Wildwater Canoeing World Championships

Summary

The Wildwater Canoeing World Championships are an international event in canoeing organized by the International Canoe Federation. The World Championships have taken place every two year from 1959 to 1995 and than from 1996 to 2001, from 2011 the event is annual.[1]

Wildwater Canoeing World Championships
GenreWildwater canoeing
FrequencyBiennial till 2010, Annual since 2011
Location(s)Varies
Inaugurated1959
ParticipantsMen and women
Organised byInternational Canoe Federation

EditionsEdit

In the odd edition 2011, 2013, 2015, 2017 and 2019 the championships included only the sprint events. The classic race differs from the sprint race by the length of the course, therefore by the duration, which can go from 6 to 25 minutes for the classic race and up to a maximum of 2 minutes for the sprint race.

Starting from the 2017 edition of Pau, the sprint championships took place together with the Canoe Slalom World Championships and given the remarkable success this was repeated for the second time at La Seu d'Urgell in 2019.[2]

# Year Venue Nation Notes
1 1959 Treignac   France
2 1961 Hainsberg   East Germany
3 1963 Spittal   Austria
4 1965 Spittal   Austria
5 1967 Špindlerův Mlýn   Czechoslovakia
6 1969 Bourg-Saint-Maurice   France
7 1971 Merano   Italy
8 1973 Muotathal    Switzerland
9 1975 Skopje   Yugoslavia
10 1977 Spittal   Austria
11 1979 Desbiens   Canada
12 1981 Bala   United Kingdom
13 1983 Merano   Italy
14 1985 Garmisch-Partenkirchen   West Germany
15 1987 Bourg-Saint-Maurice   France
16 1989 Savage River   United States
17 1991 Bovec   Yugoslavia
18 1993 Mezzana   Italy
19 1995 Bala   United Kingdom
20 1996 Landeck   Austria The championships are moved in even years.
21 1998 Garmisch-Partenkirchen   Germany
22 2000 Treignac   France
23 2002 Valsesia   Italy
24 2004 Garmisch-Partenkirchen   Germany
25 2006 Karlovy Vary   Czech Republic
26 2008 Valsesia   Italy
27 2010 Sort   Spain
28 2011 Augsbourg   Germany Only sprint events and the competition becomes annual.
29 2012 Mâcot-la-Plagne   France
30 2013 Solkan   Slovenia Only sprint events.
31 2014 Valtellina   Italy
32 2015 Wien   Austria Only sprint events.
33 2016 Banja Luka   Bosnia and Herzegovina
34 2017 Pau   France Only sprint events and together with the 2017 Canoe Slalom World Championships.
35 2018 Muotathal    Switzerland
36 2019 La Seu d'Urgell   Spain Only sprint events and together with the 2019 Canoe Slalom World Championships
37 2021 Bratislava   Slovakia Only sprint events and together with the 2021 Canoe Slalom World Championships
38 2022 Treignac   France

EventsEdit

  First time
Year K1 C1 C2 Other Total
Men Women Men Women Men
Class/Ind
Class/Team
Sprint/Ind
Sprint/Team
Class/Ind
Class/Team
Sprint/Ind
Sprint/Team
Class/Ind
Class/Team
Sprint/Ind
Sprint/Team
Class/Ind
Class/Team
Sprint/Ind
Sprint/Team
Class/Ind
Class/Team
Sprint/Ind
Sprint/Team
1959 • (F1) • (F1) • (mix) 5
1961 • (F1) • (F1) • (mix) 5
1963 5 [note 1] 13
1965 2 [note 2] 10
1967 1 [note 3] 9
1969 2 [note 2] 10
1971 2 [note 2] 10
1973 2 [note 2] 10
1975 2 [note 2] 10
1977 1 [note 3] 9
1979 8
1981 1 [note 3] 9
1983 8
1985 8
1987 8
1989 8
1991 8
1993 8
1995 8
1996 8
1998 8
2000 7
2002 12
2004 12
2006 12
2008 16
2010 16
2011 9
2012 18
2013 9
2014 18
2015 9
2016 18
2017 9
2018 18
2019 1 [note 4] 10

WinnersEdit

This is the list of the winners of the main six events (C1 and C2 men and women, K1 men and women).[3][4]

K1 classicEdit

Since the 2002 edition also the K1 sprint competition has also been introduced.

