15th Karnataka Assembly

Summary

The 15th Karnataka Legislative Assembly was constituted after the Karnataka Legislative Assembly elections in 2018. Polling was held on 12 May[1] for 222 constituencies out of the 224-member assembly,[2] with counting of votes and results declared on 15 May.[3] The term of the assembly is for five years.

Council of MinistersEdit

MembersEdit

# Constituency Reserved MLA Party Remarks
Belgaum District
1 Nippani Shashikala Annasaheb Jolle Bharatiya Janata Party
2 Chikkodi-Sadalga Ganesh Hukkeri Indian National Congress
3 Athani Mahesh Kumathalli Indian National Congress Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Bharatiya Janata Party Re-Elected on 9 December 2019 in bypolls necessitated after defection from Indian National Congress.
4 Kagwad Srimant Patil Indian National Congress Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Bharatiya Janata Party Re-Elected on 9 December 2019 in bypolls necessitated after defection from Indian National Congress.
5 Kudachi SC P. Rajeev Bharatiya Janata Party
6 Raybag SC Duryodhan Mahalingappa Aihole Bharatiya Janata Party
7 Hukkeri Umesh Katti Bharatiya Janata Party
8 Arabhavi Balachandra Jarkiholi Bharatiya Janata Party
9 Gokak Ramesh Jarkiholi Indian National Congress Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Bharatiya Janata Party Re-Elected on 9 December 2019 in bypolls necessitated after defection from Indian National Congress.
10 Yemkanmardi ST Satish Jarkiholi Indian National Congress
11 Belagavi Uttar Anil S Benake Bharatiya Janata Party
12 Belagavi Dakshin Abhay Patil Bharatiya Janata Party
13 Belagavi Rural Lakshmi Hebbalkar Indian National Congress
14 Khanapur Anjali Nimbalkar Indian National Congress
15 Kittur D. M. Basavantaray Bharatiya Janata Party
16 Bailhongal Mahantesh Kaujlagi Indian National Congress
17 Saundatti Yellamma Mamani Vishwanath Chandrashekar Bharatiya Janata Party
18 Ramdurg Mahadevappa Shivalingappa Yadawad Bharatiya Janata Party
Bagalkot District
19 Mudhol SC Govind M. Karjol Bharatiya Janata Party
20 Terdal Siddu Savadi Bharatiya Janata Party
21 Jamkhandi Siddu Nyamagouda Indian National Congress Died on 28 May 2018
Anand Nyamagouda Elected on 6 November 2018 in By-election necessiated after Siddu Nyamagouda's death
22 Bilgi Murugesh Nirani Bharatiya Janata Party
23 Badami Siddaramaiah Indian National Congress
24 Bagalkot Veerabhadrayya Charantimath Bharatiya Janata Party
25 Hungund Doddanagowda Patil Bharatiya Janata Party
Bijapur District
26 Muddebihal A. S. Patil (Nadahalli) Bharatiya Janata Party
27 Devar Hippargi Somanagouda Patil Bharatiya Janata Party
28 Basavana Bagevadi Shivanand S Patil Indian National Congress
29 Babaleshwar M. B. Patil Indian National Congress
30 Bijapur City Basangouda Patil Yatnal Bharatiya Janata Party
31 Nagathan SC Devanand Fulasing Chavan Janata Dal (Secular)
32 Indi Y. V. Patil Indian National Congress
33 Sindagi M. C. Managoli Janata Dal (Secular) Died on 28 January 2021
Ramesh Balappa Bhusanur Bharatiya Janata Party Elected on 2 November 2021 in by-elections necessitated after M. C. Managoli's death
Gulbarga District
34 Afzalpur M. Y. Patil Indian National Congress
35 Jevargi Ajay Dharam Singh Indian National Congress
Yadgir District
36 Shorapur ST Narasimhanayak (Rajugouda) Bharatiya Janata Party
37 Shahapur Sharanabasappa Gouda Darshanapur Indian National Congress
38 Yadgir Venkatreddy Mudnal Bharatiya Janata Party
39 Gurmitkal Naganagowda Kandukar Janata Dal (Secular)
Gulbarga District
40 Chittapur SC Priyank M. Kharge Indian National Congress
