the United Kingdom.svg
Abersoch
 Italy
Luca Santella
Flavio Grassi
 Spain
Luis Doreste
Domingo Manrique
 West Germany
Albert Batzill
Peter Lang
1992
Flag of France.svg
Toulon
 France
Thierry Berger
Vincent Berger
 Spain
Luis Doreste
Domingo Manrique
 Canada
Frank McLaughlin
John Millen
1994
Flag of Austria.svg
Neusiedl
 Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Germany
Andreas Plettner
Mark Dickmann
 Australia
lan McCrossin
James Cook
1997
Flag of Spain.svg
Mar Menor
 Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Germany
Michael Dorrer
Josef Seebauer
 Germany
Andreas Gillwald
Martin Romberg
2000
Flag of Italy.svg
Elba
 Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Germany
Hans-Peter Schwarz
Roland Kirst
 Denmark
Jørgen Schønherr
Jørgen Bojsen-Møller
2003
Flag of Italy.svg
Dervio
 Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Germany
Hans-Peter Schwarz
Roland Kirst
 Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
2006
Flag of Austria.svg
Neusiedl
 Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Germany
Dirk Bogumil
Michael Lisken
2008
Flag of Croatia.svg
Rabac
 Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Australia
Norman Rydge
Richard Scarr
2012
Flag of Spain.svg
Altea
 Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Denmark
Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
 Netherlands
Enno Kramer
Ard Geelkerken
2015
Flag of Croatia.svg
Umag
 Hungary
Szabolcs Majthényi
András Domokos
 Netherlands
Enno Kramer
Ard Geelkerken
 Italy
Nicola Vespasiani
Francesco Vespasiani

Vintage Yachting Games

Source:[13]

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Austria1102
2 Hungary1001
3 Germany0112
4 Spain0011
Totals (4 nations)2226
Event Gold Silver Bronze
2008
Netherlands
Medemblik
 Hungary (HUN)
Szabolcs Majthenyi
Andras Domokos
 Germany (GER)
Kilian Koenig
Johannes Brack
 Germany (GER)
Kai Schäfers
Markus Landgrebe
2012
Italy
Lake Como
 Austria (AUT)
Christoph Aichholzer
Philipp Zingerle
 Austria (AUT)
Silvia Aichholzer
Christoph Zingerle
 Spain (ESP)
Ginés Romero Bernabeu
Alvaro Moreno Egea
2018
Denmark
Copenhagen
not held in FD class not held in FD class not held in FD class

References

  1. ^ "Centerboard Classes". US Sailing. Archived from the original on 16 August 2012. Retrieved 31 July 2012.
  2. ^ "RYA Portsmouth Yardstick Scheme 2007" (PDF). Royal Yachting Association. Archived from the original (PDF) on 18 May 2015. Retrieved 21 August 2012.
  3. ^ Portsmouth tables Archived 16 February 2012 at the Wayback Machine
  4. ^ Asian Archived 25 June 2009 at the Wayback Machine
  5. ^ Worlds Archived 20 February 2010 at the Wayback Machine
  6. ^ a b "Sports123 - Flying Dutchman Worlds". Archived from the original on 20 February 2010.
  7. ^ http://www.fdworlds2017.com/2017/09/29/day-6-final-results/
  8. ^ "Flying Dutchman - World Championship 2018 - Medemblik NED - Final results - Gold for Bojsen-Möller/Bojsen-Möller DEN". sailing-news.com. 30 July 2018.
  9. ^ "2019 FD World Championships - Final Results".
  10. ^ "2021 FD World Championships - Final Results".
  11. ^ European Archived 25 June 2009 at the Wayback Machine
  12. ^ "Zbigniew Szpetulski". Polski Związek Żeglarski (in Polish). Polski Związek Żeglarski. Retrieved 6 November 2018.
  13. ^ Vintage

External links

  • International Flying Dutchman Class Home Page
  • Flying Dutchman - International Sailing Federation
  • Flying Dutchman USA
  • International FD Bulletin Forum