Men individualEdit

F1 until 1963, 1963 F1 and K1, from 1964 K1.

Year      
1959   Toni Prijon   Pavel Bone   Eduard Rothpletz
1961   Zdeněk Košťál   Rudolf Klepp   Pavel Bone
1963   Rudolf Klepp   Karl-Heinz Englet   Jean Grosrey
  Kurt Presslmayr   Klaus Lettmann   Siegfried Gunzenberger
1965   Kurt Presslmayr   Heinz Panek   Lothar Zentgraf
1967   Fritz Lange   Jürgen Bremer   Peter Lust
1969   Jean-Pierre Burny   Kurt Presslmayr   Jochen Schwarz
1971   Bernd Kast   Kurt Presslmayr   Jochen Schwarz
1973   Jean-Pierre Burny   Bernd Kast   Ulrich Pech
1975   Jean-Pierre Burny   Michel Magdinier   Bernd Kast
1977   Gerhard Peinhaupt   Michel Magdinier   Bernd Kast
1979   Jean-Pierre Burny   Robert Campbell   Claude Benezit
1981   Claude Benezit   Marco Previde Massara   Bernard Morin
1983   Marco Previde Massara   Degenhard Pfeiffer   Konrad Hollerieth
1985   Marco Previde Massara   Claude Benezit   Jon Fishburn
1987   Antoine Goetschy   Rolf Kilian   Cesare Mulazzi
1989   Marco Previde Massara   Neil Stamps   Antoine Goetschy
1991   Markus Gickler   Yves Masson   Rolf Kilian
1993   Markus Gickler   Robert Pontarollo   Cesare Mulazzi
1995   Markus Gickler   Robert Pontarollo   Thomas Koelmann
1996   Markus Gickler   Robert Pontarollo   Axel Lehmacher
1998   Thomas Koelmann   Michael Fargier   Gilles Calliet
2000   Thomas Koelmann   Florian Wohlers   Robert Pontarollo
2002   Boris Saunier   Robert Pontarollo   Kamil Mrůzek
2004   Carlo Mercati   Robert Knebel   Robert Pontarollo
2006   Kamil Mrůzek   Max Hoff   Tomáš Slovák
2008   Maximilian Benassi   Stephan Stiefenhöfer   Schmid Gerhard
2010   Loïc Vynisale   Achim Overbeck   Nejc Žnidarčič
2012   Tobias Bong   Rémi Pété   Nejc Žnidarčič
2014   Tobias Bong   Rémi Pété   Kamil Mrůzek
2016   Maxime Richard   Tobias Bong   Rémi Pété
2018   Simon Oven   Paul Jean   Paul Graton
2022   Quentin Bonnetain   Maxence Barouh   Max Hoff

Women individualEdit

F1 until 1963, 1963 F1 and K1, from 1964 K1.

