This is a list of the members of the Australian House of Representatives in the Second Australian Parliament, which was elected on 16 December 1903.

Member Party Electorate State In office
Fred Bamford Labor Herbert Qld 1901–1925
Lee Batchelor Labor Boothby SA 1901–1911
Robert Blackwood [a] Free Trade [i] Riverina NSW 1903–1904
Sir Langdon Bonython * Protectionist [ii] Barker SA 1901–1906
Rt Hon Sir Edward Braddon [b] Free Trade Wilmot Tas 1901–1904
Thomas Brown * Labor Canobolas NSW 1901–1913
Norman Cameron [b] Free Trade/Independent Wilmot Tas
  • 1901–1903;
  • 1904–1906
William Carpenter Labor Fremantle WA 1903–1906
John Chanter [a] Protectionist Riverina NSW
  • 1901–1903;
  • 1904–1913;
  • 1914–1922
Austin Chapman * Protectionist Eden-Monaro NSW 1901–1926
Alfred Conroy Free Trade Werriwa NSW
  • 1901–1906;
  • 1913–1914
James Cook Protectionist Bourke Vic 1901–1910
Hon Joseph Cook Free Trade Parramatta NSW 1901–1921
Richard Crouch Protectionist Corio Vic
  • 1901–1910;
  • 1929–1931
Dr Millice Culpin Labor Brisbane Qld 1903–1906
Hon Alfred Deakin * Protectionist Ballarat Vic 1901–1913
George Edwards Free Trade South Sydney NSW
  • 1901–1906;
  • 1910–1911
Richard Edwards Protectionist/Free Trade Oxley Qld 1901–1913
Thomas Ewing Protectionist Richmond NSW 1901–1910
Andrew Fisher Labor Wide Bay Qld 1901–1915
Rt Hon Sir John Forrest * Protectionist Swan WA 1901–1918
James Fowler Labor Perth WA 1901–1922
Charlie Frazer Labor Kalgoorlie WA 1903–1913
George Fuller * Free Trade Illawarra NSW 1901–1913
Hon Sir Philip Fysh Protectionist/Free Trade Denison Tas 1901–1910
James Gibb Free Trade Flinders Vic 1903–1906
Paddy Glynn * Free Trade Angas SA 1901–1919
Littleton Groom * Protectionist Darling Downs Qld
  • 1901–1929;
  • 1931–1936
Robert Harper Protectionist Mernda Vic 1901–1913
H. B. Higgins Protectionist Northern Melbourne Vic 1901–1906
Hon Sir Frederick Holder * Independent Wakefield SA 1901–1909
Billy Hughes Labor West Sydney NSW 1901–1952
James Hutchison Labor Hindmarsh SA 1903–1909
Hon Isaac Isaacs * Protectionist Indi Vic 1901–1906
Elliot Johnson Free Trade Lang NSW 1903–1928
Willie Kelly Free Trade Wentworth NSW 1903–1919
Thomas Kennedy Protectionist Moira Vic 1901–1906
Rt Hon Charles Kingston * Protectionist Adelaide SA 1901–1908
William Knox Free Trade Kooyong Vic 1901–1910
Henry Lee Free Trade Cowper NSW 1903–1906
Dr Frank Liddell Free Trade Hunter NSW 1903–1910
Edmund Lonsdale Free Trade New England NSW 1903–1906
Hon Sir William Lyne Protectionist Hume NSW 1901–1913
James McCay * Protectionist Corinella Vic 1901–1906
James McColl Protectionist/Free Trade Echuca Vic 1901–1906
Charles McDonald Labor Kennedy Qld 1901–1925
William McWilliams Revenue Tariff/Free Trade Franklin Tas
  • 1903–1922;
  • 1928–1929
Sir Malcolm McEacharn [c] Protectionist Melbourne Vic 1901–1904
Allan McLean * Protectionist Gippsland Vic 1901–1906
Hugh Mahon * Labor Coolgardie WA
  • 1901–1913;
  • 1913–1917;
  • 1919–1920
Dr William Maloney [c] Labor Melbourne Vic 1904–1940
Samuel Mauger Protectionist Melbourne Ports Vic 1901–1910
King O'Malley Labor Darwin Tas 1901–1917
Jim Page Labor Maranoa Qld 1901–1921
Pharez Phillips Protectionist Wimmera Vic 1901–1906
Alexander Poynton * Labor Grey SA 1901–1922
Sir John Quick Protectionist Bendigo Vic 1901–1913
Rt Hon George Reid Free Trade East Sydney NSW
  • 1901–1903;
  • 1903–1910
Arthur Robinson Free Trade Wannon Vic 1903–1906
James Ronald Labor/Independent Southern Melbourne Vic 1901–1906
Dr Carty Salmon Protectionist Laanecoorie Vic
  • 1901–1913;
  • 1915–1917
Thomas Skene Free Trade Grampians Vic 1901–1906
Bruce Smith Free Trade Parkes NSW 1901–1919
Sydney Smith Free Trade Macquarie NSW 1901–1906
William Spence Labor Darling NSW
  • 1901–1917;
  • 1917–1919
David Storrer Protectionist Bass Tas 1903–1910
Josiah Thomas Labor Barrier NSW 1901–1917
David Thomson Labor Capricornia Qld 1903–1906
Dugald Thomson * Free Trade North Sydney NSW 1901–1910
Rt Hon Sir George Turner * Protectionist Balaclava Vic 1901–1906
Frank Tudor Labor Yarra Vic 1901–1922
David Watkins Labor Newcastle NSW 1901–1935
Chris Watson Labor Bland NSW 1901–1910
William Webster Labor Gwydir NSW 1903–1919
James Wilkinson Independent/Labor Moreton Qld 1901–1906
Bill Wilks Free Trade Dalley NSW 1901–1910
Henry Willis Free Trade Robertson NSW 1901–1910
Dr Gratton Wilson Free Trade Corangamite Vic 1903–1910

Notes

* These candidates were elected unopposed.

  1. ^ a b On 13 April 1904, the election of Free Trade MP Robert Blackwood (Riverina) was declared invalid by the Court of Disputed Returns. Protectionist candidate John Chanter won the resulting by-election on 18 May 1904 defeating Blackwood.
  2. ^ a b On 2 February 1904, Free Trade MP Sir Edward Braddon (Wilmot) died. Free Trade candidate Norman Cameron won the resulting by-election on 26 February 1904.
  3. ^ a b On 10 March 1904, the election of Protectionist MP Sir Malcolm McEacharn (Melbourne) was declared invalid by the Court of Disputed Returns. Labour candidate Dr William Maloney won the resulting by-election on 30 March 1904 defeating McEacharn.
  1. ^ The Free Trade Party, then known as the Australian Free Trade and Liberal Association, had dissolved following the 1901 election. Members categorised as "Free Trade" were those who accepted the leadership of Rt Hon George Reid.
  2. ^ There was no national Protectionist party organisation at the time of the 1903 election. Members categorised as "Protectionist" were those who accepted the leadership of Alfred Deakin.