41 Sedam Rajkumar Patil Bharatiya Janata Party
42 Chincholi SC Umesh Jadhav Indian National Congress Resigned on 1 April 2019
Avinash Jadhav Bharatiya Janata Party Elected on 25 May 2019 in By-election necessiated after Umesh Jadhav's resignation
43 Gulbarga Rural SC Basavaraj Mattimud Bharatiya Janata Party
44 Gulbarga Dakshin Dattatraya C. Patil Revoor Bharatiya Janata Party
45 Gulbarga Uttar Kaneez Fatima Indian National Congress
46 Aland Guttedar Subhash Rukmayya Bharatiya Janata Party
Bidar District
47 Basavakalyan B. Narayana Rao Indian National Congress Died on 24 September 2020
Sharanu Salagar Bharatiya Janata Party Elected on 2 May 2021 in By-election necessiated after B. Narayana Rao's death
48 Homnabad Rajshekar Basavaraj Patil Indian National Congress
49 Bidar South Bandeppa Kashempur Janata Dal (Secular)
50 Bidar Rahim Khan Indian National Congress
51 Bhalki Eshwara Bhimanna Khandre Indian National Congress
52 Aurad SC Prabhu Chavhan Bharatiya Janata Party
Raichur District
53 Raichur Rural ST Basanagouda Daddal Indian National Congress
54 Raichur Dr. Shivaraj Patil S Bharatiya Janata Party
55 Manvi ST Raja Venkatappa Nayak Janata Dal (Secular)
56 Devadurga ST Shivanagouda Naik Bharatiya Janata Party
57 Lingsugur D. S. Hoolageri Indian National Congress
58 Sindhanur Venkatrao Nadagouda Janata Dal (Secular)
59 Maski ST Pratapagouda Patil Indian National Congress Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Basanagouda Turvihal Elected on 2 May 2021 in bypolls necessitated after Pratapagouda Patil's disqualification.
Koppal District
60 Kushtagi Amaregouda Linganagouda Patil Bayyapur Indian National Congress
61 Kanakagiri SC Basavaraj Dhadesugur Bharatiya Janata Party
62 Gangawati Paranna Munavalli Bharatiya Janata Party
63 Yelburga Achar Halappa Basappa Bharatiya Janata Party
64 Koppal K. Raghavendra Basavaraj Hitnal Indian National Congress
Gadag District
65 Shirahatti SC Ramappa Lamani Bharatiya Janata Party
66 Gadag H. K. Patil Indian National Congress
67 Ron Kalakappa Bandi Bharatiya Janata Party
68 Nargund C. C. Patil Bharatiya Janata Party
Dharwad District
69 Navalgund Patil Munenakoppa Shankar Bharatiya Janata Party
70 Kundgol C. S. Shivalli Indian National Congress Died on 22 March 2019
Kusuma Shivalli Elected on 25 May 2019 in By-election necessiated after C. S. Shivalli's death
71 Dharwad Amrupayyappa Desai Bharatiya Janata Party
72 Hubli-Dharwad-East SC Abbayya Prasad Indian National Congress
73 Hubli-Dharwad-Central Jagadish Shettar Bharatiya Janata Party
74 Hubli-Dharwad-West Aravind Bellad Bharatiya Janata Party
75 Kalghatgi C. M. Nimbannavar Bharatiya Janata Party
Uttara Kannada District
76 Haliyal R. V. Deshapande Indian National Congress
77 Karwar Roopali Naik Bharatiya Janata Party
78 Kumta Dinakar Keshav Shetty Bharatiya Janata Party
79 Bhatkal Sunil Biliya Naik Bharatiya Janata Party
80 Sirsi Vishweshwar Hegde Kageri Bharatiya Janata Party
81 Yellapur Arbail Shivaram Hebbar Indian National Congress Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Bharatiya Janata Party Re-Elected on 9 December 2019 in bypolls necessitated after defection from Indian National Congress.
Haveri District
82 Hangal C. M. Udasi Bharatiya Janata Party Died on 8 June 2021
Srinivas Mane Indian National Congress Elected on 2 November 2021 in by-elections necessitated after C. M. Udasi's death.
83 Shiggaon Basavaraj Bommai Bharatiya Janata Party
84 Haveri (SC) Neharu Olekar Bharatiya Janata Party
85 Byadgi Ballary Virupakshappa Rudrappa Bharatiya Janata Party