Year      
1959   Rosemarie Biesinger   Inge Walthemate   Eva Setzkorn
1961   Anneliese Bauer   Jana Zvěřinová   Eva Setzkorn
1963   Anneliese Bauer   Rosemarie Biesinger   Hilde Urbaniak
  Ursula Gläser   Bärbel Körner   Ludmilla Veberova
1965   Gundula Jander   Bärbel Körner   Bärbel Richter
1967   Heide Schröter   Lia Schilhuber   Bärbel Richter
1969   Ludmila Polesná   Ulrike Deppe   Anemie Amslinger
1971   Ulrike Deppe   Magda Wunderlich   Ludmila Polesná
1973   Gisela Grothaus   Ulrike Deppe   Elsbeth Käser
1975   Gisela Grothaus   Pauline Squires-Goodwin   Hillary Peacock
1977   Gisela Grothaus   Elsbeth Käser   Dominique Berigaud
1979   Dominique Gardette   Gisela Grothaus   Renate Prijon
1981   Dominique Gardette   Gisela Grothaus   Anne Plant
1983   Dagmar Stupp   Gisela Grothaus   Karin Wahl
1985   Karin Wirz   Andrea Hollerieth   Marie-Pierre Le Cann
1987   Dominique Gardette   Karin Wirz   Nathalie Beaurain
1989   Sabine Kleinhenz   Ursula Profanter   Aurore Bringard
1991   Karin Wirz   Sabine Kleinhenz   Ursula Profanter
1993   Ursula Profanter   Karin Wirz   Sabine Kleinhenz
1995   Ursula Profanter   Laurence Castet   Aurore Bringard
1996   Ursula Profanter   Laurence Castet   Claudia Brokof
1998   Claudia Brokof   Ursula Profanter   Anne-Blandine Crochet
2000   Michaela Strnadová   Magali Thiébaut   Anne-Blandine Crochet
2002   Michaela Strnadová   Nathalie Leclerc   Ursula Profanter
2004   Sabine Eichenberger   Anne-Blandine Crochet   Sabine Füsser
2006   Michaela Strnadová   Alexandra Heidrich   Sabine Eichenberger
2008   Sabine Eichenberger   Kateřina Vacíková   Manuela Stöberl
2010   Alke Overbeck   Hannah Brown   Jessica Oughton
2012   Manuela Stöberl   Sixtine Malaterre   Alke Overbeck
2014   Alke Overbeck   Michaela Strnadová   Manon Hostens
2016   Manon Hostens   Alke Overbeck   Costanza Bonaccorsi
2018   Martina Satková   Manon Hostens   Melanie Mathys
2022   Manon Hostens   Mathilde Rosa   Claire Bren

K1 sprintEdit

Men individualEdit

Year      
2002   Boris Saunier   Robert Pontarollo   Rudy Gerard
2004   Arnaud Hybois   Robert Pontarollo   Tomáš Slovák
2006   Max Hoff   Arnaud Hybois   Tomáš Slovák
2008   Lovro Leban   Rudy Gerard   Tomáš Slovák
2010   Maxime Richard   Nejc Znidarcic   Tomáš Slovák
2011   Nejc Žnidarčič   Kamil Mrůzek   Rémi Pété
  Paul Graton
2012   Nejc Žnidarčič   Tobias Bong   Ben Oakley
2013   Maxime Richard   Nejc Žnidarčič   Richard Hala
2014   Quentin Bonnetain   Nejc Žnidarčič   Paul Graton
2015   Paul Graton   Nejc Žnidarčič   Vid Debeljak
2016   Maxime Richard   Paul Graton   Vid Debeljak
2017   Anže Urankar   Nejc Žnidarčič   Gaëtan Guyonnet
2018   Nejc Žnidarčič   Vid Debeljak   Anže Urankar
2019   Nejc Žnidarčič   Félix Bouvet   Hugues Moret
2021   Nejc Žnidarčič   Luca Barone   Maxence Barouh
2022   Nejc Žnidarčič   Maxence Barouh   Vojtěch Matějíček

