En Donanımlı Hasta Yataklarının Özellikleri Neler?

Kişilerin doğduğunda ya da daha sonra gelişen bazı durumlarda, hayatlarına engelli ve yatağa bağımlı olarak devam etmeleri gerekebilmektedir. Bu süreçte hasta, bir yakınının ya da bakım görevini üstlenen birinin yardımlarına muhtaç hale gelir. Tüm gününü yatakta geçirmek zorunda kalan, hareket kabiliyeti bulunmayan ve başka pek çok sorunu da beraberinde yaşayan bu hastalar için en önemli şey konfordur. Hastanın tüm ömrünü yatakta geçirmesi pek çok sağlık sorununu beraberinde getirse de, en azından daha rahat ve sağlıklı olmak da mümkündür. Hasta yatakları bu konuda hastaya ve yakınlarına büyük kolaylıklar sağlayan pek çok özelliği sunar. Bu özellikler bir hasta yatağının olmazsa olmazları içindedir.

Konfor

Yatağa bağımlı bir kişi olarak tüm günün ve gecenin, belki de yıllarca bir yatakta geçiyor olması psikolojik olarak zaten zorken, bir de rahatsız bir yatakta geçmesi durumu daha da kötüleştiren bir sürece çevirir. Hasta yatağı, ortopedik özellikleri ile hastaya ihtiyacı olan vücut desteğini uygun basınçla sağlar. Hastanın daha rahat olması için gerekli olan hasta yatakları, en başta konforlu olmalıdır. 

Güvenlik

Felçli ya da farklı bir fiziksel engeli bulunan bireylerin, kendi başlarına dönerken ya da birileri tarafından döndürülürken düşme ihtimalleri vardır. Ayrıca hastalar kaldırılıp indirilirken de aynı şekilde düşerek zarar görme ihtimali bulunur. Bu durumlar için hasta yataklarının karyolalarında özel korkuluklar bulunmalıdır. Bu korkuluklar hem hasta için hem de yakını için güven verecek donanımlardan biridir. Yatağın tamamen aşağı ve yukarı hareket eden modelleri de güvenlik konusunda hasta ve yakını için önemli bir özelliği sunar. Bu özelliklere sahip olan hasta yatakları satın alınabildiği gibi, hasta yatağı kiralama şansı da bulunur.

Hijyen

Hastalar hareket özgürlükleri bulunmadığı için doğal olarak bazı kazalar meydana gelebilmektedir. Yeme ve içme gibi durumlarda dökülmeler olabildiği gibi, tuvalet ihtiyaçlarını giderme konusunda da bazı kazalar yaşanabilir. Tamamen doğal olan bu süreçler, hasta yakınları için bir süre sonra işkenceye dönebilir. Hasta yatakları, fermuarlı ve yıkanabilir özellikte üretilmeleri sayesinde temizlik konusunda son derece pratiktir. Ayrıca pek çoğu alezli olarak satışa sunulur. Ayrıca karyolada bulunan tekerlekler sayesinde, yatağın hareketi ve etrafının temizlenmesi de pek çok modelde mümkündür. 

Döndürme

Hastaların en büyük ihtiyaçlarından, hasta yakınlarının da en çok zorlandığı konulardan biri olan hastanın sağa ve sola döndürülmesi, pek çok durumda ertelenen ve aksatılan bir hal alır. Bu süreçte hasta için sancılı ve ağrılı bir duruma yol açan bu ertelemeler, hastalarda yatak yaralarının oluşmasına ve daha ciddi sorunlara da yol açabiliyor. Hasta yatakları modelleri içinde bulunan ve hastanın tek bir tuşla sağa ve sola döndürülmesini sağlayan özellik sayesinde bu süreç artık ne hasta ne de hasta yakını için bir problem olmaktan çıkar. 

Havalandırma

Hasta yatakları içinde en çok tercih edilen özelliklerden biri olan havalandırma, hastanın sağlığı ve konforu için en önemli desteklerden birini sağlar. Hastalarda basınç ve sabit durma sonucu, ter ve nem dolayısı ile oluşan yatak yaraları, havalandırma özelliği sunan yatak modellerinde ortadan kalkar. Hastanın yatağa temas eden bölgelerini uzaktan kumanda ile istediğiniz anda havalandırma şansı sunan bir modeldir.

Masaj

Sabit yatan hastaların en büyük sorunlarından biri olan kan dolaşım bozukluğu ve kronik ağrı gibi durumlar, masaj özelliği sunan hasta yatakları ile ortadan kalkar. İstenen anda hastaya masaj yapan bu yataklar, istenilen bölgede yoğun ya da daha hafif olarak da etki edebilme şansını sunar. Hasta yatağı fiyatları ise tüm bu yatak özelliklerine bağlı olarak değişim gösteren bir aralığa sahiptir.


0 Comments

Curated for You

Popular

Top Contributors more

Latest blog