86 Hirekerur B. C. Patil Indian National Congress Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Bharatiya Janata Party Re-Elected on 9 December 2019 in by-elections necessitated after defection from Indian National Congress.
87 Ranibennur R. Shankar Karnataka Pragnyavantha Janatha Party Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Arunkumar Guththur Bharatiya Janata Party Elected on 9 December 2019 in by-elections necessitated after R. Shankar's disqualification.
Vijayanagara District
88 Hadagalli SC P. T. Parameshwar Naik Indian National Congress
89 Hagaribommanahalli SC L.B.P. Bheemanaik Indian National Congress
90 Vijayanagara Anand Singh Indian National Congress Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Bharatiya Janata Party Re-Elected on 9 December 2019 in bypolls necessitated after defection from Indian National Congress.
Ballari District
91 Kampli ST J.N. Ganesh Indian National Congress
92 Siruguppa ST M. S. Somalingappa Bharatiya Janata Party
93 Bellary ST B. Nagendra Indian National Congress
94 Bellary City G. Somashekara Reddy Bharatiya Janata Party
95 Sandur ST E. Tukaram Indian National Congress
Vijayanagara District
96 Kudligi N. Y. Gopalakrishna Bharatiya Janata Party
Chitradurga District
97 Molakalmuru ST B. Sreeramulu Bharatiya Janata Party
98 Challakere ST T. Raghumurthy Indian National Congress
99 Chitradurga G. H. Thippareddy Bharatiya Janata Party
100 Hiriyur K. Poornima Bharatiya Janata Party
101 Hosadurga Gulhatty D. Shekhar Bharatiya Janata Party
102 Holalkere SC M. Chandrappa Bharatiya Janata Party
Davanagere District
103 Jagalur ST S. V. Ramachandra Bharatiya Janata Party
Vijayanagara District
104 Harapanahalli G. Karunakara Reddy Bharatiya Janata Party
Davanagere District
105 Harihar S. Ramappa Indian National Congress
106 Davanagere North S. A. Ravindranath Bharatiya Janata Party
107 Davanagere South Shamanur Shivashankarappa Indian National Congress
108 Mayakonda SC N. Linganna Bharatiya Janata Party
109 Channagiri K. Madal Veerupakshappa Bharatiya Janata Party
110 Honnali M. P. Renukacharya Bharatiya Janata Party
Shimoga District
111 Shimoga Rural SC K. B. Ashok Naik Bharatiya Janata Party
112 Bhadravati B.K. Sangameshwara Indian National Congress
113 Shimoga K. S. Eshwarappa Bharatiya Janata Party
114 Tirthahalli Araga Jnanendra Bharatiya Janata Party
115 Shikaripura B. S. Yeddyurappa Bharatiya Janata Party
116 Soraba Kumar Bangarappa Bharatiya Janata Party
117 Sagar Hartalu Halappa Bharatiya Janata Party
Udupi District
118 Baindur B. M. Sukumar Shetty Bharatiya Janata Party
119 Kundapura Halady Srinivas Shetty Bharatiya Janata Party
120 Udupi K. Raghupati Bhat Bharatiya Janata Party
121 Kapu Lalaji Mendon Bharatiya Janata Party
122 Karkal V. Sunil Kumar Bharatiya Janata Party
Chikmagalur District
123 Sringeri T. D. Rajegowda Indian National Congress
124 Mudigere SC M. P. Kumaraswamy Bharatiya Janata Party
125 Chikmagalur C. T. Ravi Bharatiya Janata Party
126 Tarikere D. S. Suresh Bharatiya Janata Party
127 Kadur Belliprakash Bharatiya Janata Party
Tumkur District
128 Chiknayakanhalli J. C. Madhuswamy Bharatiya Janata Party
129 Tiptur B. C. Nagesh Bharatiya Janata Party
130 Turuvekere Jayaram A S Bharatiya Janata Party
131 Kunigal Dr H.D. Ranganath Indian National Congress
132 Tumkur City G. B. Jyothi Ganesh Bharatiya Janata Party
133 Tumkur Rural D. C. Gowrishankar Janata Dal (Secular)
134 Koratagere SC Dr. G. Parameshwara Indian National Congress
135 Gubbi S. R. Srinivas Janata Dal (Secular)
