This is a list of the members of the Australian House of Representatives in the 13th Australian Parliament, which was elected at the 1931 election on 19 December 1931. The incumbent Australian Labor Party led by Prime Minister of Australia James Scullin was defeated by the newly formed opposition United Australia Party (descended from the Nationalist Party of Australia) led by ex-Labor Joseph Lyons with coalition partner the Country Party led by Earle Page.

Member Party Electorate State Term in office
Hon Aubrey Abbott Country Gwydir NSW 1925–1929, 1931–1937
Hon Frank Anstey Labor Bourke Vic 1910–1934
Hon Frank Baker Labor Oxley Qld 1931–1939
Hon Jack Beasley Lang Labor West Sydney NSW 1928–1946
George Bell UAP Darwin Tas 1919–1922, 1925–1943
Archibald Blacklow UAP Franklin Tas 1931–1934
Arthur Blakeley Labor Darling NSW 1917–1934
Stanley Bruce[1] UAP Flinders Vic 1918–1929, 1931–1933
Malcolm Cameron UAP Barker SA 1922–1934
Hon Richard Casey UAP Corio Vic 1931–1940, 1949–1960
John Clasby[2] UAP East Sydney NSW 1931–1932
Thomas Collins Country Hume NSW 1931–1943
Bernard Corser Country Wide Bay Qld 1928–1954
Dick Dein UAP Lang NSW 1931–1934, 1935–1941 (S)
Samuel Dennis UAP Batman Vic 1931–1934
James Fairbairn[1] UAP Flinders Vic 1933–1940
Hon James Fenton UAP Maribyrnong Vic 1910–1934
Hon Frank Forde Labor Capricornia Qld 1922–1946
Hon Josiah Francis UAP Moreton Qld 1922–1955
Moses Gabb Independent Angas SA 1919–1925, 1929–1934
Joe Gander Lang Labor Reid NSW 1931–1940
Sydney Gardner UAP Robertson NSW 1922–1940
Hon William Gibson Country Corangamite Vic 1918–1929, 1931–1934
Hon Albert Green Labor Kalgoorlie WA 1922–1940
Roland Green Country Richmond NSW 1922–1937
Hon Henry Gregory Country Swan WA 1913–1940
Hon Sir Littleton Groom Independent/UAP Darling Downs Qld 1901–1929, 1931–1936
Hon Sir Henry Gullett UAP Henty Vic 1925–1940
Hon Allan Guy UAP Bass Tas 1929–1934, 1940–1946
Eric Fairweather Harrison UAP Bendigo Vic 1931–1937
Eric Harrison UAP Wentworth NSW 1931–1956
Hon Charles Hawker UAP Wakefield SA 1929–1938
Hon William Hill Country Echuca Vic 1919–1934
Hon Jack Holloway Labor Melbourne Ports Vic 1929–1951
Hon William Holman UAP Martin NSW 1931–1934
Rt Hon Billy Hughes UAP North Sydney NSW 1901–1952
James Hunter Country Maranoa Qld 1921–1940
Arthur Hutchin UAP Denison Tas 1931–1934
William Hutchinson UAP Indi Vic 1931–1949
Rowley James Lang Labor Hunter NSW 1928–1958
John Jennings UAP South Sydney NSW 1931–1940
Albert Lane UAP Barton NSW 1931–1940
Rt Hon John Latham UAP Kooyong Vic 1922–1934
George Lawson Labor Brisbane Qld 1931–1961
John Lawson UAP Macquarie NSW 1931–1940
Rt Hon Joseph Lyons UAP Wilmot Tas 1929–1939
Hon George Mackay UAP Lilley Qld 1917–1934
Norman Makin Labor Hindmarsh SA 1919–1946, 1954–1963
William Maloney Labor Melbourne Vic 1904–1940
Hon Charles Marr UAP Parkes NSW 1919–1929, 1931–1943
George Martens Labor Herbert Qld 1928–1946
George Maxwell UAP Fawkner Vic 1917–1935
Philip McBride UAP Grey SA 1931–1937, 1937–1943 (S), 1946–1958
Hugh McClelland Country Wimmera Vic 1931–1937
Charles McGrath UAP Ballaarat Vic 1913–1919, 1920–1934
Walter McNicoll United Country Werriwa NSW 1931–1934
Walter Nairn UAP Perth WA 1929–1943
Harold George Nelson[3] Labor Northern Territory NT 1922–1934
Horace Nock Country Riverina NSW 1931–1940
Rt Hon Sir Earle Page Country Cowper NSW 1919–1961
Hon Archdale Parkhill UAP Warringah NSW 1927–1937
Hon Thomas Paterson Country Gippsland Vic 1922–1943
Hon John Perkins UAP Eden-Monaro NSW 1926–1929, 1931–1943
John Price UAP Boothby SA 1928–1941
John Prowse Country Forrest WA 1919–1943
Edward Charles Riley Labor Cook NSW 1922–1934
Darby Riordan Labor Kennedy Qld 1929–1936
Sol Rosevear Lang Labor Dalley NSW 1931–1953
Thomas Scholfield UAP Wannon Vic 1931–1940
Rt Hon James Scullin Labor Yarra Vic 1910–1913, 1922–1949
Fred Stacey UAP Adelaide SA 1931–1943
Hon Frederick Stewart UAP Parramatta NSW 1931–1946
Victor Thompson Country New England NSW 1922–1940
Hon Harold Thorby Country Calare NSW 1931–1940
Eddie Ward[2] Lang Labor East Sydney NSW 1931, 1932–1963
Hon David Watkins Labor Newcastle NSW 1901–1935
William Watson UAP Fremantle WA 1922–1928, 1931–1934
Hon Thomas White UAP Balaclava Vic 1929–1951

Notes

  1. ^ a b UAP member Stanley Bruce resigned on 6 October 1933 to be appointed Australian High Commissioner to London; UAP candidate James Fairbairn won the resulting by-election on 11 November.
  2. ^ a b UAP member John Clasby died on 15 January 1932; Lang Labor candidate Eddie Ward won the resulting by-election on 6 February.
  3. ^ At this time, the member for the Northern Territory could only vote on matters relating to the Northern Territory.

References

  • Votes and Proceedings of the House of Representatives during the session of the Thirteenth Parliament. Parliament of Australia. 1934.
  • "Members of the House of Representatives since 1901". Parliamentary Handbook. Parliament of Australia. Archived from the original on 25 July 2008. Retrieved 14 November 2008.