Women individualEdit

Year      
2002   Michala Strnadová   Uschi Profanter   Nathalie Leclerc
2004   Anne-Blandine Crochet   Sabine Füsser   Nathalie Gastineau
2006   Michala Strnadová   Nathalie Gastineau   Helgard Marzolf
2008   Nathalie Gastineau   Petra Slováková   Sabine Füsser
2010   Jessica Oughton   Hannah Brown   Laëtitia Parage
2011   Laëtitia Parage   Sixtine Malaterre   Sabine Füsser
2012   Claire Bren   Laëtitia Parage   Sixtine Malaterre
2013   Hannah Brown   Melanie Mathys   Sixtine Malaterre
2014   Costanza Bonaccorsi   Charlène Le Corvaisier   Sixtine Malaterre
2015   Costanza Bonaccorsi   Anežka Paloudová   Martina Satková
2016   Hannah Brown   Manon Hostens   Melanie Mathys
2017   Claire Bren   Manon Hostens   Hannah Brown
2018   Manon Hostens   Martina Satková   Claire Bren
2019   Phénicia Dupras   Anežka Paloudová   Barbora Dimovová
2021   Lise Vinet   Tereza Kneblova   Jil-Sophie Eckert
2022   Manon Hostens   Klára Vaňková   Mathilde Rosa

C1 classicEdit

Men individualEdit

Year      
1959   Manfred Schubert   Jean-Claude Tochon   Karl-Heinz Wozniak
1961   Manfred Schubert   Gert Kleinert   Jean Grossman
1963   Heinz Grobat   Manfred Schubert   Bohuslav Pospíchal
1965   Gert Kleinert   Jiří Vočka   Heinz Grobat
1967   Petr Sodomka   Manfred Schubert   Jiří Vočka
1969   Jean Boudehen   Petr Sodomka   Wolfgang Jogwer
1971   Petr Sodomka   Bernd Heinemann   Walter Gehlen
1973   Bernd Heinemann   Jean-Luc Verger   Jiri Gut
1975   Jean-Luc Verger   Josef Schumacher   Al Button
1977   Ernst Libuda   Gilles Zok   Oldřich Blažíček
1979   Jean-Luc Verger   Gilles Zok   René Paul
1981   Gilles Zok   Jean-Luc Verger   John Butler
1983   Gilles Zok   Ernst Libuda   Srecko Masle
1985   Gilles Zok   Sreko Masle   Jean-Luc Bataille
1987   Gilles Zok   Jörg Winfried   Ernst Libuda
1989   Andrej Jelenc   Vladimir Vala   Steve Wells
1991   Tomislav Crnković   Jodko Kancler   Andrej Jelenc
1993   Vladi Panato   Andrej Jelenc   Jean-Luc Christin
1995   Vladi Panato   Stephan Stiefenhöfer   Jérôme Bonnardel
1996   Vladi Panato   Olaf Schwarz   Mirko Spelli
1998   Vladi Panato   Olaf Schwarz   Stephan Stiefenhöfer
2000   Vladi Panato   Stephane Santamaria   Mirko Spelli
2002   Vladi Panato   Tomislav Hohnjec   Stephane Santamaria
2004   Tomislav Hohnjec   Vladi Panato   Stephan Stiefenhöfer
2006   Emil Milihram   Stephan Stiefenhöfer   Vladi Panato
2008   Emil Milihram   Normen Weber   Guillaume Alzingre
2010   Emil Milihram   Tomislav Lepan   Jošt Zakrajšek
2012   Emil Milihram   Yann Claudepierre   Ondřej Rolenc
2014   Emil Milihram   Ondřej Rolenc   Normen Weber
2016   Emil Milihram   Normen Weber   Ondřej Rolenc
2018   Ondřej Rolenc   Louis Lapointe   Marek Rygel
2022   Ondřej Rolenc   Theo Viens   Ancelin Gourjault

Women individualEdit

Year      
2012   Julie Paoletti   Hana Peterková   Radka Felingerová
2014   Marjolaine Hecquet   Sabine Eichenberger   Radka Valíková
2016   Anežka Paloudová   Martina Satková   Sabine Eichenberger
2018   Martina Satková   Cecilia Panato   Maren Lutz
2022   Cecilia Panato   Marie Němcová   Laura Fontaine