136 Sira B. Satyanarayana Janata Dal (Secular) Died on 4 August 2020
C. M. Rajesh Gowda Bharatiya Janata Party Elected on 10 November 2020 in By-election necessiated after B. Satyanarayana's death
137 Pavagada Venkata Ramanappa Indian National Congress
138 Madhugiri M.V. Veerabhadraiah Janata Dal (Secular)
Chikkaballapur District
139 Gauribidanur N. H. Shivashankara Reddy Indian National Congress
140 Bagepalli S. N. Subbareddy Indian National Congress
141 Chikkaballapur K. Sudhakar Indian National Congress Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Bharatiya Janata Party Re-Elected on 9 December 2019 in bypolls necessitated after defection from Indian National Congress.
142 Sidlaghatta V. Muniyappa Indian National Congress
143 Chintamani J. K. Krishnareddy Janata Dal (Secular)
Kolar District
144 Srinivasapur K. R. Ramesh kumar Indian National Congress
145 Mulbagal SC H. Nagesh Independent
146 Kolar Gold Field SC M. Roopakala Indian National Congress
147 Bangarapet SC S. N. Narayanaswamy K. M Indian National Congress
148 Kolar K. Srinivasa Gowda Janata Dal (Secular)
149 Malur K. Y. Nanjegowda Indian National Congress
Bangalore Urban District
150 Yelahanka S. R. Vishwanath Bharatiya Janata Party
151 K. R. Pura Byrathi Basavaraj Indian National Congress Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Bharatiya Janata Party Re-Elected on 9 December 2019 in bypolls necessitated after defection from Indian National Congress.
152 Byatarayanapura Krishna Byre Gowda Indian National Congress
153 Yeshwanthpur S. T. Somashekar Indian National Congress Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Bharatiya Janata Party Re-Elected on 9 December 2019 in bypolls necessitated after defection from Indian National Congress.
154 Rajarajeshwari Nagar Munirathna Indian National Congress Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Bharatiya Janata Party Re-Elected on 10 November 2020 in bypolls necessitated after defection from Indian National Congress.
155 Dasarahalli R. Manjunatha Janata Dal (Secular)
156 Mahalakshmi Layout K. Gopalaiah Janata Dal (Secular) Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Bharatiya Janata Party Re-Elected on 9 December 2019 in bypolls necessitated after defection from Janata Dal (Secular).
157 Malleshwaram Dr. C.N. Ashwath Narayan Bharatiya Janata Party
158 Hebbal Suresha BS Indian National Congress
159 Pulakeshinagar SC Akhanda Srinivas Murthy Indian National Congress
160 Sarvagnanagar K. J. George Indian National Congress
161 C. V. Raman Nagar SC S. Raghu Bharatiya Janata Party
162 Shivajinagar Roshan Baig Indian National Congress Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Rizwan Arshad Elected on 9 December 2019 in bypolls necessitated after Roshan Baig's disqualification.
163 Shanti Nagar N. A. Haris Indian National Congress
164 Gandhi Nagar Dinesh Gundu Rao Indian National Congress
165 Rajaji Nagar S. Suresh Kumar Bharatiya Janata Party
166 Govindraj Nagar V. Somanna Bharatiya Janata Party
167 Vijay Nagar M. Krishnappa Indian National Congress
168 Chamrajpet Zameer Ahmed Khan Indian National Congress
169 Chickpet Uday B. Garudachar Bharatiya Janata Party
170 Basavanagudi L. A. Ravi Subramanya Bharatiya Janata Party
171 Padmanaba Nagar R. Ashoka Bharatiya Janata Party
172 B.T.M. Layout Ramalinga Reddy Indian National Congress
173 Jayanagar Soumya Reddy Indian National Congress
174 Mahadevapura SC Aravind Limbavali Bharatiya Janata Party
175 Bommanahalli M Satish Reddy Bharatiya Janata Party
176 Bangalore South M. Krishnappa Bharatiya Janata Party
