Akıllı Ev nedir?

Akıllı Ev, ev içinde veya dışında (bahçe) kullanılan akıllı sensörler ve akıllı ev yardımcıları yardımıyla yaşam alanımızı tek noktadan yönetebilen ve tam otomatik hale getirilebilen akıllı ev otomasyonudur. Aynı zamanda ev sahiplerine konfor, güvenlik, enerji verimliliği ve rahatlık sağlayan bir evdir.

Akıllı ev sistemleri, birden fazla sensör, bahçe sulama, klima, yangın alarmı, termostat, aydınlatma, perde, güvenlik, akıllı priz, televizyon ve birbiriyle uyumlu çevre birimleri içeren sistemlerdir.

Smart Home


Tüm cihazlar ve sensörler, genellikle akıllı ev olarak adlandırılan ana ev otomasyon denetleyicisi tarafından kontrol edilir.

Akıllı ev sistemleri için geliştirdiğimiz yazılımlar ile programlama yaparak, binamızı ister tam otomatik istesek de dünyanın her yerinden tablet ve akıllı telefonlar yardımıyla evimizi ve bahçemizi yönetebiliyoruz. Akıllı evlerdeki sensörler, akıllı ev yardımcıları ve cep telefonlarının birbirleriyle iletişim kurmaları için ev Wi-Fi ağına bağlanması gerekir.

Akıllı ev sistemleri kablosuz veya kablolu sistemlere sahip olabilir. Kablolu sistemler daha güvenilirdir ve genellikle hacklenmesi daha zordur, kablosuz sistemlerin kurulumu ise daha kolaydır. Yeni nesil ev otomasyonu, yaşam alanımızda kullandığımız akıllı cihazlar, sensörler ve asistanlar ile haberleşerek çalışmaktadır.

Z-Wave, EnOcean, x10, 6loWPAN ve zigbee, ev otomasyon sistemlerinde ev için en çok kullanılan akıllı kablosuz iletişim ağlarıdır. Bunların hepsi internet, tablet, bilgisayar ve cep telefonlarıyla uyumludur. Gelecekte akıllı evinize eklemek istediğiniz bir ürünün evinizde kullanılan iletişim protokolünü desteklediğinden emin olmanız gerekir.

çok akıllı ev

Akıllı bir evin konforu ve avantajları

Akıllı bir evin ortaya çıkan en önemli özelliği, dünyanın sınırlı enerji kaynaklarını korumak ve aydınlatma, pencere panjurları, HVAC, sulama ve kullanımı entegre ederek kontrol ederek enerji tasarrufunu artırmaktır. su ve elektrik faturalarındaki maliyetleri önemli ölçüde azaltan tüm evin otomasyonu.
Ev sahipleri eve yaklaştıklarında, akıllı kilitler, garaj kapısı açıcılarını kullanarak garaj kapısını açmak için etkinleştirilir.
Akıllı güvenlik kameraları ile sakinler, dışarıdayken veya tatildeyken evlerini telefon ve tabletleriyle görüntüleyebilir.
Akıllı hareket sensörleri konuklar, evcil hayvanlar ve hırsızlar arasındaki farkı algılayabilir ve şüpheli davranışları tespit edip bize bildirebilir.
Akıllı termostatlar, evde olmadığınızı fark ederek ve sıcaklığı otomatik olarak düşük değerlere ayarlayarak enerji tasarrufu sağlar.
Akıllı prize bağlanan herhangi bir cihaz, bir akıllı telefon yardımıyla kontrol edilebilir. Unutursanız, ütünün bağlı olduğu prizin gücünü kesebilirsiniz.

Akıllı ampuller kullanarak yaşam alanınızın atmosferini değiştirerek farklı bir atmosfer yaratabilirsiniz. Yokluğunuzda, lambalar otomatik olarak kapanır ve paradan tasarruf sağlarken, bir uygulama aracılığıyla ayrı odaların ambiyansını değiştirebilirsiniz.

Amazon ve Google tarafından geliştirilen akıllı ses asistanlarının (akıllı hoparlörler) yardımıyla sadece müzik çalmakla kalmaz, aynı zamanda koltuğunuzdan kalkmadan termostatlar ve aydınlatma gibi diğer bağlı cihazları da kontrol edebilirsiniz.

akıllı ev asistanı

Akıllı sulama sistemleri, toprak nemine bağlı olarak gerekirse bahçenizi sulayabilir.

Akıllı gaz ve su sensörleri ana vanayı kapatabilir ve bir sızıntı olduğunda sizi bilgilendirebilir.


0 Comments

Curated for You

Popular

Top Contributors more

Latest blog