C1 sprintEdit

Men individualEdit

Year      
2002   Vladi Panato   Harald Marzolf   Lukáš Novosad
2004   Harald Marzolf   Vladi Panato   Stephan Stiefenhöfer
2006   Guillaume Alzingre   Stéphane Santamaria   Stephan Stiefenhöfer
2008   Vladi Panato   Jošt Zakrajšek   Jan Šťastný
2010   Yann Claudepierre   Emil Milihram   Guillaume Alzingre
2011   Guillaume Alzingre   Yann Claudepierre   Ondřej Rolenc
2012   Guillaume Alzingre   Igor Gojić   Emil Milihram
2013   Normen Weber   Guillaume Alzingre   Blaž Cof
2014   Ondřej Rolenc   Quentin Dazeur   Antonin Hales
2015   Guillaume Alzingre   Normen Weber   Mattia Quintarelli
2016   Ondřej Rolenc   Normen Weber   Vladimír Slanina
2017   Ondřej Rolenc   Matej Beňuš   Blaž Cof
2018   Blaž Cof   Marek Rygel   Ondřej Rolenc
2019   Louis Lapointe   Ondřej Rolenc   Vladimír Slanina
2021   Ondřej Rolenc   Quentin Dazeur   Charles Ferrion
2022   Quentin Dazeur   Nicolas Sauteur   Ancelin Gourjault

Women individualEdit

Year      
2011   Rosalyn Lawrence   Radka Valíková   Mylène Blondel
2012   Marjolaine Hecquet   Julie Paoletti   Hana Peterková
2013   Marjolaine Hecquet   Julie Paoletti   Sabine Eichenberger
2014   Chiara Carbognin   Marjolaine Hecquet   Radka Valíková
2015   Claire Haab   Martina Satková   Marlene Ricciardi
2016   Martina Satková   Manon Durand   Cindy Coat
2017   Claire Haab   Martina Satková   Marie Němcová
2018   Cecilia Panato   Marie Němcová   Martina Satková
2019   Martina Satková   Cecilia Panato   Elsa Gaubert
2021   Cecilia Panato   Tereza Kneblova   Martina Satková
2022   Marie Němcová   Laura Fontaine   Cecilia Panato