177 Anekal B.Shivanna Indian National Congress
Bangalore Rural District
178 Hoskote M. T. B. Nagaraj Indian National Congress Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Sharath Kumar Bachegowda Independent Elected on 9 December 2019 in by-elections necessitated after M. T. B. Nagaraj's disqualification.
179 Devanahalli SC Nisarga Narayanaswamy L.N Janata Dal (Secular)
180 Doddaballapur T. Venkataramanaiah Indian National Congress
181 Nelamangala SC Dr. K. Srinavasamurthy Janata Dal (Secular)
Ramanagara District
182 Magadi A. Manjunath Janata Dal (Secular)
183 Ramanagara H. D. Kumaraswamy Janata Dal (Secular) Vacated. Retained Channapatna seat on 26 May 2018
Anitha Kumaraswamy Elected on 6 November 2018 in by-elections necessitated after H. D. Kumaraswamy Vacated and Retained Channapatna seat
184 Kanakapura D. K. Shivakumar Indian National Congress
185 Channapatna H. D. Kumaraswamy Janata Dal (Secular)
Mandya District
186 Malavalli SC Dr. K. Annadani Janata Dal (Secular)
187 Maddur D. C. Thammanna Janata Dal (Secular)
188 Melukote C. S. Puttaraju Janata Dal (Secular)
189 Mandya M. Srinivas Janata Dal (Secular)
190 Shrirangapattana Ravindra Srikantaiah Janata Dal (Secular)
191 Nagamangala Suresh Gowda Janata Dal (Secular)
192 Krishnarajpet Narayana Gowda Janata Dal (Secular) Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
Bharatiya Janata Party Re-Elected on 9 December 2019 in by-elections necessitated after defection from Janata Dal (Secular).
193 Shravanabelagola C. N. Balakrishna Janata Dal (Secular)
194 Arsikere K. M. Shivalingegowda Janata Dal (Secular)
195 Belur K. S. Lingesha Janata Dal (Secular)
196 Hassan Preetham J. Gowda Bharatiya Janata Party
197 Holenarasipur H. D. Revanna Janata Dal (Secular)
198 Arkalgud A. T. Ramaswamy Janata Dal (Secular)
199 Sakleshpur SC H. K. Kumaraswamy Janata Dal (Secular)
Dakshina Kannada District
200 Belthangady Harish Poonja Bharatiya Janata Party
201 Moodabidri Umanatha A. Kotian Bharatiya Janata Party
202 Mangalore City North Bharath Shetty Bharatiya Janata Party
203 Mangalore City South D. Vedavyas Kamath Bharatiya Janata Party
204 Mangalore U. T. Khader Indian National Congress
205 Bantval Rajesh Naik Bharatiya Janata Party
206 Puttur Sanjeeva Matandoor Bharatiya Janata Party
207 Sullia SC Angara S Bharatiya Janata Party
Kodagu District
208 Madikeri Appachu Ranjan Bharatiya Janata Party
209 Virajpet K. G. Bopaiah Bharatiya Janata Party
Mysore District
210 Periyapatna K. Mahadeva Janata Dal (Secular)
211 Krishnarajanagara S. R. Mahesh Janata Dal (Secular)
212 Hunsuru H. Vishwanath Janata Dal (Secular) Disqualified by the Hon'ble Speaker under the 10th Schedule of the Constitution with effect from 25 July 2019
H. P. Manjunath Indian National Congress Elected on 9 December 2019 in bypolls necessitated after H. Vishwanath's disqualification.
213 Heggadadevankote ST Anil Kumar C. Indian National Congress
214 Nanjangud SC Harshavardhan B. Bharatiya Janata Party
215 Chamundeshwari GT Devegowda Janata Dal (Secular)
216 Krishnaraja S. A. Ramadas Bharatiya Janata Party
217 Chamaraja L. Nagendra Bharatiya Janata Party
218 Narasimharaja Tanveer Sait Indian National Congress
219 Varuna Yathindra S. Indian National Congress
220 T Narasipura SC Ashvin Kumar M. Janata Dal (Secular)
Chamarajanagar District
221 Hanur R. Narendra Indian National Congress
222 Kollegal SC N. Mahesh Bahujan Samaj Party
223 Chamrajanagar C. Puttarangashetty Indian National Congress
224 Gundlupet C.S. Niranjan Kumar Bharatiya Janata Party
225 Anglo-Indian Vinisha Nero Nominated

Sources: Election Commission of India,[4] Times of India,[5] News 18,[6][7] News Minute[8]

GovernorEdit

No. Governor Term
From To
1. Vajubhai Vala 17 May 2018 6 July 2021
2. Thawar Chand Gehlot 11 July 2021 Incumbent

SpeakerEdit

No. Speaker Term Party
From To
1. K. R. Ramesh Kumar 25 May 2018 29 July 2019 Indian National Congress
2. Vishweshwar Hegde Kageri 31 July 2019 Incumbent Bharatiya Janata Party

Deputy SpeakerEdit

No. Deputy Speaker Term Party
From To
1. JK Krishna Reddy 6 July 2018 17 March 2020 Janata Dal (Secular)
2. Anand Mamani 25 March 2020 Incumbent Bharatiya Janata Party

Leader of the House (Chief Minister)Edit

No. Chief Minister Term Party
From To
1. B. S. Yediyurappa 17 May 2018 19 May 2018 Bharatiya Janata Party
2. H. D. Kumaraswamy 23 May 2018 23 July 2019 Janata Dal (Secular)
3. B. S. Yediyurappa 26 July 2019 26 July 2021 Bharatiya Janata Party
4. Basavaraj Bommai 28 July 2021 Incumbent Bharatiya Janata Party

Deputy Leader of the House (Deputy Chief Minister)Edit

No. Deputy Chief Minister Term Party
From To
1. G. Parameshwara 23 May 2018 23 July 2019 Indian National Congress
2. C. N. Ashwath Narayan 26 August 2019 26 August 2021 Bharatiya Janata Party
3. Govind Karjol 26 August 2019 26 August 2021 Bharatiya Janata Party
4. Laxman Savadi 26 August 2019 26 August 2021 Bharatiya Janata Party

Leader of the OppositionEdit

No. Leader of the Opposition Term Party
From To
1. B. S. Yediyurappa 25 May 2018 26 July 2019 Bharatiya Janata Party
2. Siddaramaiah 9 October 2019 Incumbent Indian National Congress

ReferencesEdit

  1. ^ "Line up early, Karnataka voters: Moderate showers predicted for May 12". The News Minute. 10 May 2018. Retrieved 15 May 2018.
  2. ^ "Karnataka Assembly Elections 2018: Crucial candidates who will define victory for their parties in today's polls". 12 May 2018.
  3. ^ "Archived copy". Archived from the original on 16 May 2018. Retrieved 15 May 2018.{{cite web}}: CS1 maint: archived copy as title (link)
  4. ^ "Constituencywise Trends". eciresults.nic.in.
  5. ^ "Live: Karnataka election results: CM Siddaramaiah loses from Chamundeshwari, close contest in Badami". The Times of India. Retrieved 15 May 2018.
  6. ^ "Karnataka Assembly Election Result 2018 Live: Karnataka Elections Results, Exit Polls Results, Opinion Poll Result". News18.
  7. ^ "Spotlight on 2 'Other' Candidates as Karnataka Heads for Photo-Finish". 15 May 2018.
  8. ^ "Karnataka Congress reaches out to independent candidates to keep BJP at bay". 15 May 2018.