C2 classicEdit

Men individualEdit

Year      
1959   Georges Turlier, Georges Dransart   Jean Grossman, Eric Garnier   Henri Kdrnka, Charles Dussuet
1961   Jürgen Noak, Siegfried Lück   Manfred Merkel, Günther Merkel   Zdeněk Valenta, Miroslav Stach
1963   Zdeněk Valenta, Miroslav Stach   Willi Landers, Ulrich Hippauf   Manfred Merkel, Günther Merkel
1965   Zdeněk Valenta, Miroslav Stach   Helmut Schilhuber, Anton Biegel   Zdeněk Fifka, Jiří Dejl
1967   Zdeněk Fifka, Jiří Dejl   Norbert Schmidt, Hermann Roock   Willi Landers, Ulrich Hippauf
1969   Alain Feuillette, Roland Chapuis   Pierre Tournadre, Alain Enard   Pierre-François Lefauconnier, Gilles Lefauconnier
1971   Pierre-François Lefauconnier, Gilles Lefauconnier   Heimo Müllneritsch, Helmar Steindl   Jean-Paul Meynard, Claude Bost
1973   Pierre-François Lefauconnier, Gilles Lefauconnier   Eckehard Rose, Jan Pospíšil   Norbert Schmidt, Hermann Roock
1975   Roland Schindler, Dieter Pioch   Pierre-François Lefauconnier, Gilles Lefauconnier   Jean-Paul Meynard, Claude Bost
1977   Roland Schindler, Dieter Pioch   Peter Probst, Hardy Künzli   Heimo Müllneritsch, Helmar Steindl
1979   Michel Doux, Patrick Bunichon   Peter Probst, Hardy Künzli   Daniel Jacquet, Jean-Jacques Hayne
1981   Daniel Jacquet, Jean-Jacques Hayne   Michel Doux, Patrick Bunichon   Jean-Luc Rigaut, Bernard Gilles
1983   Hervé Madore, Françis Lieupart   Philippe Thiel, Christian Bichat   Andreas Berngruber, Matthias Eckert
1985   Jean-Luc Ponchon, François Durand   Jean-Luc Rigaut, Bernard Gilles   Hans Proquitte, Peter Gonschior
1987   Jean-Luc Ponchon, François Durand   Andrej Grobisa, Srecko Masle   Bruno Puyfoulhoux, Claude Alaphilippe
1989   Andrej Grobisa, Srecko Masle   Bruno Puyfoulhoux, Claude Alaphilippe   Thierry Carlin, Eric Archambault
1991   Thierry Carlin, Eric Archambault   Andrej Grobisa, Srecko Masle   Stefan Eich, Gregor Simon
1993   Pierre Roos, Damion Faysse   Vladimir Vala, Jaroslav Slúčik   Stefan Eich, Gregor Simon
1995   Vladimir Vala, Jaroslav Slúčik   Pierre Roos, Damion Faysse   Ulrich Knittel, Andreas Dajek
1996   Vladimir Vala, Jaroslav Slúčik   Pierre Roos, Damian Faysse   Stefan Grega, Jan Sutek
1998   Peter Müller, Gregor Simon   Vladimir Vala, Jaroslav Slúčik   Didier Baylag, Bertrand Baechler
2000   Vladimir Vala, Jaroslav Slúčik   Jan Sutek, Stefan Grega   Philippe Aymard, Sebastien Pigeron
2002   Vladimir Vala, Jaroslav Slúčik   Jan Sutek, Stefan Grega   Gregor Simon, Thomas Haas
2004   Vladimir Vala, Jaroslav Slúčik   Jan Sutek, Stefan Grega   Gregor Simon, Thomas Haas
2006   Ulrich Andrée, Patrick Driesch   David Lisický, Jan Vlcek   Tobias Trozska, Jannik Göbel
2008   Ulrich Andrée, Patrick Driesch   Olivier Pourteyron, Pascal Reyes   Cyral Leblond, Stephane Santamaria
2010   Luka Božic, Sašo Taljat   Vladimir Vala, Jaroslav Slúčik   Jan Sutek, Stefan Grega
2012   Guillaume Alzingre, Yann Claudepierre   Normen Weber, Rene Bruecker   Lars Walter, Johannes Baumann
2014   Marek Rygel, Petr Veselý   Louis Lapointe, Tony Debray   Mathias Nies, Dominik Pesch
2016   Louis Lapointe, Tony Debray   Stéphane Santamaria, Quentin Dazeur   Peter Žnidaršič, Luka Zganjar
2018   Stéphane Santamaria, Quentin Dazeur   Louis Lapointe, Tony Debray   Ancelin Gourjault, Lucas Pazat
2022   Stéphane Santamaria, Quentin Dazeur   Daniel Suchánek, Ondřej Rolenc   Ancelin Gourjault, Nicolas Sauteur

C2 sprintEdit

Men individualEdit

Year      
2002   Rémy Clermont, Guillaume Suply   Vladimir Vala, Jaroslav Slúčik   Jean-Marc Gauthier, Dominique Laurent
2004   Vladimir Vala, Jaroslav Slúčik   Cyril Leblond, David Silotto   Ľuboš Šoška, Peter Šoška
2006   David Silotto, Cyril Leblond   David Lisicky, Jan Vlcek   Frédéric Momot, Michael Didier
2008   Matus Kunhart, Peter Šoška   Frédéric Momot, Michael Didier   Cyril Leblond, Stéphane Santamaria
2010   Sašo Taljat, Luka Božič   Theodore Heitz, Thomas Peltriaux   Lars Walter, Johannes Baumann
2011   Lars Walter, Johannes Baumann   Michael Cordier, Tom Bar   Marc Brodiez, Pierre Le Clezio
2012   Guillaume Alzingre, Yann Claudepierre   Damien Guyonnet, Gaetan Guyonnet   Michal Sramek, Lukas Tomek
2013   Sašo Taljat, Luka Božič   Blaž Cof, Simon Hočevar   Jan Šťastný, Ondrej Rolenc
2014   Peter Žnidaršič, Luka Zganjar   Simon Hočevar, Blaž Cof   Marek Rygel, Petr Veselý
2015   Damien Mareau, Pierre Troubady   Peter Žnidaršič, Luka Zganjar   Blaž Cof, Simon Hočevar
2016   Quentin Dazeur, Stéphane Santamaria   Peter Žnidaršič, Luka Zganjar   Louis Lapointe, Tony Debray
2017   Quentin Dazeur, Stéphane Santamaria   Louis Lapointe, Tony Debray   Damien Mareau, Pierre Troubady
2018   Quentin Dazeur, Stéphane Santamaria   Ancelin Gourjault, Lucas Pazat   Louis Lapointe, Tony Debray
2019   Louis Lapointe, Tony Debray   Marek Rygel, Petr Veselý   Quentin Dazeur, Stéphane Santamaria
2021   Daniel Suchánek, Ondřej Rolenc   Stéphane Santamaria, Quentin Dazeur   Pierre Troubady, Hugues Moret
2022   Stéphane Santamaria, Quentin Dazeur   Pierre Troubady, Hugues Moret   Daniel Suchánek, Ondřej Rolenc

Multi-MedallistsEdit

Men individualEdit

  Still active

Top male paddlers with the best medal record including only individual events are listed below.[5]

# Paddler Country Born Events From To       Tot.
1 Vladi Panato   Italy 1972 C1 classic and sprint 1993 2018 8 2 1 11
2 Vladimir Vala   Slovakia 1963 C1 classic + C2 classic and sprint 1989 2010 6 5 0 11
3 Jaroslav Slúčik   Slovakia 1963 C2 classic and sprint 1993 2010 6 4 0 10
4 Emil Milihram   Croatia 1982 C1 classic and sprint 2000 2016 6 1 1 8
5 Guillaume Alzingre   France 1983 C1 and C2 classic and sprint 2004 2015 5 1 3 9
6 Nejc Žnidarčič   Slovenia 1984 K1 classic and sprint 2010 2014 4 5 2 11
7 Stéphane Santamaria   France 1977 C1 and C2 classic and sprint 2013 2019 4 3 4 11
8 Ondřej Rolenc   Czech Republic 1991 C1 and C2 classic and sprint 2008 2019 4 2 5 11
9 Louis Lapointe   France 1992 C1 and C2 classic and sprint 2014 2019 3 4 1 9

See alsoEdit

NotesEdit

  1. ^ F1 classic men and women + F1 classin men team + C2 mix classic individual and team
  2. ^ a b c d e C2 mix classic individual and team
  3. ^ a b c C2 mix classic
  4. ^ C2 sprint women

ReferencesEdit

  1. ^ "Wildwater Canoeing World Championships". CanoeICF.com. International Canoe Federation. Retrieved 17 March 2020.
  2. ^ "25 - 29 September 2019 - 2019 ICF WILDWATER CANOEING WORLD CHAMPIONSHIPS - ESLA SEU D URGELL, Spain". CanoeICF.com. International Canoe Federation. Retrieved 23 March 2020. In 2017 the ICF Wildwater and Canoe Slalom World Championships were held together for the first time, and after the success of the Pau event in France, the two disciplines will line-up alongside each other again in La Seu, Spain.
  3. ^ "INTERNATIONAL CANOE FEDERATION MEDAL WINNERS - Olympic Games and World Championships (1959-2008)" (PDF). CanoeICF.com. International Canoe Federation. Retrieved 22 March 2020.
  4. ^ "World and European Championships Results from 1959 to 2019". canoeresults.eu. Retrieved 22 March 2020.
  5. ^ "World and European Championships Results from 1959 to 2019". canoeresults.eu. Retrieved 5 April 2020.

External linksEdit

  • Official website